Карантин
Карантин 5 канал

Бізнес в умовах карантину: економісти спрогнозували до чого готуватися

Читайте по-русски
Якщо обмеження продовжать, уряду доведеться вживати додаткових заходів для підтримки економіки, кажуть експерти

У зв'язку з пандемією Міжнародне рейтингове агентство Fitch очікує у 2020 році падіння світового ВВП на 1,9%. В Україні Мінекономіки прогнозує падіння ВВП на 4,8%. Якою буде економіка після карантину, кореспонденти "5 каналу" запитали про це у провідних економістів. Ті кажуть, що рецесії не уникнути. І що довше триватиме карантин, то складніше буде відновлювати позиції.

Порожні офіси і торговельні центри. Обмежене транспортне сполучення. Скорочення виробництва. Весь світ зосередився на боротьбі з епідемією. У якому стані буде економіка коли ми зможемо нарешті зняти маски. Як вберегти свій бізнес і не втратити роботу. Фахівці лише починають прораховувати варіанти. Але запевняють, кожному з нас є над чим подумати вже зараз, під час карантину.

В Україні, крім загальних проблем, є й свої особливості

"Наші втрати були б меншими, якби у нас була менша корупція, якби було менше бажання заробити на коронавірусі, мова йде про спекуляцію ліками. І про ці речі ми знаємо. Ми очевидно менше б втратили, якби в нас були більш відпрацьовані системи цивільної оборони, якби у наc була більш стійка логістика", – каже Ігор Бураковський, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Від початку карантину завмер туристичний бізнес. Закрилися ринки, ресторани і кав'ярні. Не працюють кінотеатри, стоїть громадський транспорт. Та згодом карантин може зачепити й інші галузі.

"Це можуть бути металурги, яким важче сьогодні реалізовувати свою продукцію на глобальних ринках, хіміки і так далі. І, нарешті, як далі розвиватиметься ситуація зі споживчим попитом, з доходами населення. У людей поки що гроші є, але запас дуже невеликий, тому сукупний попит падатиме, тоді потерпатимуть вже й виробники і продавці харчової продукції", – розповідає Ярослав Жаліло, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.

Вчений прогнозує, якщо карантин продовжать, уряду доведеться вживати додаткових заходів, аби підтримати економіку. Водночас і бізнес може допомогти як собі, так і державі.

"На щастя, адаптивність людини як істоти достатньо висока. І адаптивність нашого бізнесу, який вже пройшов достатньо складні періоди під час свого існування, думаю, теж достатньо висока. Можливо, це наша певна конкурентна перевагою сьогодні перед багатьма іншими країнами", – додає Ярослав Жаліло.

Та проблеми безробіття Україні не уникнути. Тож фахівці радять навчатися і пристосовуватися до нових умов.

"Очевидно, що будь-яка робота має сприйматися як можливість, а не як хочу або не хочу. І зрозуміло що ми всі, зважаючи на ці речі, повинні швидко перенавчатися і розуміти що так, як ми жили десять чи п’ятнадцять років, навряд чи ми повернемося до цього ритму життя з усіма відповідними наслідками", – каже Ігор Бураковський.

Ірина Шевченко, Микола Довгий, "5 канал"

Попередній матеріал
У Києві та 5-ти областях відчутно очистилося повітря – що прогнозують метеорологи
Наступний матеріал
Низка країн Європи послаблюють карантин: як це відбувається
Loading...

Столичні поліцейські розпочали патрулювання кладовищ – подробиці

Степанов про закритий кордон з РФ: "Змін не передбачається"

На радість маленьким глядачам: Чернівецький театр ляльок переніс свої спектаклі в онлайн

"Простий спосіб зняти тривогу": аргументи на користь спорту вдома від тренера, психологині та киянки

Ще одна лавра Московського патріархату "наслужила" собі кримінальне провадження

Онлайн-брифінг міністра охорони здоров'я Максима Степанова