Його переслідували та намагалися знищити, але не зламали. Сергію Параджанову сьогодні виповнилося б 93 роки. Горянин, народжений у Грузії, він до нестями любив Україну і називав її другою Батьківщиною. День народження генія кіно відзначили сьогодні в Києві переглядом його унікальних робіт та створенням колажів – все, що любив маестро за життя.
На честь дня народження Сергія Параджанова створили спеціальний колаж. Янгол тут як покровитель таланту маестро, а годинники – символ того, що його роботи стали безсмертними.
"Він класик, класик кіно, класик колажів, тому що він робив їх геніально", – розповідає художник-постановник театру Російської драми імені Лесі Українки Валентина Плавун.
Мало хто знав, але колажі були пристрастю режисера. Він розповідав, що вижив у колонії, створюючи їх.
Як відомо, у Параджанова було три судимості. Його переслідували за український націоналізм, обвинувачували у злочинах, які він не коїв. Друзі згадували, що після звільнення з в'язниці сценарист обіцяв помститися.
"Його спитали, як він збирається помститися, а він відповів, що помститься любов'ю – тому режимові, всім незгодам, які з ним сталися, до цього часу мститься тією любов'ю, що продовжується в нас – поціновувачах та любителях", – каже куратор виставки "Параджанов. Сновидіння 20 століття" Вікторія Данилян.
Дивіться також: Марко Вовчок: ТОП-10 таємниць життя "фатальної жінки"
Сьогодні Параджанову виповнилося б 93. Його день народження відзначають у столичному музеї-майстерні Івана Кавалеридзе, який був його другом. Ініціатор – сценарист Андрій Хохолкін – задумав відзначити свято переглядом кінострічок маестро. У фільмографії сценариста понад півтора десятка робіт. Кожний фільм по-своєму унікальний, як, наприклад, стрічка "Київські Фрески" і той знаковий момент, коли наречена розрізає фату.
Інша знакова картина майстра - "Тіні забутих предків". Переглядаючи її навіть по декілька разів, кожний знайде для себе нову істину, розповідають гості свята.
"Видатний художник, громадянин світу, що втілює три країни – Грузію, Вірменію та Україну. Його творчість пронизана і українською культурою, і вірменською, і грузинською", – зазначає посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба.
Юлія Божко, Василь Балабан, "5 канал"