Чи домовиться Україна про транзит газу з Азербайджану після завершення транзиту російського блакитного палива? Джерела "Європейської правди" в Кабміні заперечили проведення переговорів, хоча ще в липні президент в інтерв'ю агенції Bloomberg розповів про те, що Україна домовляється про постачання газу з Азербайджану по українській ГТС. Енергетичні експерти побоюються, що якщо цю схему втілять у реальність, то вона фактично продовжить експорт російського газу. В чому ризики такого потенційного плану, дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Лідії Середюк.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Попри повномасштабне вторгнення, російський газ досі постачають європейським країнам транзитом через Україну. Це передбачає пʼятирічний контракт із "Газпромом", який наприкінці цього року вже завершується. Офіційний Київ заявив, що цю угоду продовжувати не будуть. Та чи є альтернативні схеми?
"Договір із росією ніхто продовжувати не буде, на цьому поставлена крапка. Що стосується транзиту газу від інших компаній, якщо буде продовжуватися запит деяких наших європейських колег, ми всі в Євросоюзі, ми будемо розглядати їхні прохання. Про що говорив старий дід в Азербайджані, мені невідомо. Не думаю, що про газ. Упевнений, є інші питання", – заявив Зеленський.
Старий дід із уст Зеленського – це путін, який у серпні навідався з офіційним візитом до Азербайджану. Чи говорили про газові домовленості – невідомо. Однак транзит газу з Азербайджану українською ГТС – потенційний план, який можуть реалізувати на тлі завершення угоди із "Газпромом". Ще в липні український президент в інтерв'ю Bloomberg розповів, що переговори про це тривають. Експерти застерігають: газ із Азербайджану не означає, що він азербайджанський.
"В Азербайджану нема газу, щоб здійснювати транзит через Україну. Тобто, це буде російський газ. Тобто ми повинні свідомо розуміти, що це корупційна схема, а також має стратегічну ціль повернутися на ринок Європейського Союзу", – зауважила голова правління мережі захисту національних інтересів ANTS Ганна Гопко.
Читайте також: США запровадили нові санкції для обмеження експорту газу з росії.
"Наразі Азербайджан постачає в Європу 13 мільярдів. У нього немає вільного газу взагалі, щоб замістити ті 14 мільярдів російського, які зараз ідуть через Україну. Тому, фактично їм потрібно подвоїти свій експорт. Такого газу в них нема", – наголосив експерт з енергетики Сергій Макогон.
Якщо за документами азербайджанський, а за фактом – російський газ прямуватиме до Європи, "Газпром" продовжуватиме отримувати мільярдні прибутки. Нині ж, на тлі поступової відмови європейських країн від газу з рф, "Газпром" має великі збитки.
"Безпосередньо "Газпром" отримує 6 мільярдів, залежно від ціни на газ. Може бути трошки більше ніж 8 мільярдів або й менше ніж 5 мільярдів, але враховуючи те, що операційний дохід "Газпрому" за 2023 рік становив 28 мільярдів – це істотна частка. При цьому він отримав 6 млрд збитків за рік, то вже якщо припинити цей транзит, якщо вже відповідно припинити цей транзит, його збитки будуть 14 мільярдів", – пояснив керівник аналітичного спрямування мережі захисту націнтересів ANTS Ілля Несходовський.
Водночас джерело "Європейської правди" в українському уряді заперечило факт проведення переговорів про транзит газу з Азербайджану, але зазначило, що якщо країни ЄС попросять про транспортування газу з Азербайджану, Україна не матиме підстав їм відмовити. Останні три місяці перед завершенням транзиту російського газу трубопроводом через Україну його отримують Австрія, Угорщина та Словаччина.
"Для Словаччини не потрібно 20 мільярдів кубометрів. Їм вистачає 4 мільярди, вони можуть закрити диверсифікацією і купити цей газ в іншому місці. Тобто, Словаччина, Угорщина, коли це стосується нафти і тих урядів, очільники яких поводяться як проксі кремля, зараз беруть участь у цій схемі, яку продають як азербайджанський газ. Насправді, щоб допомогти росії повернутися на ринок ЄС і, корумпуючи західних політиків, продовжувати свої впливи", – сказала Ганна Гопко.
Тому експерти переконані, що альтернативний газ із Азербайджану – шлях до цілковитого повернення у Європу блакитного палива з рф. Бо фактично означає продовження експорту російського газу.
Лідія Середюк, Олексій Іванченков, "5 канал"
Дивіться також: