Просували пропагандистські методички, заперечували російську агресію та возвеличували "матушку-русь" – під час повномасштабного вторгнення скандалів у стінах храмів московського патріархату побільшало.
Заборонити в Україні російську православну церкву і ті організації, що їй підпорядковуються та мають із нею зв'язок. Профільний комітет рекомендував Верховній Раді на розгляд такий законопроєкт. То чи означатиме його ухвалення припинення діяльності церков УПЦ мп?
Юридично вже не підпорядковуються московському патріархату, твердять в українській православній церкві. Зв'язки з московією нібито остаточно порвали у травні на Соборі в Києві, де проголосили повну самостійність від російської церкви. Але це ще треба довести, розповідають творці законопроєкту.
"Якщо буде проведено релігієзнавчу експертизу і доведено, що таких зв'язків немає, то очевидно вони зможуть існувати, якщо цього не буде доведено або якщо інші спеціальні служби матимуть докази, то права на існування в Україні вони не мають", – пояснює нардеп "ЄС" Микола Княжицький.
Провести експертизу, перевіривши церковно-канонічний зв'язок української та російської православних церков, зобов'язали Держслужбу з етнополітики та свободи совісті. Але те, що УПЦ і далі озирається у бік москви, очевидно і без експертизи, кажуть релігієзнавці: митрополит Онуфрій і досі входить до Синоду російської православної церкви. Та навіть за таких умов поки що дієвого та юридично грамотного механізму заборони релігійної організації – в Україні немає.
"Українське законодавство не оперує поняттям заборони, є поняття припинення діяльності релігійної організації. У такому випадку йдеться, що релігійна організацій буде знята із юридичного обліку, тобто вона втратить статус юридичної особи, буде знята з єдиного державного реєстру, але загалом це не припиняє фактичної діяльності релігійної організації", – каже релігієзнавець Олександр Саган.
Табу на діяльність УПЦ мп може спричинити сувору критику міжнародної спільноти. Цьому підіграють і російські пропагандисти, які вже роками варнякають про нібито утиски релігійних організацій в Україні, які де-факто підпорядковуються москві. Тож рекомендований Верховній Раді документ іще пройде низку експертиз та обговорень.
"Ці законопроєкти мають пройти євроінтеграційну експертизу, щоб не виникало у наших європейських партнерів якоїсь хибної думки, що тут хочуть заборонити свободу віросповідання. Там навіть не вказано жодного патріархату. Мовиться про заборону релігійних організацій, зрозуміло заборона російської православної церкви і пов'язаних напряму з ними структур", – зауважує народна депутатка "Слуги народу" Євгенія Кравчук.
Пов'язані з росією попи чи ні, а вже не раз продемонстрували прихильність до окупантів і співпрацю з ворогом. СБУ організувала правоохоронне паломництво: обшуки у десятках храмів та монастирів дали чималі плоди. Це ворожа символіка, література з московитською пропагандою, зброя, російські паспорти та рублі.
"Запізнілі ці заходи, тому що релігієзнавці говорять про проблему ще з початку 2000 років, а з початку війни 2014 року ми дуже багато матеріалів направляли у Службу безпеки, зокрема щодо літератури, яка поширюється у храмах московського патріархату, щодо їхньої діяльності антиукраїнської. На жаль, реакції Служби безпеки тоді не було", – переконує фахівець.
А тепер правоохоронці активізувалися: за колабораційну діяльність щодо деяких оспівувачів "русского міра" відкрили кримінальні провадження, ще низка ієрархів УПЦ мп отримали від РНБО персональні санкції.
"Ми повинні розуміти, що це інституції, які пропагують "русскій мір", вони сіють ненависть до українців, до України, нівелюють, що Україна має бути самостійна як держава. Нам просто треба довести, що це не релігійна діяльність, а пропагандистська діяльність, яка шкодить українцям", – наголошує релігієзнавиця Оксана Горкуша.
Відхід від москви українських церков – процес тривалий і кропіткий, вважають релігієзнавці. Але процес уже пішов: від початку широкомасштабного вторгнення чимало громад вирішили відмовитися від московського патріархату і перейшли в ПЦУ. Щодо попів-прихильників росії слідчі дії ще тривають.
Лідія Середюк, Микола Чеботарьов, "5 канал"
Як відомо, Служба безпеки завершила слідчі дії у єпархіях московського патріархату на Київщині та Херсонщині.
Дивіться також відео на тему: московські попи перешкоджають церковній громаді перейти до ПЦУ на Київщині – подробиці
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.