ЮНЕСКО може заопікуватись дерев`яними церквами України [відео]

  Уперше список ЮНЕСКО може поповнитися дерев`яними церквами України. Фахівці кажуть - це необхідно, адже за 20 років у Прикарпатті згоріло зо два десятки стародавніх храмів, переважно - пам`ятки архітектури національного значення. Зараз до огляду комісії ЮНЕСКО готують 8 дерев`яних церков.

  Перлина дерев`яної архітектури Прикарпаття - церква Святого Духа в Рогатині, зведена без жодного цвяха чотири сторіччя тому. За переказами, саме у ній був священиком батько Насті Лісовської - дружини султана Сулеймана, Роксолани. Відновлювали храм - теж за давнім рецептом.

  Мар`яна Пушкар, науковий працівник музею: "Сверлили в брусах дірки, вставляли лійку, заливали воду. Такий процес мав тривати 2 роки, потім заливали олію, щоб деревина ставала міцною".

  За радянських часів у церкві облаштували музей та регулярно виділяли кошти на підтримку храму. Однак, споруда потребує капітальної реконструкції, а на це у держави грошей бракує.

  Начальник управління культури Івано-Франківської ОДА: "Кошторис складає 1 млн. 200 тис. гривень, згідно якого мова іде про ремонт покрівлі, завнішнього і внутрішнього вигляду. Кошти заплановані на проведення біохімічних робіт, техбезпеки, сигналізації".

  Із цієї суми - половину держава все таки знайшла. Мистецтвознавці нарікають - найбільше храму загрожує жук-короїд. На обробку всіх стін та ікон - коштів бракує, а якщо цього не зробити - будівля незабаром спорохнявіє і впаде. Проте, пам`ятки потребують захисту і від людей.

  Михайло Дейнега, директор Івано-Франківського художнього музею: "Я був на нараді у Львові, коли самі священники говорили, що є випадки самопідпалів, тобто люди палять стару церкву, щоб збудувати нову, не розуміють унікальність того, що це автентика, яку маємо зберегти. Нова церква може бути збудована на новому місці".

  Уся надія - на підтримку європейських організацій. Церкву Святого Духа та ще 7 дерев`яних храмів хочуть віддати  під опіку ЮНЕСКО - комісію експертів очікують уже на початку наступного року. 

  Анастасія Краснова, Антон Гетьманський, Івано-Франківщина, 5 канал

   

   

  Попередній матеріал
  У Києві гастролює московський театр льодових мініатюр
  Наступний матеріал
  У США затримали підозрюваного у масових підпалах автомобілів
  Теги: