У переддень Нового року – "Щедрик", якого ви ще не чули

Ноти відкриті джерела
Мабуть, мало хто знає, що щедрівки – це винахід української культури, який згодом був позичений іншими народами. Предки вірили, що на зламі зими і весни – старого і нового років – Даждьбог сходив на землю разом із духами померлих і віщував людям свою щедрість і багатий урожай. А щедрівки були магічними словами, якими давні українці просили у бога сонця дати в новому році багатства
Новий рік
Новий ріквідкриті джерела

До нашого часу збереглося безліч дохристиянських щедрувальних пісень, які кожен українець знає чи не від самої колиски. 

І 5.ua підібрав для вас кілька вражаючих щедрівок. Пропонуємо екскурс народною творчістю від найглибшої давнини до сучасності

"Щедрик, щедрик, щедрівочка..."

Це слова, які на вустах уже понад 800 років – саме такий вік щедрівки, яка в обробці композитора Леонтовича стала символом Нового року і Різдва у всьому світі. Виконана у різних стилях, на різних інструментах у багатьох країнах.

Щедрик, щедрик, щедрівонька
Прилетіла ластівонька...

Ластівонька – дохристиянський символ, провісниця весни, сонця і звороту природи до нового життя.

У жовтні 1921 р. відбулася прем'єра "Щедрика" в Америці, на концерті в нью-йоркському "Карнегі-Хол", що стало точкою відліку нової історії відомої мелодії. У США він швидко набрав масову популярність. А вже за 15 років американський композитор і диригент, син українських емігрантів Пітер Вільховський написав англійський текст, назвавши його Carol of the Bells ("Колядка дзвоників").

Пропонуємо вам ТОП-5 найбільш оригінальних виконань

Вокальний квінтет Pentatonix зі штату Техас, США, 2012 року обіграв популярну мелодію, розклавши її на голоси. Ось що з цього вийшло.

Британський піаніст і органіст Девід Хікен у 2013-му для різдвяного альбому Carols of Christmas записав власну кавер-версію. І зняв кліп на тлі гавайських пейзажів із мрійливою героїнею в червоній сукні.

А це – виконання хором однієї з американських релігійних громад (штат Юта). До виконання "Щедрика" взялися 360 хористів, а також інструментальний оркестр – загалом близько пів тисячі осіб.

The Piano Guys – американський тандем піаніста і віолончеліста. У грудні 2011 року на першому плані виявився струнний інструмент Стівена Шарпа Нельсона. Він зіграв мелодію так пристрасно, що відео з його виконанням уже зібрало понад 35 млн переглядів і понад 10 тис. коментарів.

Це, мабуть, найбільш оригінальна і чи не найменш різдвяна варіація "Щедрика" – особливо для тих, хто звик до більш традиційного виконання. Цікаво, чи сподобається вона українцям.

Давня пісня – сучасна музика

Крім усталеного віками виконання передноворічних щедрівок, усе більш популярним стає їх новітня обробка. Що не кажіть, але традиційна українська щедрівка йде в ногу з часом. Такою є пісня "Щедрівочка щедрувала" – дохристиянські символи й образи чудово вплелися в акорди сучасної музики. 

БОНУС
Щедрівка для Кира Йосипа Сліпого – єдина з відомих, створена на честь смертної людини, а не надприродних сил
Кир Йосип Сліпий
Кир Йосип Сліпийsnip.net.ua

Це щедрівка з нагоди звільнення із заслання в ГУЛАГу Києво-Галицького митрополита, пізніше – патріарха Кира Йосифа Сліпого. До нашого часу вона дійшла, наспівана на мелодію "Дивная Новина".

В Західній Європі дзвони задзвонили,
Вже Первоєрарха з каторги звільнили. (двічі)
Нарід Бога молить, з радости співає,
Що Первоєрарха на волі вітає. (двічі)
Бога безнастанно будемо просити,
Щоб Йому дозволив до сто літ прожити. (двічі)

На жаль, знайти відео- чи аудіовиконання цієї щедрівки не вдалося. Але можна наспівати її самостійно на відому мелодію.

Читайте також: "Сієм, сієм, посіваєм...": ТОП-підбірка віншувань до новорічних свят

Попередній матеріал
"Сієм, сієм, посіваєм...": ТОП-підбірка найкращих віншувань до новорічних свят
Наступний матеріал
"Показова страта, проведена Москвою": ким для української армії був генерал Кульчицький
Loading...