Нові державні норми: забудовників змусять будувати комфортніше житло

Ледь не кожне велике місто країни знає проблему забудов. Змінити ситуацію обіцяють завдяки оновленим ДБН

Державні будівельні норми, ухвалені Міністерством регіонального розвитку, містять чимало нових пунктів. Вони, на думку самих розробників, мають прогресивний характер. Наприклад, на 11-поверховий будинок і вище забудовники тепер зможуть відвести лише 30% від загальної території, решта землі піде на прибудинкові потреби мешканців.

"Не всім забудовникам, дійсно, подобається ця норма. Ми обмежили їхні можливості отримати більше квадратних метрів на цій території. Але ми думаємо про людей, які будуть жити, будуть користуватися цією будівлею" – розповідає в. о. директора НДІ проектування міст "Діпромісто" Іван Шпілевський.

Максимальна поверховість забудови залежно від чисельності населення, відмова від проектування автостоянок на тротуарах та навіть дитячі садки у багатоповерхівках – усе це є в нових правилах. Трирічна праця розробників і майже півтори сотні оновлених норм стосуються не лише фундаментальних підходів до будівництва, а й найпростіших речей, які, втім, мають значно полегшити життя людям з особливими потребами.

"Є така норма, яка зобов’язувала нас донині, що на 15 сантиметрів має бути припіднятий вхід над тротуаром. Абсолютно безглузда, шкідлива, навіть злочинна, я вважаю. У новій редакції ДБН від неї відмовились" – наголошує архітектор Віктор Зотов.

Фахівці називають позитивом уже сам крок Мінрегіонбуду створити нові Державні будівельні норми, адже окремі приписи діяли уже три десятки років і є застарілими.

"Проценти забудови і щільність забудови, яку зменшує Мінрегіон – це вже запізнілий процес. 27 років ми ущільнювали міста безглуздо і тепер, коли забудовано і знищено масу вулиць і районів, ми здогадалися, що треба зменшити, то вже запізно" – заявляє начальник Управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради Юліан Чаплінський.

Нові будівельні норми не виправлять помилок попередніх років, вони поширюються лише на ті об’єкти, які зводитимуть після 1 вересня поточного року, коли нові ДБН і почнуть діяти.

"Все те що вже є видано і вже погоджено, до них не можуть застосовувати нові ДБН. Але якщо пройде тривалий період часу, будівництво ще не розпочалося, але є відповідні документи, то, напевно, воно підлягатиме певній корекції" – вважає виконавчий директор Асоціації західноукраїнських забудовників Юрій Мартинюк.

В окремих моментах, щоправда, нові зміни торкнуться і старих об’єктів інфраструктури. Зокрема, нововведення враховуватимуть при реконструкції доріг, які планують зробити безпечнішими для усіх учасників руху.

Одним із останніх обов’язкових пунктів у нових будівельних нормах є острівці безпеки для пішоходів на дорогах. Їх і раніше облаштовували: як для перехожих, так і для самих водіїв, що скидають швидкість на таких ділянках. Але тепер такі острівці неодмінно мають бути на всіх нерегульованих наземних пішохідних переходах, якщо на дорозі є мінімум дві смуги руху в одному напрямку.

Ще одне нововведення з оптимізмом сприйняли українські велосипедисти. Раніше однією з відмовок влади для організації велодоріжок була відсутність місця для них як на проїжджій частині, так і на тротуарах. Із новими нормами, які направлені на зниження швидкості автомобілів у населених пунктах, місце для велосипедистів таки може з’явитися.

"За новими нормами, що вступлять в дію з 1 вересня, смуга руху має бути 3 метри, зараз вона 3,75 метри. На будь-якій шестисмуговій дорозі – це по 75 сантиметрів з кожної смуги. Рахуйте - місця купа!" – наголошує координатор ГО "Асоціація велосипедистів Києва" Вадим Денисенко.

Нові норми цікаві на папері, утім їхнє впровадження у життя вартуватиме чимало зусиль і часу, вважають фахівці. За дотриманням нових правил стежитимуть відповідні державні органи, як Архітектурно-будівельна інспекція. Утім не останню роль у цьому можуть відігравати і просто небайдужі громадяни, які часто активніші в питаннях незаконних об’єктів, ніж ті, хто мав би контролювати процес забудови міста.

Попередній матеріал
Чубаров про звільнення Сенцова: Путін ще ніколи не йшов на поступки щодо політв'язнів, доки не мав з того особисті дивіденди
Наступний матеріал
Незаконний видобуток бурштину: чи купують копачі на Рівненщині "білети" в поліції

"Євробляхи": що змінить закон, який готують до голосування у ВР

На Луганщині терористи захопили приватний будинок та стріляли у мирних – МОУ

В Україні звузять ширину смуг руху на дорогах

"Територія полита кров'ю": ухвалення будівництва на місці колишнього концтабору обурило активістів у Львові

"Час.Підсумки тижня" з Віталієм Гайдукевичем – відео

"Час.Підсумки тижня" з Віталієм Гайдукевичем – відео