Олігарх Воробей заробив 320 млн грн на "Великому будівництві"
Олігарх Воробей заробив 320 млн грн на "Великому будівництві" Схеми: корупція в деталях

"Фаворит" Лукашенка заробив 320 млн грн на "Великому будівництві" Зеленського – "Схеми"

Читайте по-русски
Миколу Вороб'я називають "особистим гаманцем" білоруського диктатора

Білоруський олігарх Микола Воробей, наближений до самопроголошеного президента Олександра Лукашенка, заробляє сотні мільйонів на реалізації програми президента України Володимира Зеленського "Велике будівництво". Крім того, він не потрапив під обмеження, запроваджені РНБО України, хоча співпрацював із підсанкційним бізнесом Віктора Медведчука.

Про це мовиться у спільному розслідуванні програми "Схеми" (проєкт "Радіо Свобода" та "UA:Перший") і програми "Давайце разбірацца" (білоруський телеканал "Белсат").

Журналісти виявили, що 2020 року білоруський "Нафтобітумний завод" Вороб'я суттєво збільшив поставки в Україну, де кінцевими покупцями продукції стали учасники "Великого будівництва".

Зазначається, що бітум постачається в Україну на компанію сина Вороб'я, який вже далі перепродає його учасникам "будівництва" за вищу ціну. Загалом на такій схемі реалізації бітуму для президентського проєкту олігарх заробив уже майже 320 млн грн.

Олігарх Воробей заробив 320 млн грн на "Великому будівництві"
Олігарх Воробей заробив 320 млн грн на "Великому будівництві"Схеми: корупція в деталях

Також журналісти розповіли, що постачанням бітуму діяльність білоруського олігарха Миколи Вороб'я в Україні не обмежується – починаючи з 2019 року, він стрімко увійшов одразу у три стратегічні сфери української економіки.

Розслідувачі виявили, що мовиться про масштабні поставки дизельного пального із Російської Федерації, логістику при імпорті російського вугілля для українських металургійних підприємств та електростанцій, а також безпосередній імпорт цього палива.

У грудні 2019 року естонська компанія NT Marinе, яку журналісти пов'язують із Миколою Вороб'єм, отримала дозвіл від російського уряду на майже 50% поставок вугілля в Україну. У березні 2020 року найбільші імпортери змогли отримати такі дозволи самотужки. Як виявили "Схеми", 2021 року NT Marinе продовжила як посередник імпортувати вугілля. Наприкінці березня в Україну розпочала поставки також інша естонська фірма, пов'язана із олігархом – NT Bunkering.

Олігарх Воробей заробив 320 млн грн на "Великому будівництві"
Олігарх Воробей заробив 320 млн грн на "Великому будівництві"Схеми: корупція в деталях

Водночас ці ж естонські компанії – NT Bunkering та NT Marine – протягом 2018-2020 років доставляли нафтопродукти російського "Новошахтинського заводу нафтопродуктів" (ОАО "НЗНП") до ЄС (зокрема в Естонію) та Україну.

"Тобто компанії з орбіти білоруського олігарха Миколи Вороб'я співпрацювали з російським заводом Медведчука "Новошахтинський завод нафтопродуктів" (ОАО "НЗНП") – протягом 2018-2020 років доставляли в Європу та Україну продукцію заводу. Але сам білоруський олігарх не потрапив під українські санкції, хоча співпрацював із тим бізнесом Віктора Медведчука, який був підставою введення санкцій РНБО щодо українського політика та пов'язаних із ним структур", – наголошується в матеріалі "Схем".

Сам Медведчук заперечив співпрацю із Вороб'єм. Заявив, що вони просто друзі та "жодних спільних бізнес-інтересів немає і ніколи не було". Відповіді від Миколи Вороб'я на запит журналісти не отримали.

Нагадаємо, голова бюджетного комітету ВРУ та найбільший підрядник "Великого будівництва" зустрічалися в ресторані.

Попередній матеріал
Всеукраїнський форум "Україна 30. Земля" – відео
Наступний матеріал
Ювілейний велодень у Харкові: 12 тисяч поціновувачів двоколісних долучилися до свята
Loading...