Як знизити ризик появи раку: ТОП-7 перевірених методів

24 вересня світ відзначає Всесвітній день дослідження раку, який вже давно став традиційною щорічною подією. Цей день покликаний підвищити обізнаність про значення наукових досліджень у сфері онкології та їхню роль у підвищенні рівня виживання пацієнтів

Сьогодні особливу увагу приділяють дослідженням причин виникнення раку, а також методам профілактики та ранньої діагностики. Саме ці фактори є ключовими в боротьбі з онкологічними захворюваннями, які можуть призвести до відкриття нових ліків або до стійкого контролю над хворобою.

Основні рекомендації щодо профілактики раку

У рамках відзначення Всесвітнього дня досліджень раку, "Дивогляд" із посиланням на Центр громадського здоров’я МОЗ України пропонує кілька важливих порад, які можуть допомогти в профілактиці цієї недуги.

  1. Відмова від куріння

Куріння залишається головним чинником ризику, що сприяє розвитку ракових захворювань. Близько 22% випадків смерті від раку в світі пов’язані зі вживанням тютюну. Ризик розвитку раку легень, ротової порожнини, гортані та інших органів значно збільшується у курців. Важливо пам’ятати, що пасивне куріння також негативно впливає на здоров’я.

Куріння
Куріння
Фото: Shutterstock
  1. Здорове харчування

Збалансований раціон може суттєво знизити ризик розвитку онкологічних захворювань. Хоча немає конкретних продуктів, які б гарантовано запобігали раку, правильне харчування є важливим:

  • Споживайте більше овочів, фруктів та рослинних продуктів, таких як цільнозернові та бобові.
  • Уникайте зайвої ваги та обирайте менш калорійні продукти, відмовляючись від трансжирів і рафінованого цукру.
  • Алкоголь слід вживати в помірних кількостях, адже його надмірне споживання підвищує ризик розвитку різних форм раку.
  • Обмежте споживання обробленого м’яса, оскільки дослідження свідчать про його зв’язок з певними формами онкології.

Дослідження показують, що середземноморська дієта, що включає оливкову олію та горіхи, може зменшити ризик раку молочної залози, завдяки великій кількості рослинних продуктів.

  1. Фізична активність та контроль ваги

Підтримка здорової ваги знижує ймовірність виникнення багатьох форм раку, зокрема молочної залози, простати, легень та товстої кишки. Регулярна фізична активність, щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин інтенсивної аеробної діяльності на тиждень, має позитивний вплив на здоров’я.

Тренажерний зал
Тренажерний зал
Фото: Shutterstock
  1. Захист від сонця

Рак шкіри є одним з найпоширеніших, але при цьому йому легко запобігти. Щоб зменшити ризик, варто:

  • Уникати перебування під прямими сонячними променями, особливо з 10:00 до 16:00.
  • Носити сонцезахисні окуляри і капелюхи, що захищають від сонця.
  • Використовувати сонцезахисний крем із SPF не менше 30, навіть у похмурі дні, повторно наносячи його кожні дві години.
  1. Вакцинація

Приблизно 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім доходом пов’язані з інфекціями, такими як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Вакцинація може суттєво знизити ризик захворювання:

  • Щеплення проти гепатиту B рекомендоване для осіб із групи ризику, таких як сексуально активні люди з полігамними зв’язками або особи, що вживають наркотики.
  • Вакцинація проти ВПЛ рекомендована дівчатам і хлопчикам віком 11–12 років, оскільки цей вірус може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів.
  1. Уникнення ризикованої поведінки

Уникнення ризикованої поведінки, що може призвести до інфекцій, є важливою частиною профілактики раку:

  • Практикуйте безпечний секс і обмежуйте кількість партнерів.
  • Уникайте використання одноразових голок у випадку внутрішньовенного вживання наркотиків, адже це підвищує ризик інфікування.
  1. Регулярні медичні обстеження
Лікар
Лікар
Фото: Shutterstock

Регулярні огляди та скринінги допомагають у ранньому виявленні ракових захворювань. Консультація з лікарем щодо графіку обстежень дозволить своєчасно реагувати на зміни в організмі.

Висновок

Уважне ставлення до власного здоров’я та дотримання простих рекомендацій можуть значно знизити ризик розвитку ракових захворювань. Якщо ж уникнути хвороби не вдалося, відмова від шкідливих звичок і регулярний медичний контроль допоможуть підвищити ефективність лікування та поліпшити загальний стан здоров’я.

Центр громадського здоров’я нагадує: лише своєчасна профілактика, скринінг та лікування онкологічних захворювань можуть призвести до значних позитивних змін у боротьбі з цією серйозною проблемою.

Раніше "Дивогляд" розповідав про те, чи є зв’язок між мобільними телефонами та розвитком раку головного мозку.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше