Ремонт храму
Ремонт храму 5 канал

"Незаконний ремонт": обласна влада судитиметься з громадою через знищення історичної пам'ятки

Читайте по-русски
Від старовинного інтер'єру храму нічого не залишилося

На Львівщині через знищення історичної пам'ятки обласна влада судитиметься з громадою. Під час ремонту в одному з місцевих храмів знищили настінні розписи відомих українських художників. Роботи у храмі проводили самовільно без жодного дозволу від влади.

Церква Успіння Пресвятої Богородиці одна з чотирьох пам'яток, де до цього часу збереглися автентичні розписи українського художника Модеста Сосенка. Їх митець вимальовував 100 років тому. Інтер'єр у напрямку української сецесії створював разом із помічником Юліаном Буцманюком.

"Це унікальний і вдалий синтез цього нового мистецтва, яке прийшло на Західну Україну на початку ХХ ст., і давнього українського сакрального мистецтва. Повторити Сосенка, його колорит, його розуміння іконографії і баяння не зміг ніхто", – розповідає мистецтвознавець Ірина Гах.

Повторити не змогли, а зруйнувати цілком. Унікальні доробки щезли не через стихійне лихо, а через запланований у церкві ремонт.

Від старовинного інтер'єру храму нічого не залишилося. За кілька днів "майстри"-парафіяни вже зняли підлогу, відбили сторічну плитку та здерли всі настінні розписи.

Роботи у храмі прихожани роблять за власний кошт. Кажуть: це не знищення, а реконструкція. І організували її разом із настоятелем церкви.

"Треба було робити ремонт. Сипалася штукатурка, гнили балки необхідно було робити ремонт. Його ще не робили з Великої вітчизняної. Церква протікала, штукатурка відпадала клаптями", – пояснює мешканець Славського Іван Онаць.

За словами парафіян, настінних розписів українських художників Модеста Сосенка та Юліана Буцманюка тут давно немає.

"Після війни все розвалене було, все робили заново. Тоді ніякого Сосенка не шукали, вже другий раз малювали. Його давно нема, вже п'ять раз його очі замальовані", – переконаний місцевий мешканець Михайло Харів.

Підтримує їх настоятель церкви отець Андрій Петришин. Священик каже, що історичну цінність у храмі становить лише один іконостас. Його зберегли.

"Відбувся бунт парафії, вони сказали: "Отче, ви не маєте права нам вказувати, бо ту церкву будували наші батьки, це наша власність". Ми знали, що то вже давно замальовано і знищено часом і війною. Ті науковці, ніхто не доказав, що то Сосенко. Ніякої таблиці в церкві не було ніколи, що це пам'ятка", – зауважує священик храму отець Андрій.

В адміністрації області запевняють: ремонт незаконний. Жодного дозволу на проведення робіт місцева влада не давала.

"Зараз ми зафіксували збитки, які вони нанесли пам’ятці. Комісія взяла зразки ті, що вони пооббивали, на експертизу. Вони нам дадуть акт заключення, щоб долучити для позову. І ми даємо позов, щоб вилучити в громади цю пам’ятку, через те що вони її руйнують", – зазначає керівник відділу архітектури та містобудування Львівської обладміністрації Оксана Ткачук.

Через нищення історичних пам'яток мистецтвознавці вже звернулися до прокуратури. Кажуть: громада має відшкодувати збитки. А штрафи можуть сягнути двох мільйонів гривень.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал".

Попередній матеріал
Hate Night Show у "БлогПост": як Рада визначалася з датою інавгурації – відео
Наступний матеріал
Міклош: Компенсація Коломойському за "Приватбанк" буде сигналом для світу, що суди і здоровий глузд в Україні не працюють
Loading...

У Парижі горить славнозвісний собор Нотр-Дам – відео

Історична трагедія: у Парижі палає легендарний собор Нотр-Дам – відео

На Харківщині згорів храм Московського Патріархату – відео

Тепер ПЦУ: на Рівненщині храм, який через конфлікт селян був 5 років зачинений, відновив богослужіння

Не покривати голову хусткою та лавки в церквах: ПЦУ змінить правила для вірян

"Такого в Україні більше немає": у Києві нарешті реставрують храм, побудований Мономахом