План є, а перемога коли? На документ великі надії покладає влада. Водночас чимало тих, хто сумнівається в його ефективності. Які шанси реалізувати доленосний план? Чи налякає путіна запрошення до НАТО і на які неядерні об'єкти на своїй території розраховує Україна, щоб стримати ворога? Експертів розпитувала журналістка "5 каналу" Марія Дрозд.
"Я не знаю, який тут уже має бути вихід, тому що війна зайшла в тупик. Кінця-краю немає, хлопців немає", – каже мати та сестра загиблих воїнів Світлана Черняк.
"Чесно сказати, я не вірю, що цей план перемоги нас так швидко наблизить до перемоги. Все залежить від наших воїнів, які зараз і роблять цю перемогу", – переконаний киянин Павло Пляс.
"Кожна війна закінчувалася переговорами, але для того, щоб з росією вести переговори, нам потрібна міжнародна підтримка", – зазначив один з киян.
На допомогу від Заходу насамперед і розрахований план перемоги Володимира Зеленського. Хтось з українців такому сценарію не вірить, інші ж таки покладають надію. Натомість політичні експерти оптимістичніші після виступу президента. Кажуть, деякі пункти цілком реалістичні, але останнє слово все ж не за нами, а за країнами-партнерками. Зокрема, щодо вступу до НАТО. Хоча про повноцінне членство і не йдеться. Офіційного запрошення має бути достатньо для втихомирення апетитів путіна.
"Якраз саме запрошення і буде міцним політичним сигналом до Західного світу, що путін не переможе в цій війні жодним чином і не зможе диктувати майбутнє України. Ми знаємо, зараз різні російські глашатаї, різні спікери намагаються просунути ідею нейтралітету України і ось це якраз зламає той російський курс", – зазначив політолог, голова Центру аналізу та стратегії Ігор Чаленко.
"Запрошення можна назвати реалістичною метою до завершення каденції Джо Байдена, позаяк насправді воно не зобов'язує ні до чого Альянс, по суті. Тобто в них не з'являються якісь нові зобов'язання, пов'язані з Україною, чи економічні зобов'язання, це просто констатація факту, що Україна на фінальному етапі перед входженням до Альянсу", – зазначив політолог-міжнародник Максим Несвітайлов.
Формально це може бути вирішено вже найближчими днями. Політологи припускають, що питання НАТО порушать під час зустрічі Джо Байдена з лідерами Німеччини, Франції та Великої Британії у Берліні. Не менш вагомим питанням залишається і військова підтримка. Згідно з планом президента, ключовим, зокрема, є дозвіл на удари вглиб росії і на розширення операцій на ворожій землі. Однак замість того, щоб тільки просити зброю, Україна закликає долучитися матеріально.
"Важливо було про інвестиції, що важливо інвестувати в Укроборонпром. І для багатьох країн це гарна можливість, тому що Україна має всі можливості стати оборонним хабом, досить потужним", – пояснив політолог-міжнародник Максим Несвітайлов.
"Давайте будемо реалістами – чи може сьогодні військово-промисловий комплекс України замінити те, що нам дають партнери. Звісно, ні. Тому тут має бути комбінація і те, що ми повинні отримати від партнерів, і те, що повинні зробити самі", – пояснює керівник Центру дослідження росії, міністр закордонних справ України (2007-2009) Володимир Огризко.
Але найбільше заінтригував третій пункт – розмістити в Україні неядерні об'єкти, які зможуть стримати подальшу ескалацію з боку росії. Що це може бути, завісу не відкривають, пояснення, ймовірно, у таємних додатках, про які дізнаються лише союзники.
"Тут можуть бути різні абсолютно варіанти від доєднання України до розміщення ПРО. Додатково можна говорити про розміщення РЛС, використання наших аеродромів. Єдиний момент, як на мене, є стаття 17 в Конституції, яка забороняє розміщення іноземних баз на території України. Але знову ж таки, якось у нас раніше розміщувався Чорноморський флот. Тоді були окремі міждержавні договори. Тому все одно законодавчо якось ця ситуація буде вирішена", – вважає політолог, голова Центру аналізу та стратегії Ігор Чаленко.
"Чи це можливо сьогодні? Думаю, що ні. Передумовою такого розміщення буде закінчення війни і вигнання ворога з української території. От тоді і можуть бути включені фактори з боку надання безпекових гарантій від західних країн і розміщення на нашій території тих засобів, які будуть реально елементом стримування", – переконаний керівник Центру дослідження росії, міністр закордонних справ України (2007-2009) Володимир Огризко.
Без таємних додатків остаточні висновки щодо плану і термінів закінчення війни робити важко, кажуть експерти. Але і зводити нанівець його шанси також не варто.
Марія Дрозд, "5 канал"
Читайте також: План перемоги України: що передбачає та наскільки реально його реалізувати.
Нагадаємо, президент представив у Верховній Ради 5 пунктів плану перемоги.
Як повідомляв 5.ua, план перемоги України складається з п'яти пунктів. Також він містить три таємні додатки.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.