бюджет на армію
бюджет на армію 5 канал

Державний бюджет-2025: де країна братиме гроші на рекордні видатки

Читайте по-русски
Переважно наповнюватимуть бюджет за рахунок сплати податків

Верховна Рада взязлася за розгляд проєкту державного бюджету на 2025 рік. Законопроєкт уже представили парламенту. Головний показник – рекордні витрати на оборону. На армію передбачили понад 2 трильйони гривень. Водночас загальні видатки сягнули понад 3-х з половиною трильйонів. Де країна братиме гроші, щоби прожити наступного року – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк розбиралася.

Третій бюджет в умовах повномасштабної війни. Головні витрати 2025 року уже представили в парламенті. Можливість забезпечувати військо, закуповувати та виготовляти техніку – в пріоритеті головного кошторису країни.

Стоси розрахунків, де розписано – чим житиме Україна найближчий рік, несе до трибуни міністр фінансів. Зі слухачів – напівпорожній зал. Після години запитань до уряду дослідити бюджет лишились десятки.

Із загальних видатків, які на 2025 рік склали рекордні 3 трильйони і понад 600 мільярдів гривень, понад два трильйони передбачені для забезпечення війська. 

"Дві треті видатків загального фонду бюджету будуть оборонними або спрямованими на оборону. Це сума 2,2 трильйони гривень. Це кошти, які будуть йти на грошове забезпечення, харчування, закупівлі зброї", – заявив міністр фінансів Сергій Марченко. 

Близько 55-ти мільярдів гривень – на розвиток оборонної промисловості, 47 – на розробку та закупівлю безпілотників.

Для підтримки та реабілітації ветеранів запланували понад 5 із половиною мільярдів гривень. Додатково 2 з половиною мільярди спрямують на зубне протезування та протезування кінцівок для військових. Як і під час попередніх років, у 2025-му не впоратися без міжнародної допомоги. Україна потребуватиме більш як 38-ми мільярдів доларів. Нині є домовленість щодо отримання лише частини цих грошей.

"З потреби 38 мільярдів доларів у нас наразі є підтвердженими лише трохи більше 15 мільярдів доларів. Тобто, більше, ніж 23 мільярди доларів знайти і позичити. Безперечно, ми розраховуємо, що наступні роки Україна отримає доступ до 50 мільярдів доларів від заморожених російських активів", – зазначила голова комітету з бюджету, "слуга народу" Роксолана Підласа. 

Прогноз зростання  ВВП – гірший, аніж цього року. На 2025-й заклали 2,7%. Ціни ростимуть на рівні інфляції 9,5%. Водночас курс гривні падатиме. На наступний рік заклали 45 гривень за долар. Мінімальна пенсія та зарплата не зростуть. Водночас середня зарплатня з понад 20-ти збільшиться до 24-х тисяч за місяць. 

Доходи в бюджет запланували на рівні 2-х трильйонів семи мільярдів гривень. Переважно наповнюватимуть бюджет за рахунок сплати податків. У розрахунках на 2025-й врахували підвищення акцизів на пальне та тютюнові вироби, а ще збільшення податків на доходи громадян та військового збоку до 5%, за яке у першому читанні вже проголосувала Верховна Рада. 

"Ресурс щодо цього збільшення на наступний рік буде 126,7 мільярда гривень. Також ми врахували ресурс, який ще не прийнято податковим кодексом – акциз на збільшення податку тютюнових виробів і це 27 мільярдів гривень", – зазначив міністр фінансів України Сергій Марченко. 

420 мільярдів спрямовуватимуть для соціального захисту українців, 238 із яких підуть на виплати пенсій. Ще понад 42 мільярди запланували для виплати субсидій. Галузь охорони здоров'я отримає з бюджету більш як 200 мільярдів гривень, а освіту профінансують на 175 мільярдів гривень. Культура та медіапростір отримають 9,6 мільярдів гривень. Парламентарі попросили переглянути фінансування телемарафону, на який запланували понад півтора мільярда бюджетних гривень.

"Дуже прошу звернути увагу на певні витрати інформаційного напрямку, можливо, оптимізувати видатки на справді єдиний марафон, але переорієнтувати на національну раду радіомовлення і ТБ, щоб можна було повноцінно виконувати закон про медіа. Ну і ще раз скажу, що ресурс у нас справді є. Найбільші – це перегляд дорожнього фонду, бо будувати дороги в час війни – це виглядає дещо недалекоглядно", – зазначив голова комітету з питань свободи слова, нардеп "Голосу" Ярослав Юрчишин.

Саме заплановане фінансування дорожнього фонду розміром понад 43 мільярди викликало в опозиції парламенту жваву дискусію.

"І тут написано 43, 2 мільярда дорожнього фонду. Але пані голово, це не все, бо тут ще є відсотки по кредитах, коли раніше фінансували дорожній збір, а сьогодні з вишень платників податків вихоплюють і далі фінансують. У мене питання. А не тільки в коштів платників податків, а ще з коштів воїнів. Бо військова пдфо знову перерозподіляють туди, де крадуть", – заявив лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко.

У бюджетному комітеті погодились, що бюджет доріг в умовах війни можна урізати. Тож ці видатки, а також чимало інших ще переглядатимуть. На прохання бюджетного комітету депутати мають до 1-го жовтня подати свої поправки, а далі – розгляд і голосування за документ у сесійній залі. Прогнозують, що держбюджет 2025-го ухвалять в цілому у листопаді.

Лідія Середюк, Олексій Тищенко, "5 канал"

Нагадаємо, перша віцепрем'єр-міністерка економіки Юлія Свириденко заявила, що проєкт держбюджету України на 2025 рік складений без урахування запуску будь-якої нової програми економічного бронювання. До економічного бронювання ми зможемо повернутися, коли вже зрозуміємо, що в армії є достатні ресурси для продовження боротьби.

Як писав 5.ua, Петро Порошенко сьогодні повіз черговий великий вантаж для бригад ЗСУ, які стоять на східному напрямку. П'ятий президент переконаний: нічого важливішого сьогодні за допомогу армії немає. Високоякісні FPV-дрони, "Мавіки", окопний РЕБ, зарядні станції, пересувні автомайстерні, прально-душові комплекси – все, що допомагає нашим бійцям нищити ворога, сьогодні вже в бригадах. 

Дивіться відео:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Попередній матеріал
США готують новий пакет військової допомоги для України на $375 млн – ЗМІ
Наступний матеріал
Рашисти атакували енергооб'єкти у п'яти областях: поранено енергетика
Loading...
У проєкті держбюджету на 2025 рік не передбачено надходжень від економічного бронювання – міністерка

У проєкті держбюджету на 2025 рік не передбачено надходжень від економічного бронювання – міністерка

Українські біженці рекордно поповнили скарбницю Чехії за перше півріччя 2024 року

Українські біженці рекордно поповнили скарбницю Чехії за перше півріччя 2024 року

Кабмін затвердив проєкт бюджету на 2025 рік – закон внесли до Ради (оновлено)

Кабмін затвердив проєкт бюджету на 2025 рік – закон внесли до Ради (оновлено)

При плануванні бюджету врахували прогноз завершення війни влітку 2024 року – очільник уряду

При плануванні бюджету врахували прогноз завершення війни влітку 2024 року – очільник уряду

Шмигаль розповів, як влада планує дофінансувати ЗСУ

Шмигаль розповів, як влада планує дофінансувати ЗСУ

У бюджеті немає грошей для виплат військовим – у Раді пояснили причину

У бюджеті немає грошей для виплат військовим – у Раді пояснили причину