Поліетиленові пакети в супермаркетах
Поліетиленові пакети в супермаркетах 5 канал

Чи можливе життя українців без пластикових пакетів: що з'ясували журналісти "5 каналу"

Кожен українець за рік використовує близько півтисячі поліетиленових пакетів

Від поліетиленових пакетів до полотняних та паперових торб. Україна рухається в бік еко-пакування. Днями у парламенті зареєстрували законопроект на основі директиви Європарламенту та чинних законів країн ЄС. Він може заборонити використання пластикових пакетів у торгових мережах. Що передбачає та які можливі альтернативи пропонує нововведення – розкаже Ірина Сисак. 

Яблука в один пакет, банани в інший, на лимони теж візьмемо окремий. Споживачі звикли до безкоштовних поліетиленових кульків. Але через чималу шкоду екології, такі пакети хочуть заборонити. Відповідний законопроект уже зареєстрований в парламенті. Його автори, а це понад пів сотні народних депутатів, підрахували: кожен українець за рік використовує близько півтисячі поліетиленових пакетів. 

5 канал

А ось Олександр Коваль, голова ГО "Зелена генерація"  за останній рік використання пластикових пакетів звів до мінімуму. За продуктами чоловік ходить з полотняними сумками, пляшками та контейнерами – все для того, щоб не використовувати поліетиленову упаковку.

Чоловік розповідає: "Основна мета – це зменшення кількості сміття, яке ми генеруємо кожного дня. Ми, наприклад, намагаємося відмовлятися найпростіше від пакетиків, одноразових стаканчиків". 

5 канал

Олександр дотримується принципу життя Zero Waste, або ж у перекладі "нуль відходів". Це означає відмову від речей, які потенційно можуть стати сміттям. Велику увагу чоловік приділяє і пакуванню товарів: вибирає лише ті продукти, обгортка яких підлягає переробці.

Більшість покупців не такі категоричні й поліетиленові пакети в супермаркеті розходяться сотнями. Споживачі розповідають, поки не бачать альтернатив.

"Якщо була б альтернатива цим поліетиленовим пакетам, я б в житті цей пакет не взяв", – каже один із покупців у супермаркеті.

А Роман Пучко, співзасновник ГО "ReThink" говорить: "Торгові мережі закладають вартість цих пакетів у вартість продукції, вони чудово розуміють, що в них щодня йде десятки тисяч цих пакеті. І це лягає на всіх споживачів". 

Альтернатива є, запевняє Роман Пучко, співзасновник громадської організації, яка допомагала розробляти законопроект про відмову від пластикових пакетів. Документ днями зареєстрували у парламенті. Якщо його підтримає Рада, безкоштовні на сьогодні поліетиленові пакети стануть платними – від 1 січня 2021 року. А за рік у магазинах взагалі заборонять кульки завтовшки менше ніж 50 мікрон. Виняток – пакування м'яса, риби та деяких інших продуктів, для яких поліетилен є первинною упаковкою.

5 канал

"Паралельно ми запроваджуємо сертифікацію біо-розкладних пакетів, стимулюємо до переходу на них, це всім відомі пакети з крохмалю, целюлози", – говорить пан Роман.

В одній із мереж супермаркетів уже роблять перші кроки до відмови від поліетилену і пропонують покупцям хоч і не безкоштовні, але багаторазові полотняні торбинки, великі тканинні сумка, а ще пакети, які швидко розкладаються. 

"Це пакет, який виготовлений з додаванням спеціальної добавки, яка прискорює його розклад і він складає приблизно 2 роки", – говорить начальник відділу супермаркету Марина Добичина. 

На відміну від звичайного пакета, який розкладається ціле сторіччя, пластикові кульки можна переробляти. Одне зі столичних підприємств намагалося взятися за таку справу. Але бізнес не пішов. Не рентабельно. 

5 канал

Відповідальніше до використання поліетилену ставляться в країнах ЄС. Зокрема, Франція, Італія, Румунія заборонили пластикові пакети окрім біорозкладних. А найсуворіше законодавство в деяких країнах Африки. У Кенії за користування пластиковими пакетами можна сісти до в'язниці на 4 роки або ж заплатити штраф – 40 тисяч доларів.

Ірина Сисак, "5 канал"

Попередній матеріал
Журналіст Бабченко в "Рандеву" розповів, чому зниження ціни на газ – це шлях до залежності від Росії
Наступний матеріал
Ілон Маск опублікував відео першого запуску ракетного двигуна Raptor

У Дніпрі місцеві жителі вкрали сміттєві контейнери, щоб квасити там капусту

Як інтронізація Предстоятеля ПЦУ Епіфанія зібрала разом військових, акторів та представників різних релігійних конфесій – сюжет

Київ накриє туман, а на дорогах очікується ожеледиця – синоптики

Знадобилась доба: у Києві загасили пожежу на складах біля метро "Лісова" – подробиці

Масштабну пожежу неподалік станції метро "Лісова" локалізували – останні подробиці

Літургія та чин інтронізації Предстоятеля Православної Церкви України Епіфанія у Софійському соборі – відео