Генератор
Генератор 5 канал

Бізнес готується до зими: чи врятують генератори від банкрутства – що пропонує держава

Читайте по-русски
Липень стане великим випробуванням для енергетичної системи України

У 20-х числах липня відключення світла стануть коротшими – такий прогноз "Укренерго". З ремонту до роботи повернуться декілька блоків атомних станцій. Це жодним чином не означає, що знеструмлення геть припиняться, вони лише будуть не такими тривалими і частими. Після цього Україна зайде в остаточний етап підготовки до зими. Адже з першими морозами графіки знову стануть суворими. І, скажімо, український бізнес уже призвичаївся до тривалих знеструмлень. Але фахівці енергогалузі наголошують: наприклад, генератори взимку можуть не допомогти підприємцям. І рекомендують задуматися над серйознішою технікою. Про що йдеться і скільки коштуватиме, дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Сергія Барбу.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Кав'ярня в Харкові вже призвичаїлася до знеструмлень. Вони тут трапляються щодня. Без світла сидять іноді й по 5 годин поспіль.

"Без цього девайсу вже жоден бізнес не може працювати – це генератор. Ми його придбали ще торік. Працюємо на генераторі, оптимізували меню", – поділилася власниця кав'ярні Любов Чижова.

Власниця кав'ярні розповіла: меню на час знеструмлень довелося скоротити. На генераторі тут варять каву, роблять різні напої, готують салати. Не вмикають лише електропіч. Бо для неї треба значно потужнішого генератора.

"Це називається black menu і наші гості вже знають, що під час відключень деяких позицій немає. Але завдання таке – нагодувати гостя, але в нашому випадку ми не готуємо лише піцу", – пояснила пані Любов.

У кав'ярні багато холодильників із продуктами, тому електроенергія в закладі має бути завжди. Відповідно, іншого виходу немає – без генератора кафе просто закриється.

Генератор на 8 КВт власникам цієї кав'ярні коштував 65 тисяч гривень. Він живить кавову машинку, холодильники та освітлює приміщення. Але в цій кав'ярні вже задумалися над купівлею ще одного резервного пристрою.

"Зараз не йдеться про те, чи це вигідно. Це наша місія – підтримати харків'ян під час відключень. Коли у місті не було три дні світла, ми працювали як пункт незламності", – зауважила власниця кав'ярні.

Бізнес готується до зими. Липень стане великим випробуванням для енергетичної системи України. Спекотних днів ще буде багато, споживання світла вже зростає, а знеструмлення тривають. Блоки атомних станції почергово йдуть на планові ремонти. А саме вони тепер виробляють найбільше струму для країни. Бо росіяни завдали колосальних руйнувань нашій енергетиці.

Читайте також: "Це має бути європейське рішення" – президент оголосив про посилення роботи уряду щодо збільшення імпорту електроенергії з ЄС.

Нетривала передишка чекає на країну в серпні-вересні, коли спаде спека, АЕС повернуться до звичайної роботи. Утім це не означає, що світло зовсім перестануть вимикати. Просто знеструмлення можуть стати значно коротшими.

"Відключення світла – це довготривалий процес на рік-два, можливо, і більше. Поки ми не відновимо генерацію. Тому генератори для малого бізнесу – це тимчасове рішення, яке потребує багато грошей. Тобто спалювання бензину, скажімо так, жере гроші", – заявила виконавча директорка Центру глобалістики "Стратегія XXI" Оксана Іщук.

Один із варіантів – це встановлення сонячної станції з накопичувачами. Не дешево, але довговічно, наголошують фахівці. Для бізнесу головне – точно порахувати потреби в електроенергії. Для забезпечення мінімального – декількох ноутбуків чи каси обслуговування вистачить станції і на 5 КВт. А от для великого виробництва потреби в десятки, а то й сотні разів більші.

"Електростанція 1 КВт встановленої потужності з такою ємністю акумулятора коштуватиме "під ключ" €1200-1300. Залежно від того, якої потужності вам потрібна станція, можна помножити на 1200 і отримати вартість. Дорого це чи ні? По-різному можна до цього ставитися. Якщо говорити про вартість виробництва 1 КВт зі станції, то це 2-3 грн. А кіловат із генератора коштуватиме близько 40 грн", – пояснив експерт з енергоефективності ГО "Екоклуб" Дмитро Сакалюк.

Держава пообіцяла пільгові кредити для бізнесу, який хоче встановити власну генерацію. Це можуть бути як сонячні, так і вітрові станції, чи навіть спеціальні газові установки. Кредити вже почали видавати державні банки. Суми позик залежать від розміру самого бізнесу, а умови пільгові.

"З урахування тих ринкових цін, які ми зараз маємо, наприклад, інсталяція, станції газопоршневої, газової 1 МВт – вона має термін окупності до 5 років, то ці кредити 7-9 є досить вигідними для будь-якого бізнесу. Тому що це однозначно дешевше, ніж можливі ризики зміни ринкової ціни на електричну енергію", – сказала членкиня Нацкомісії з регулювання ринку компослуг Ольга Бабій.

Схоже, уряд таки зумів знайти пристойну суму на кредитування бізнесу. Вдалося розблокувати ₴750 млн із Фонду декарбонізації, який накопичував так званий кліматичний податок. До того ж місцеві громади запроваджують свої системи допомоги для бізнесу. Зокрема, у Вінниці міська влада готова компенсувати до 1 млн від вартості встановлення сонячної станції.

Сергій Барбу, Оксана Нечепоренко, Орест Пона, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
"Ми погнали і знищили": десята річниця визволення Краматорська і Слов'янська – Порошенко поділився історичним відео
Наступний матеріал
Більшість українців вважають безпекові угоди з партнерами корисними, але надії на них – стримані – опитування
Loading...
Зеленський анонсував нові рішення, які мають допомогти українцям пережити відключення світла

Зеленський анонсував нові рішення, які мають допомогти українцям пережити відключення світла

Як працюватимуть графіки відключень у четвер, 4 липня

Як працюватимуть графіки відключень у четвер, 4 липня

Липень буде репетицією зими: графіки відключень світла стануть ще суворішими – до чого готуватися

Липень буде репетицією зими: графіки відключень світла стануть ще суворішими – до чого готуватися

Удар окупантів по Миргороду: яка ситуація насправді? – "Час новин: підсумки"

Удар окупантів по Миргороду: яка ситуація насправді? – "Час новин: підсумки"

Графіки відключення на 3 липня: планується застосувати більш жорсткі обмеження

Графіки відключення на 3 липня: планується застосувати більш жорсткі обмеження

Коли покращиться ситуація зі світлом – в "Укренерго" назвали місяць

Коли покращиться ситуація зі світлом – в "Укренерго" назвали місяць