бюджет
бюджет 5 канал

Бюджет-2025: звідки депутати хочуть брати гроші та які суми заплановані на наступний рік

Читайте по-русски
Грошей на оборонку наступного року має вистачити, запевняють у бюджетному комітеті

Без підвищення зарплат прокурорам, але й без збільшення мінімальної зарплатні і прожиткового мінімуму. У середу Верховна Рада взялася за розгляд проєкту бюджету на 2025-й рік. Поки що це лише перше читання і висновки, які передадуть уряду. Одначе відразу, від самого початку обговорення, думки парламентарів розділилися і вистачало емоційних промов. З яким бюджетом Україна може увійти в наступний рік та звідки планують брати гроші – подробиці в сюжеті журналісти "5 каналу" Олени Рибінської.

Зарплати прокурорам таки не підвищать у наступному році. Верховна Рада почала розгляд бюджету-2025 у першому читанні. І відразу думки щодо головного кошторису країни в депутатів полярно розділилися. 

Понад дві тисячі опрацьованих правок і проєкт бюджету на 2025-й рік виносять до сесійної зали. Доходи країни заплановані на рівні 2 трильйонів гривень, видатки – на рівні 3,6 трильйона. Основні зміни, які бюджетний комітет пропонує уряду під час підготовки до другого читання, під куполом озвучує голова профільного комітету.

"Усі джерела наповнення, дорожній фонд 43 млрд спрямувати в загальний фонд бюджету на першочергові потреби і на потреби нацбезпеки і оборони. Пропонуємо щонайменше 2 млрд спрямувати на гуманітарне розмінування. Пропонуємо уряду серйозно поставитися і переглянути ідею преміювання суддів місцевих судів і видатки на їх забезпечення", – розповіла голова комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа.

Мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум залишаються на рівні грудня 2024 року. А ось оплата праці прокурорам таки могла рвонути догори на більш ніж 30%. Цей пункт проєкту бюджету добряче ворохобив останніми тижнями. А надто на тлі скандалів із так званими інвалідностями та заробітками прокурорів. Опозиція насипає запитань щодо цього.

"Питання про обмеження граничного розміру заробітної плати держслужбовцям і підприємствам і сума, яку отримують солдати на передовій?" – зазначила членкиня комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, депутатка "Європейської Солідарності" Ніна Южаніна.

"Порушували питання про обмеження заробітної плати на рівні 100 тисяч гривень, і це менше, ніж отримує солдат на передовій. Особисто я як громадянин підтримую цю пропозицію. Але комітет як колектив не підтримав таку пропозицію", – зазначила голова комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа.

"Чи відповідає дійсності, що чинний проєкт бюджету передбачає підвищення заробітної платні прокурорам на 3 мільярди чи приблизно на 30%?" – спитав нардеп "Голосу" Ярослав Железняк.

"Поданий проєкт бюджету урядом передбачає збільшення зарплати прокурорів на 3 млрд грн", – пояснила голова комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа.

Опозиція не стримувала обурення щодо зарплат прокурорам. Петро Порошенко розкритикував проєкт кошторису. І вкотре нагадав парламентарям: ніхто в країні не повинен мати більшу зарплату, ніж воїн на передовій.

"Коли всі українці починають свій ранок з карти Deep State, бачачи, що здаються вчергове одне-два села, ви сьогодні в цій залі намагаєтеся протягнути зарплату прокурорів та інших. Ви забираєте ці гроші в солдат, ви забираєте ці гроші в тих, хто в окопах. Можна скільки завгодно тиснути на місцеві ради, щоб вони голосували на підтримку плану перемоги, але цей бюджет свідчить, що це – бюджет "плану капітуляції", – заявив лідер "Європейської Солідарності", президент України (2014-2019) Петро Порошенко.

Грошей на оборонку наступного року має вистачити, запевняють у бюджетному комітеті. Бо ж 2024-го не заклали достатньо коштів у бюджет та й фінансова підтримка партнерів значно затрималася. Провладні нардепи додають: нині виділені кошти партнерів є гарантією цього.

"Усі видатки держбюджету на сектор оборони за рахунок власних доходів. І виплати угоди з ЄС Ukraine Facility – майже 17 млрд, дають Світовий банк. Підтримка ключових партнерів з G7", – зазначила членкиня комітету ВР з питань бюджету Леся Забуранна.

В опозиції наполягають: не голосуватимуть за проєкт бюджету, бо такий документ не про життя країни.

"Тільки 30% від мінімального прожиткового рівня мають наші вчителі, лікарі, пенсіонери, науковці – вся країна. Люди з інвалідністю. А чому всі органи влади і держкорпораціі мають зарплату від 150 до 500 тис. на місяць?" – заявила голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

"Той, хто проголосує за цей бюджет, той проголосує за бюджет рахункової палати і прокурорів, а не за бюджет армії, вчителів, медиків і тих, хто боронить державу", – пояснив нардеп Дмитро Разумков.

Опісля бурхливих реакцій та обговорень голова комітету таки просить парламент відхилити збільшення платні прокурорам. І це – попри дзеркально проголосовану позицію у бюджетному комітеті. І зала підтримує.

Попри підтримку питання в залі, рядок із підвищенням платні прокурорам таки лишився у висновках для уряду. Тож далі, зазначають нардепи, треба стежити, чи ймовірне підвищення не залишиться у проєкті бюджету після опрацювання урядом. Орієнтовно за кілька тижнів доопрацьований документ повернуть у Раду для ухвалення головного кошторису країни в цілому. 

Олена Рибінська, Олексій Тищенко, "5 канал"

Нагадаємо, Петро Порошенко з парламентської трибуни жорстко розкритикував проєкт Державного бюджету на 2025 рік. Він наголосив, що надмірні зарплати силовиків та працівників Рахункової палати свідчать про неадекватність дій Верховної Ради в умовах серйозної небезпеки на фронті.

Як повідомляв 5.ua, "Євросолідарність" пропонує план наповнення бюджету на 170 млрд грн – без підвищення податків.

Читайте також: Державний бюджет-2025: де країна братиме гроші на рекордні видатки.

Дивіться відео:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій 

Попередній матеріал
Передвиборчий скандал у Грузії: звіт ОБСЄ вказує на численні порушення
Наступний матеріал
Представник України в ООН роз'яснив, чому КНДР вирішила відправити свої війська на війну
Loading...
Побачили утиски опозиції: у Єврокомісії представили звіт щодо прогресу України як держави-кандидата

Побачили утиски опозиції: у Єврокомісії представили звіт щодо прогресу України як держави-кандидата

МСЕКи ліквідують до кінця року: що зміниться та як проводитимуть медогляди для ЗСУ

МСЕКи ліквідують до кінця року: що зміниться та як проводитимуть медогляди для ЗСУ

Верховна Рада затвердила Національний мультипредметний тест замість ЗНО на 2025 рік

Верховна Рада затвердила Національний мультипредметний тест замість ЗНО на 2025 рік

Костіна звільнили з посади генерального прокурора

Костіна звільнили з посади генерального прокурора

Відійшов у вічність народний депутат від партії "Голос" Олег Макаров

Відійшов у вічність народний депутат від партії "Голос" Олег Макаров

Запрошення в НАТО та розміщення неядерних об'єктів: як експерти оцінили пункти плану перемоги

Запрошення в НАТО та розміщення неядерних об'єктів: як експерти оцінили пункти плану перемоги