Родовища газу знову під ударами російських ракет та дронів. Це означає, що від сьогодні обсяги видобутку ще більше зменшилися. І це погана новина для держави. Україна мусить екстрено закуповувати блакитне паливо на європейському ринку, а це доволі дорого. Країна буде з газом, але не без інших проблем. З одного боку, потепління зменшило навантаження на електроенергетику. Але з іншого – вже після опалювального сезону атомні станції йтимуть на планові ремонти. А це означає, що ризик повторення торішньої енергетичної кризи знову дуже високий. Журналіст "5 каналу" Сергій Барбу знає деталі.
В енергетиці пані Оксана працює 25 років, тобто одразу після закінчення навчання у технікумі. Але жінка ще одночасно вчилася у Харківському університеті електроніки. Пані Оксана пішла стопами матері, яка також працювала в енергетичній галузі.
"Я прийшла сюди працювати електромонтером. У 2008 році я стала начальником вузла зв'язку. Ну і вже у 2021 році мені запропонували посаду начальника центру", – пояснює начальниця Центру з обслуговування засобів диспетчерського та технологічного управління Дніпровських електромереж Оксана Кундик.
Центр відповідає за зв'язок між різними підрозділами компанії. У час війни це вкрай важливо для злагодженої роботи. Обслуговують тут, зокрема, і Нікополь. Це місто під щоденними російськими атаками. Загалом пані Оксана є начальницею для 16-х бригад працівників.
"Робота змінилася, можна сказати, кардинально. Нікопольський районі він зараз дуже складний. Там довелося перевести людей на інший графік роботи, щоб більш оперативно реагувати на аварійні ситуації. Найголовніше – це люди. Вони там працюють, кваліфіковані спеціалісти. Намагаються все робити для того, щоб підтримувати зв'язок у тому регіоні. За що їм велика подяка", – пояснила начальниця Центру з обслуговування засобів диспетчерського та технологічного управління Дніпровських електромереж Оксана Кундик.
У перший тиждень березня Україна припинила постачати електроенергію за кордон, повідомив аналітичний центр DiXi Group. І це сталося вперше від початку цього року. Натомість імпорт світла зростав. Ці чинники означали, що ситуація в енергетиці дещо погіршилася. Про графіки знеструмлення для населення не йшлося, а втім, під обмеження регулярно потрапляв бізнес. Водночас останнім днями оптимізму додала погода. Значне потепління зменшило навантаження на галузь. Однак головної шкоди енергетиці додають російські атаки.
"Наразі триває ліквідація наслідків обстрілу та оцінка пошкоджень. Група Нафтогаз вживає всіх необхідних заходів для відновлення роботи потужностей, що були атаковані ворогом. Ми робимо і будемо робити все можливе, щоб країна була з газом", – повідомив керівник групи "Нафтогаз" Роман Чумак.
Газові об'єкти росіяни атакували вже всімнадцяте. Ракети та дрони на видобуток та сховища Кремль почав активно спрямовувати з минулої весни. Кілька родовищ зупинялися.
"Наразі ми бачимо, що зиму ми успішно проходимо, не зважаючи на всі виклики. Так, звичайно, планувалося пройти зиму на газі внутрішнього видобутку. Про що казало і міністерство, і "Нафтогаз". Але, звичайно, ці масовані атаки вплинули на баланс газу. Саме тому було ухвалено рішення щодо оперативного імпорту газу для того, щоб успішно завершити опалювальний сезон", – зазначив виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.
Україна мусила значно збільшити закупівлі газу на європейському ринку, що у цей час доволі дорого. Ціна є чи не вдвічі вищою, ніж, скажімо, влітку торік. Але іншого шляху вже немає. У Міністерстві енергетики повідомляли, що купити доведеться приблизно один мільярд кубометрів. І головною причиною для таких дій називають російські атаки. Водночас ще торік у жовтні у меморандумі з Міжнародними валютним фондом йшлося про потребу України у додатковому імпорті 2-3 мільярдів кубів газу.
"У лютому імпортовано 500 млн кубів газу. Це є фактично рекорд за півтора року. І головна причина – це російські удари по об'єктах газовидобутку. За період кінця січня початку березня сталися п’ять масованих обстрілів", – розповів фахівець галузі енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
Така ситуація фактично не вплине на завершення опалювального сезону, за умови відсутності надруйнівних атак. Газу державі поки вдосталь. Однак проблеми є для підготовки до наступної зими. Останні два роки країна робила ставку на внутрішній видобуток. І 2023 року держава узагалі не імпортувала газ. Натомість на наступний опалювальний сезон буде важко навіть порахувати необхідний обсяг закупівель. Адже через російські атаки важко зрозуміти, скільки блактичного палива Україна зуміє видобути.
"Невирішеним є запитання, хто фінансуватиме імпорт цього газу. Тому що у нас за час повномасштабної війни скоротилося промислове виробництво. І зросла частка тих споживачів, для яких ціна є регульованою. Це є населення, теплокомуненерго, виробники електроенергії з газу. Всі вони отримують його за пільговою вартістю і ця ціна є нижчою, ніж імпорт газу", – каже фахівець галузі енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
Ситуація з електропостачання в країні також поки є контрольованою. Через російські атаки вимкнення були, але не масові. Після завершення опалювального сезону блоки атомних станцій поступово йтимуть на планові ремонти. Такі оновлення є обов'язковими, скасувати їх не можна. Адже йдеться про безпеку роботи АЕС. Тому країна має бути готовою вже навесні-влітку до потенційних дефіцитів. Вирівняти ситуацію можна завдяки збільшенню імпорту світла з ЄС. А ще - завдяки ощадливому використанню електроенергії, але це вже залежить безпосередньо від самих споживачів.
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції
Сергій Барбу, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, ворог вночі обстріляв Добропілля – 11 людей загинули.
Нагадаємо, що уночі дрони атакували другий найбільший НПЗ росії.
Як повідомляв 5.UA, росіяни вночі атакували ракетами та дронами – як відпрацювали сили ППО.
Читайте також: масований обстріл рф ракетами та дронами: ЗСУ вперше використали винищувачі Mirage-2000 – як відпрацювали.
Дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.