telegraf.com.ua

Інтриги, хитрощі та 23 години запеклої роботи: як народжувалася Конституція України

Читайте по-русски
Україна стала останньою пострадянською республікою, де ухвалили свій Основний Закон

День Конституції відзначає Україна. Майже доба безперервних запеклих обговорень у 1996 році – і 28 червня народні обранці більшістю голосів таки ухвалили Основний Закон країни. Як це було – пригадуємо в сюжеті.

Історичний день – й історична ніч. 28 червня 1996 року в третьому читанні свої голоси "за" Основний Закон країни віддали 315 народних обранців. Проти було – 36, утрималися – 12. Три десятки нардепів взагалі вирішили не брати участі у голосуванні.

Президент Леонід Кучма тоді приїхав до Верховної ради перед самим голосуванням. Були істотні ризики, що Конституцію ухвалять і без присутності гаранта.

Ухвалення Конституції
Ухвалення Конституції5 канал

"Я запропонував: найдіть президента. Хай прийде, бо буде не зовсім правильно, якщо ми ухвалимо Конституцію не в присутності президента", – згадує Олександр Мороз, ексголова Верховної Ради (1994-1998, 2006-2007).

23 години запеклої роботи. Із трибуни постійно виступав Михайло Сирота, один зі співавторів конституції. Він і зачитував всі статті у тоді ще незатвердженому тексті, постійно пояснюючи народним депутат термінологію та ключові моменти.

Тодішній голова Верховної Ради за 20 років після нічного голосування згадував, що тоді відбулося справжнє протистояння між Адміністрацією президента, самим президентом і парламентом. У Раді був присутній один із посадовців Банкової. А в залі – віце-прем'єр з питань ухвалення Конституції Олександр Ємець. Він, за словами Олександра Мороза, і мав прямий зв'язок із Адміністрацією президента. І саме Ємець давав вказівки нардепам, як потрібно голосувати за ту чи іншу поправку в конституції.

Ухвалення Конституції
Ухвалення Конституції5 канал

"Я кажу, постарайтеся, щоб якось зіпсувався телефон. Він це забезпечив… Ставлю на голосування ту чи іншу норму, то Ємець біжить у приймальню голови, поки він повернеться, то норма вже проголосована", – розповідає Мороз.

Близько 2-ї ночі спікер помітив у залі зменшення кількості нардепів та пішов на хитрощі. Запропонував парламенту ухвалити постанову про позбавлення депутатських мандатів тих, хто не присутній – вже після ухвалення Основного Закону. Нардепи повернулися, робота продовжилась.

Одні з найбільших суперечок – довкола статті про мову та державні символи: "Статтю 10 про мови я ставив на голосування 17 разів, а про символіку – 27 разів!"

Після тяжкої конституційної ночі Україна стала останньою пострадянською республікою, де ухвалили Конституцію. І ще на один крок стала далі – від радянського минулого.

Вікторія Волошина, "5 канал"

Попередній матеріал
Мандруй Україною: Вилкове – українська Венеція, нульовий кілометр Дунаю та унікальні острови
Наступний матеріал
Вимагаємо від влади дотримуватися Конституції, особливо щодо руху України до ЄС і НАТО – Порошенко
Loading...