У притулку на Київщині доглядають лелеченят, яких викинули з гнізда
У притулку на Київщині доглядають лелеченят, яких викинули з гнізда 5 канал

"Батьки умисно зробили сиротою": як у притулку доглядають лелеченят, яких викинули з гнізда

Читайте по-русски
Гусарик вилупився в інкубаторі пташиного притулку "Нюшанникове", одного з його батьків убила блискавка, інший самостійно не зміг би висидіти та прогодувати потомство, тож яйця забрали

Люди цілодобово можуть спостерігати за життям їхніх багатодітних родин, бо часто лелеки селяться біля садиб. Якщо навесні батьки по черзі висиджують потомство, то вже в червні у гніздах – постійний рейвах – пташенята вчаться зводитись на ноги, розправляти крила і пробувати літати. Саме тоді малі чорногузи можуть упасти додолу. І, як стверджують орнітологи, батьки свідомо позбуваються своїх дітей. Чому – знає Леся Головата.

Апетит нівроку та волю до життя демонструє лелеченя, якому лише один день. Гусарик вилупився в інкубаторі пташиного притулку "Нюшанникове". Одного з його батьків убила блискавка, інший самостійно не зміг би висидіти та прогодувати потомство – тож яйця забрали, а пташеням, яке вижило, почали опікуватися прийомні батьки.

Ірина Снопко, засновниця орнітологічного притулку "Нюшанникове", розповідає: "Коли він вилупився, він важив 66 грамів усього. А коли йому виповнилося 10 днів – 660. Уявіть собі, за 10 днів він свою вагу так збільшив".

Під вольєром крилом до крила двомісячний Гусарик проводить увесь час зі свою ровесницею та сестрою по нещастю Панянкою, яку її батьки умисно зробили сиротою.

"Із Чернігівської області його привезли хлопці з команди порятунку тварин. Місцеві жителі знайшли його. Він випав із гнізда зовсім маленьким, ослабленим, і привезли його лежачим, зневодненим дуже сильно", – каже Ірина Снопко.

Наприкінці червня півторамісячні дитинчата бузьків уже спинаються на ноги, розправляють крила та стежать за майстер-класами польотів на різні дистанції, які показують дорослі лелеки.

Нині головний клопіт дорослих лелек – прогодувати ненаситних нащадків, яких буває від трьох до семи на одну родину. Якщо їжі бракує, викидають із гнізда найслабше пташа. Орнітологи запевняють: не варто намагатися покласти так званий злеток назад.

У притулку на Київщині доглядають лелеченят, яких викинули з гнізда
У притулку на Київщині доглядають лелеченят, яких викинули з гнізда5 канал

Ірина Снопко пояснює: "Тому що вдруге його на 90% викинуть знову, і в такому випадку він зламає або лапку, або крильце, покалічиться. Наше завдання – забрати, вигодувати, а якщо у нього все здорове-ціле, то у нього є дуже великий шанс полетіти".

Харчами чорногузи перебирають: хлібом та кашею, на відміну від домашньої птиці, їм можна лише зашкодити. Їдять лелечата рибу будь-яку річкову, нежирну річкову або м'ясо – добові курчата, курячі серця, курячі потрошки, – хороші, не те, що викидається.

А от із доглядом важливо не переборщити. Не можна приручати пташат та форсувати їхній розвиток. Живою ілюстрацією є це пернате маля, яке вже пережило дві операції. Злетка передали в "Нюшанникове" після невдалої спроби попереднього опікуна, який із благими намірами змайстрував тренажер, щоби навчити стояти врятоване лелеченя. Натомість лелека мало не залишився без лапи.

Для скалічених чорногузиків у "Нюшанниковому" звели будиночок для зимівлі, а от пташата, які відновляться, уже наприкінці серпня полетять у перший ирій.

Найчисленніша та найгаласливіша зграя пурхунців у "Нюшанниковому" – боривітри. Якщо одного дня у себе на балконі ви виявите такого пухнастика – це пташеня боривітру. Ці птахи в'ють свої гнізда під дахами висоток. Орнітологи радять негайно надати прихисток крихітці, нагодувати його курячими або яловичими серцями і подбати про те, щоби він якнайшвидше потрапив до реабілітаційного притулку.

У притулку на Київщині доглядають лелеченят, яких викинули з гнізда
У притулку на Київщині доглядають лелеченят, яких викинули з гнізда5 канал


В одному вольєрі "Нюшанникового" понад два десятки жвавих злетків боривітрів, вони живуть поряд зі статечними дорослими соколами та совами. Азів – як здійнятись увись, виборювати корм та місце на гілці – навчає досвідчений тренер. Але ці обов'язки Пуся виконує, лише допоки здорові підопічні не вирішать повернутися на волю.

Леся Головата, Руслан Альмухамедов, "5 канал"

Попередній матеріал
Британські військові на Закарпатті тренують 600 штурмовиків ЗСУ – відео
Наступний матеріал
"Шарій та Клюєв повинні бути зняті з реєстрації": Парубій звернувся до ГПУ, СБУ та ДПСУ