Літаки
Літаки 5 канал

Під Києвом розкопали унікальні британські бомбардувальники: хто їх закопав і навіщо

Читайте по-русски
Уперше в Україні знайшли аж таку кількість британських літаків "Харрикейн"

Українці знайшли унікальні бомбардувальники. Втім, у протистоянні російській навалі вони нам не допоможуть. Бо ж літаки ці – часів Другої світової війни. Уламки 8 британських винищувачів Гаррикейн виявили у лісі поблизу Києва. Їх союзники передавали совєтам за ленд-лізом, а ті, після завершення бойових дій, аби не платити за них – закопали під землю. Результати розкопок бачив кореспондент "5 каналу" Юрій Пугач.

"Ця історія з цими Харрікейнами почалася приблизно у 12 році. Вони були виявлені під час розмінування. Тоді представники ДСНС вилучили декілька невикористаних авіаційних бомб, далі вони обстежили цю місцину і виявили чималі металеві сигнали", – розповів керівник розкопок, позаштатний співробітник Державного музею авіації Олексій Штань.

Так надзвичайники натрапили на слід великого поховання авіатехніки часів Другої світової. Повідомили про це дослідникам і науковцям, які охоче взялися до розкопок.

"Ці літаки виконані зі сталевих труб, потім була фанерна опалубка і вони були обтягнуті тканиною", – каже фахівець.

Через такі особливості будови за понад сімдесят років перебування у землі від колись передових бомбардувальників до наших сучасників дійшли лише частини металевих каркасів. Та це важливість знахідки аж ніяк не применшує.

Уперше в Україні знайшли аж таку кількість британських літаків "Харрикейн". Зараз перед нами уламки 8 бортів, та дослідники кажуть, їх у місцях виявлення набагато більше.

"Це єдині уламки Харрикейнів, які можна побачити на території України. Там можуть знаходитися уламки понад сотні літаків", – зауважує Олексій Штань.

І не лише британських Харрикейнів, а й інших тогочасних світових флагманів авіатехніки, яку до СРСР постачали за ленд-лізом. І саме умови договору підштовхнули совєти до того, аби поховати десятки, якщо не сотні літаків, каже науковий співробітник Держмузею авіації.

"Усе, що цими країнами використано під час бойових дій, тобто втрачена у боях техніка, боєприпаси, паливо, з'їдена американська тушонка – все це оплаті не підлягає. Але якщо війна закінчилася і ви маєте бажання залишити у себе цю бойову техніку, то ви маєте за неї заплатити", – пояснює провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко.

А робити цього совєти не хотіли й не могли. Та й для союзників, які опинилися в умовах "великої депресії" приміром, транспортувати все назад теж економічно було невигідно. Тому вирішили усе закопати.

"Літаки утилізувалися під наглядом американських і британських фахівців", – переконує провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко.

Та вже теперішні авіадослідники як з України, так і з тогочасних країн-союзниць неабияк зацікавленні у розкопці та вивченні цієї знахідки. Бо ж для британців Харрикейни – національний спадок. Саме їх використовували під час вирішальної "Битви за Британію" у 1940 році. І один із літаків, виявлених в Україні, міг брати участь у цьому бою. Тож і тодішні союзники, і їхні нащадки, які є партнерами України вже зараз, – готові до співпраці.

"Англійці й британці – вони свою історію дуже люблять й оберігають. Можливо, ми розплутаємо цей клубок і ідентифікуємо ці літаки", – запевняє керівник розкопок.

І враховуючи, що таких бомбардувальників у місці поховання виявили чимало, то співробітники Держмузею авіації запевнили: зберуть з частин різних бортів експонат для власної колекції.

Юрій Пугач та Орест Пона, "5 канал"

Читайте також: Затоплені таємниці: що знаходять чорні археологи на оголеному дні Каховської ГЕС – сюжет.

Дивіться також відео: Півтори сотні могил і знахідки XVI століття. Що ще відкопують археологи в Черкасах?

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
510 рашистів їдуть додому в пакетах: Генштаб назвав втрати ворога за 6 липня
Наступний матеріал
Білий дім про касетні боєприпаси для України: "Це питання активно розглядається"
Loading...
Крадіжка з музею або "чорна археологія": у ексдепутата Горбатова знайшли історичні артефакти на мільйони доларів

Крадіжка з музею або "чорна археологія": у ексдепутата Горбатова знайшли історичні артефакти на мільйони доларів

На Марсовому полі у Львові проводять ексгумацію давніх військових поховань – що розповідають історики

На Марсовому полі у Львові проводять ексгумацію давніх військових поховань – що розповідають історики

Дніпро обмілів: археологи на Черкащині знайшли поселення під водою – подробиці

Дніпро обмілів: археологи на Черкащині знайшли поселення під водою – подробиці