росія знову вдарила по об’єктах “Нафтогазу”. Це вже восьма атака від початку року. Наслідки цих обстрілів уже відчула вся країна. Видобуток газу значно впав, сховища практично спустошені. Рятує те, що в Україні завершується опалювальний сезон і міста вимикають батареї. Тепер країна шукає гроші на імпорт газу, а купувати його доведеться чимало – десь зо 5 мільярдів кубів. Журналіст "5 каналу" Сергій Барбу дізнався, чи буде дефіцит блакитного палива і чи подорожчає воно для населення.
Пані Галина опанувала фах монтувальниці сонячних електростанцій. Справа копітка, важка і дуже важлива для країни під час війни. Роль СЕС після похмурої зими значно зростає. Надто коли атомні станції поступово йдуть на планові ремонти. Пані Галина вважає, що СЕС – це майбутнє енергетики, і вже отримала нову роботу.
"Оформлення станції, підключення її. Тобто як її легалізувати, підключити на роботу у систему. Що має бути виконано з технічного та нормативного боку. Далі – це проєктування станцій. Але все це здійснювати, не знаючи як воно насправді працює, неможливо", – пояснила випускниця програми Галина Черкашина.
Під час війни енергетика стикнулася з кадровим голодом. Щоб допомогти виправити ситуацію, від торік в Україні організували спеціальний проєкт – навчають жінок монтувати сонячні станції. І вже оголосили новий набір. Загалом у проєкті планують підготувати до пів сотні фахівчинь.
"Після завершення навчального курсу наші випускниці матимуть можливість долучитися до встановлення сонячних станцій у різних регіонах України – на лікарнях. Окрім цього, після того, як ми оголосили конкурс, до нас вже звернулися компанії, наприклад, зі Львова, які готові взяти випускниць до себе на роботу", – запевнила лідерка проєкту і старша кампейнерка Greenpeace Поліна Колодяжна.
Україна офіційно завершує опалювальний сезон. Міста вимикають опалення – погода сприяє. Зима минула відносно спокійно, принаймні без затяжних знеструмлень. Одначе від початку року росіяни значно понищили український газовидобуток.
"Стратегічно Україна має думати, що далі. Особливо зараз, коли ми опинилися у кризі через атаки на наші газоочисні та газокомпресорні станції. Їх відновимо, це зрозуміло. Але це ще раз привід думати про збільшення внутрішнього видобутку", – зявив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
У п'ятницю росіяни знову атакувати об'єкти “Нафтогазу”. І це вже восьмий удар від початку року, повідомили у компанії. За даними видання Bloomberg, Україна мусить купити на європейському ринку до 5 млрд кубів газу, щоби заповнити сховища до наступного опалювального сезону. Адже через російські атаки внутрішній видобуток значно скоротився.
"Вичерпані підземні сховища газу до критичного рівня. Ще ніколи таких низьких запасів активного газу в нас не було – тобто менше 1 млрд. Деякі експерти оцінюють до 40% зниження видобутку", – наголосив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Під час попередніх опалювальних сезонів Україна зуміла обійтися газом внутрішнього видобутку – імпорту не було. Цього ж року ситуація протилежна – купувати з-за кордону доведеться багато, і уряд уже шукає гроші. У Кабміні вкотре запевнили, що тарифи на газ для населення поки що не змінюватимуть. І нині немає підстав вважати, що на державу чекає дефіцит палива.
"Європейський банк реконструкції та розвитку затвердив позику для НАК "Нафтогаз" на закупівлю природного газу на два наступні опалювальні сезони на суму до 270 млн євро. Додатково через ЄБРР буде направлено ще близько 140 млн євро грантів від Уряду Норвегії. Цей ресурс допоможе нам накопичити запаси газу для проходження наступного опалювального сезону", – зазначив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
росія продовжує мало не щоночі атакувати українську енергетику. І заяви про досягнення тимчасового припинення вогню видаються надто примарними. Кремль продовжує чинити й атомні провокації.
"Ми отримали повідомлення про пошкодження дизельного резервуара на окупованій росією Запорізькій атомній електростанції. Розлитого палива вистачило б для живлення аварійних генераторів станції на 25 днів. росіяни не лише вкрали станцію, а й не здатні забезпечити її елементарну безпеку", – сказав речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.
На цьому тлі неабияк дивують заяви чільника МАГАТЕ Рафаеля Ґроссі. В інтерв'ю агенції Reuters посадовець заявив, що окупована Запорізька АЕС цитата: "професійно контролюється та управляється росією".
"Ризики зростають. Обладнання деградувало, бо вони не робили вчасно регламентні ремонти. Там багато обладнання іноземного походження. Більше того, там не вистачає кваліфікованого персоналу. Більшість працівників, які мали ліцензії, виїхали", – зауважила співзасновниця Антикризового експертного ядерного центру України Ольга Кошарна.
Також у МАГАТЕ вважають, що перезапустити окуповану Запорізьку АЕС можна протягом декількох місяців після укладення угоди про припинення вогню. Така заява дістала різку відсіч від українського уряду. Там заявили, що зміни у експлуатації станції можливі лише після її визволення.
Сергій Барбу, "5 канал"
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.