Монети, НБУ
Монети, НБУ 5 канал

"Грошова майстерня": де та як народжуються українські монети – спецрепортаж

На аверсі – пектораль та давньоруська в'язь, на реверсі – портрети князів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Із 27 квітня Нацбанк вводить в обіг нові монети номіналом одна та дві гривні

До кінця року Монетний двір викарбує 140 мільйонів одногривневих монет та трохи більше двогривневих. Розраховуватися можна і купюрами, і монетами, але банкнот найменших номіналів "Нацбанк" більше не друкуватиме. Детальніше – в сюжеті кореспондентів "5 каналу".

З 27-го квітня в гаманцях українців з'являться нові монети номіналом одна та дві гривні. У монетному дворі НБУ їх невпинно карбують. Один прес за хвилину видає понад 520 монет. Щойно виявляють мінімальний брак – прес негайно зупиняють.

За робочу зміну тут карбують близько трьох мільйонів монет.

У білих рукавичках Ніна Синюченко – оператор Монетного двору із 17-річним стажем – серед ще теплих грошей ретельно відстежує ті, які ніколи не з'являться в обігу.

"Їх перераховують, віддають на склад і – на знищення", – каже пані Ніна.

Монети, НБУ
Монети, НБУ5 канал

До нового дизайну сталевих гривень ще звикає оператор Наталія Юхименко: "Подобається ця монета, просто ще незвично. Ми недавно ще копієчку таку робили – вона дуже схожа".

Але помітно відрізняються від усіх інших монет – за розмірами та вагою.

Впізнавати гривні можна і за зображеннями, так добре знаними з банкнот. На реверс однієї гривні художники перенесли портрет Володимира Великого, на двох – Ярослава Мудрого. А ось на аверсі з'явився новий елемент – пектораль із давньоруською в'яззю, якою писали художники в часи Київської Русі.

Монети, НБУ
Монети, НБУ5 канал

По 140 мільйонів металевих гривень цього року запланували накарбувати в НБУ, а от паперові одинички та двійки – більше не друкуватимуть. З обігу обіцяють не вилучати, адже банкноти найменших номіналів зношуються в середньому за півтора року, а от монети "проживають" у гаманцях близько 20 років. Це дає змогу істотно заощадити.

"Економія становить близько одного мільярда. Заміна банкнот – одна, дві, п'ять та десять гривень на монети – близько одного мільярда протягом 20 років, протягом часу життя монет", – уточнює начальник управління організації виготовлення і захисту грошей НБУ Володимир Тищенко.

Такі самі перетворення впродовж наступних двох років чекають на 5 та 10 гривень, анонсують у Нацбанку. Наразі ж свіжовідкарбовані гривні безперервно фасують, пакують і складають у сховищах, щоби невдовзі інкасаторські машини розвезли цінний вантаж по всіх куточках країни.

Леся Головата, Юрій Усик, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

"Романтична та захищена": Банк Британії показав нову 10-фунтову купюру – ФОТО

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Твіт Трампа сколихнув світ: чи справді ми стоїмо на порозі ядерного протистояння
Наступний матеріал
"Інформаційний вечір" – трансляція
Loading...