Боголюбов та Коломойський , "ПриватБанк"
Боголюбов та Коломойський , "ПриватБанк" фото РБК-Україна

Фірми Коломойского та Боголюбова вивели з "Приватбанку" в офшори $1,7 млрд – Reuters

Протягом 2014 року 42 дніпропетровські компанії уклали з банком низку фіктивних угод на поставки товарів, що дало змогу вивести кошти до Кіпру

Протягом весни-осені 2014 року, коли "Приватбанк" ще перебував у власності Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюблова, 42 зареєстровані у Дніпропетровській області компанії уклали низку фіктивних угод, що дало їм змогу вивести на Кіпр $1,7 млрд. Така інформація міститься в розслідуванні міжнародної агенції Reuters, передає "РБК-Україна".

Відповідно до матеріалів розслідування, стверджувати, що всі ці компанії кредитував саме "Приватбанк", журналістам агентства дозволили рішення українських судів.

Згадані $1,7 млрд українські компанії перевели на рахунки шести фірм з Великої Британії та Британських Віргінських островів як попередню оплату за майбутні поставки товарів. Передбачалася, зокрема, закупівля марганцевої руди, мазуту, кранів тощо. Але вона так і не відбулася, а гроші всі компанії-партнери зберігали на рахунках кіпрської філії банку.

Коли український суд виніс рішення проти Trade Point Agro і наказав їй повернути отримані кошти — британська компанія не оскаржила цього рішення, однак і не повернула коштів.

Як приклад журналісти Reuters наводять контракт на $48,5 млн, які дніпропетровська компанія Profit 18 серпня 2014 року перерахувала британській фірмі Trade Point Agro. Кошти були виділені на закупівлю 24,25 тис. тонн поліетилентерефталату – його використовують у виробництві тканин та пластикових контейнерів. Trade Point Agro не змогла поставити зазначений полімер, тож перевела отримані кошти на рахунок у кіпрській філії "Приватбанку". У подальшому український суд постановив повернути кошти – оскаржувати це рішення британці не стали, але і грошей не повернули.

У розслідуванні наголошено, що це лише окремий приклад, який є частиною великого комплексного розслідування стосовно законності виведення за кордон великих сум, яке ведуть українські правоохоронці проти екс-менеджменту "ПриватБанку".

"Приватбанк" було націоналізовано у грудні 2016 року. Новий менеджмент банку, призначений Національним банком України, звернувся з позовом проти Коломойського та Боголюбова до Високого суду Англії та Уельсу. Держава намагається довести, що колишні власники "Приватбанку" незаконно вивели в офшори $5,5 млрд. У грудні 2017 року британський суд наклав арешт на активи Коломойського та Боголюбова по всьому світу на суму в $2,5 млрд.

Кореспондент Reuters навіть відвідав адреси, за якими зареєстровані три згадувані у контрактах британські фірми – Trade Point Agro, Teamtrend Limited та Collyer Limited. Саме вони мали поставляти товари дніпропетровським компаніям. Утім, виявити хоч якісь ознаки діючих підприємств з такими назвами за вказаними адресами не вдалося. Також з'ясувалося, що дві компанії з тих, що були зареєстровані в Лондоні, Trade Point Agro та Teamtrend, мали спільного директора, а Teamtrend та Collyer мають спільних секретарів та директорів.

Зокрема, в документі фігурувало депо з нафтовою сировиною у місті Арциз Одеської області. Під його заставу "ПриватБанк" видав кредит у 12 млн доларів. Однак НБУ вважає таку заставу нікчемною. Репортер Reuters відвідав депо і виявив там овець. А міський голова Арцизу Володимир Міхов повідомив, що депо «не працює щонайменше 10-15 років».

Крім того, згідно з оцінкою НБУ, – журналістам вдалося ознайомитися з копією документа – забезпечення кредитного портфеля "Приватбанку", в заставі за одним з кредитів, виданих банком, фігурувало депо з нафтовою сировиною в місті Арциз Одеської області. Під його заставу фінустанова видала $12 млн кредиту – на думку експертів Нацбанку, це вкрай мала сума.

Втім, за місцем розташування зазначеного заставного майна все одно ніякого депо не було, а міський голова повідомив, що воно "вже не працює щонайменше 10-15 років". Тож в НБУ переконані, що працівники "Приватбанку" штучно завищували вартість активів, під які вони надавали кредити. Мовляв, аби створити враження, що заборгованість за кредитами становила $1,7 млрд.

Також, у консалтинговій компанії Gabara Strategies, яка представляє Коломойського та Боголюбова, кореспондентам Reuters повідомили, що кредитування зазначених 42 дніпропетровських компаній не призвело до втрати $1,7 млрд чи якихось інших збитків "Приватбанку".

"Позики були погашені, і "Приватбанк" постійно мав адекватну заставу за ними", – йдеться у повідомленні Gabara Strategies. В який саме спосіб були погашені зазначені кредити, представники Коломойського та Боголюбова пояснювати не стали.

Дивіться також фотогалерею:

У спальному районі столиці пограбували банк – фотогалерея

Пограбування банку
/
Пограбування банку
Пограбування банку
/
Пограбування банку
Пограбування банку
/
Пограбування банку
Пограбування банку
/
Пограбування банку
Пограбування банку
/
Пограбування банку
Пограбування банку
/
Пограбування банку
Пограбування банку
/
Пограбування банку

Попередній матеріал
"Два рази по 10%": "Укрзалізниця" має намір підвищити ціни на квитки
Наступний матеріал
Охоронець УДО розповів про роль Добкіна у втечі Януковича
Loading...