курс валют
курс валют varianty.net

Падіння гривні на гривню за місяць – чи варто хвилюватися – думки експертів

Читайте по-русски
У Нацбанку переконують, що не протидіють ринковим трендам і лише згладжують надмірні коливання гривні

Осіннє падіння гривні: в обмінниках долар США тепер помітно дорожчий, ніж місяць тому. Економісти кажуть, що на зиму так відбувається майже завжди і на це впливає ринкова поведінка імпортерів, до якої додається політика Нацбанку: вважається, що інфляція в існуючих межах позитивно впливає на економіку. Журналісти "5 каналу" запитували в учасників ринку та експертів, чи слід непокоїтися споживачам і чи варто переконвертовувати заощадження тим, хто їх має.

Від середини серпня національна валюта дешевшає. Зараз в обмінниках за зелений просять у середньому 28 гривень 40 копійок. Це на гривню більше, ніж минулого місяця.

Чи є ажіотаж в обмінниках – не на камеру запитали у працівників. Ті кажуть, що вчора цілий день купували, не здавали, а сьогодні – навпаки.

Те, що долар подорожчав, помітили всі опитані нами перехожі.

Восени гривня традиційно дешевшає, пояснює економіст Дмитро Боярчук. Через зростання імпорту. Для закупівлі товарів за кордоном постачальникам потрібна валюта, тому попит на неї зростає. Іще одна причина – невпевненість у стабільності курсу. Українці починають скуповувати долари, бо думають, що завтра вони можуть бути ще дорожчими. Такі настрої підігріває затримка з траншами від МВФ.

"Ми підходимо до моменту, коли потрібно знайти суму у розмірі 200-300 мільярдів гривень для того, щоб профінансувати дефіцит. І постає питання, звідки будуть брати гроші. Очевидно, що є дуже багато гравців, які бачать і розуміють, яка ситуація розвивається, вони розуміють, що МВФ повинен був бути у вересні, а ми вже у жовтні. Від МВФ немає сигналів, і не зрозуміло, звідки будуть братися гроші", – каже економіст Дмитро Боярчук.

Підштовхнув ринок до послаблення гривні Нацбанк – про це розповів фінансовий аналітик Іван Угляниця. За його словами, попри те, що вартість долара від середини серпня зростала, НБУ купував американську валюту. А це створювало додатковий попит і її здорожчання. І лише в другій половині вересня, коли вартість долара почала зростати ще стрімкіше, Нацбанк почав продавати валюту.

"Влада, в неї є якийсь консенсус, що послаблення гривні має їм допомогти, – і бізнесу, і експорту, як вони собі це малюють, і виконанню бюджету. Звичайно, що воно нічим не допоможе, особливо в тому масштабі, в якому це зараз відбувається. Це ослаблення гривні на 1-2 гривні – це нічого не вирішує", – каже Іван Угляниця.

У Нацбанку ж переконують – нічого дивного в їхній поведінці на ринку немає. Кажуть, що не протидіють ринковим трендам і лише згладжують надмірні коливання гривні як у бік девальвації, так і ревальвації.

Загалом наразі панікувати через зниження курсу гривні не варто, каже економістка Олеся Верченко.

"Якщо ми подивимося на розмір цього падіння, то ми говоримо про одну гривню, що насправді становить до 5% обмінного курсу загалом. Тобто в принципі це в межах нормального коливання обмінного курсу", – переконує академічна директорка Київської школи економіки Олеся Верченко.

Щодо орієнтирів на наступний рік, Кабмін склав проєкт бюджету-2021 з розрахунку 29 гривень 10 копійок за долар. 

Ірина Саєвич. Віктор Сніжко, Ольга Сошенко. "5 канал"

Попередній матеріал
На Черкащині ремонт дороги розділив село на дві половини
Наступний матеріал
У НАН України вперше за майже 60 років з'явився новий чільник – що про нього відомо: ексклюзивний сюжет з виборів
Loading...

В Україні істотно зріс курс євро, долар за добу піднявся несуттєво

Максимум за два роки: НБУ повідомив про підвищення курсу долара

Гривня стрімко обвалилася – що відомо

Ситуація з курсом валют на 8 вересня: долар продовжує дорожчати

В Україні за вихідні подорожчала валюта

Шмигаль повідомив, який курс долара закладатимуть у бюджеті на 2021 рік