пенсія
пенсія uzhgorod.net.ua

Грошей немає – у Верховній Раді заговорили про можливу невиплату пенсій через карантин – сюжет

Читайте по-русски
Під час коронавірусних обмежень підприємці не доплатили 20 мільярдів гривень єдиного соціального внеску

У Верховній Раді почали говорити, що через карантин на пенсії грошей не може вистачити. Під час обмежень підприємці не доплатили 20 мільярдів гривень єдиного соціального внеску. Гроші з цього збору якраз і перераховують на пенсії. Дехто з бізнесменів власну справу закрив, іншим платити нічим. У Пенсійному фонді тим часом запевняють – затримки з виплатами не буде. Принаймні в жовтні. Звідки візьмуть гроші – розбиралися журналісти "5 каналу".

Три роки тому родина ветерана АТО відкрила ресторан у Дніпрі. Ганна та Андрій давно мріяли про власний бізнес. Справи йшли добре. Аж поки уряд не запровадив карантин. Під час суворих обмежень ресторан зачиняли. Працювали лише на доставку їжі. Частину співробітників скоротили.

"Ти такий трошки в шоці спочатку був. Тому що ти не розумієш, як ти далі будеш працювати? Де ти будеш брати кошти на оренду? Де ти будеш брати кошти на оренду? На зарплату, аби платити людям. А потім якось переорінтувалися. На початку у нас доставка не була добре розвинена, то під час карантину – це був поштовх, щоб ми її розвинули ще більше", – каже Ганна Сарвіра, співвласниця ресторану. 

Три місяці цим дніпровським підприємцям держава дозволила не платити один зі зборів. Йдеться про єдиний соціальний внесок. А от податки на працівників, які залишилися, вносили повністю. Через пандемію коронавірусу у скрутній ситуації опинилися тисячі підприємців. А бюджет недоотримав мільярди.

Нема податків – не буде і пенсій. Дірка у бюджеті Пенсійного фонду – це звична для України. Так було завжди. Але тепер усе серйозно, говорять у Верховній Раді.

"Основна причини зменшення надходження що податків, що єдиного соціального внеску в бюджет та позабюджетні фонди, такі як Пенсійний, – це карантин. Частина ЄСВ не дійшло до Пенсійного фонду через те, що підприємства закрилися. Таких випадків багато. Частина через те, що зарплату врізали. А ще одна частина – компанії не мають чим виплачувати такі видатки", – каже інвестиційний банкір Тарас Козак.

Станом на початок вересня Пенсійний фонд недоотримав понад 20 мільярдів гривень. Про це повідомили в комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики.

"Бюджет Фонду залишається дефіцитним. У зв’язку з цим у Фонду можуть виникнути ризики, пов'язані із виплатою пенсій", – заявила голова  комітету ВР з питань соціальної політики та захисту ветеранів Галина Третьякова.

Однак у Пенсійному фонді прозвітували: принаймні в жовтні затримок із виплатою пенсій не буде.

"1 жовтня 2020 року Пенсійний фонд України, згідно із затвердженим графіком, розпочав фінансування пенсій жовтня. На пенсійні виплати спрямовано 1,2 мільярда гривень. Виплату пенсій буде проведено у визначену кожному пенсіонеру дату виплати в установленому порядку", – сказано в заяві.

Проте дірка у бюджеті фонду нікуди не зникла. Ба більше – фахівці прогнозують, що наступного року брак коштів зросте. Загалом ідеться вже про понад 200 мільярдів гривень.

"Одному ми робимо доплату, а іншим перерахунок. Якби не було спеціальних пенсій чи політичних рішень, тоді Пенсійному фонду виконувати свої нормальні регулярні зобов’язання було б набагато легше. А індексувати треба, як це записано в законі. На рівень половини інфляції – половина зростання", – пояснює труднощі заступниця директора Центру економічної стратегії Марія Репко.

А от в уряді на наступний рік обіцяють – 18 мільярдів виділять на індексацію пенсій, 2,4 мільярда на допомогу пенсіонерам старшим 75 років, щомісячну допомогу до пенсії в розмірі 400 грн отримає мільйон пенсіонерів.

Ці суми вже прописали у проєкті бюджету, який передали до Верховної Ради. Мінфін переконує: грошей вистачить. Розраховують, зокрема, на закордонні кредити. Утім із Міжнародним валютним фондом перемови завмерли. 

Сергій Барбу, Наталія Світлова, Богдан Танасійчук, "5 канал"

Попередній матеріал
Розбирають руїни – як мешканці Луганщини повертаються до нормального життя після пожеж – сюжет
Наступний матеріал
Експосол України в Хорватії Лубківський може стати речником української делегації в ТКГ – ексклюзивний коментар
Loading...
На Тернопільщині чоловік підпалив себе через відмову в нарахуванні пенсії

На Тернопільщині чоловік підпалив себе через відмову в нарахуванні пенсії

Рада планує запровадити електронні трудові книжки

Рада планує запровадити електронні трудові книжки

У Верховній Раді планують змінити умови роботи для держслужбовців пенсійного віку

У Верховній Раді планують змінити умови роботи для держслужбовців пенсійного віку

Із вересня в Україні збільшать мінімальну пенсію – для яких категорій

Із вересня в Україні збільшать мінімальну пенсію – для яких категорій

"Ми маємо захистити людей і не допустити заборгованості за зарплатами та пенсіями" – Порошенко

"Ми маємо захистити людей і не допустити заборгованості за зарплатами та пенсіями" – Порошенко

Кабмін виділив дотацію на виплату пенсій та 1 млрд грн на підтримку культури

Кабмін виділив дотацію на виплату пенсій та 1 млрд грн на підтримку культури