Дніпропетровським археологам не дають коштів на розкопки давньої фортеці

  Роботи із розкопок Новобогородицької фортеці у Дніпропетровську - під загрозою зупинки. Археологи не в змозі власним коштом досліджувати територію історичної пам`ятки, а держава не фінансує ініціативу. За 10 років науковцям вдалося вивчити менше десятої частини території фортеці.

  На старовинні монети Кримського ханства, Речі Посполитої, Прусії та Російської імперії натрапили археологи у Новобогородецькій фортеці. Кажуть - ці знахідки дозволили науковцям зрозуміти спосіб життя та господарювання наших пращурів.

  Олександр Старик, завідувач відділу археології Дніпропетровського історичного музею ім. Д. Яворницького: "Монети репрезентують торгівельні відносини, які були досить жвавими і активними на період з ХІІІ по XVIII століття… Все це говорить про те, що наша територія на той час не була пустелею, як раніше стверджували деякі історики, а, фактично, тут відбувалися жваві міграційні процеси".

  Новобогородецька фортеця - одна з найбільших в Україні. Її звели у XVII столітті. На початку XVIIІ-го, за часів Російської імперії, споруду зруйнували. Збереглися лише залишки валів. Наразі навколо фортеці порпаються археологи. Розкопали землянки, яким майже три століття, досліджують планування вулиць фортеці. Проте, на роботи необхідні чималі кошти.

  Артем Іванцов, науковий співробітник університету: "Богородицька фортеця має статус пам’ятки національного значення, але державного фінансування немає… Ми працюємо, фактично, за спонсорські кошти, а також іноді навіть за кошти студентів-практикантів, які вимушені докладати свої власні".

  Місцеві чиновники кажуть - повністю досліджувати територію і не варто. Розкопки можуть зашкодити фортеці і зруйнувати ландшафт. Пропонують створити на цьому місці історико-культурний заповідник.

  Лідія Голубчик, директор Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей: "Я вважаю, неможливо дослідити цю фортецію десятками років і немає такої необхідності. Треба зберегти цю територію… Необхідно дуже делікатно втрутитися в цю територію".

  Нині грошей не вистачає не те що на розкопки, а й на охорону історичного місця. Руйнує його не лише час, а й місцеві мешканці, які влаштували неподалік сміттєзвалище.

  Марія Вяткіна, Андрій Ковбаса, Дніпропетровськ, 5 канал.

  Попередній матеріал
  У Великій Британії засудили винуватців убивства 19-літньої давності
  Наступний матеріал
  Норвезькі психіатри змінили думку щодо ненормальності Брейвіка
  Теги: