Чим небезпечний COVID-19 для вагітних та новонароджених

Стрімке поширення COVID-19 лякає багатьох людей. Зокрема, майбутніх батьків, які очікують на народження малюка найближчим часом.

Чи може COVID-19 мати серйозні наслідки для вагітних та їхніх немовлят? Чи може дитина підхопити вірус від мами і чи це небезпечно? Як захиститися? Про це пише колишня очільниця МОЗ Уляна Супрун, спираючись на нові дані з досліджень та рекомендації провідних організацій.

Експерти Центру контролю і профілактики захворювань (CDC) США визначили, що вагітність у жінок удвічі збільшує ризик смерті від коронавірусу.

З понад 19 тисяч обстежених вагітних, хворих на COVID-19 (у період з 22 січня до 3 жовтня), померли 33 пацієнтки, смертність в цій категорії становила 0,2%. При цьому серед невагітних жінок цей фактор виявився вдвічі меншим. 

Як вважають в CDC, це може бути пов'язано з фізіологічними змінами, що відбуваються під час вагітності. Наприклад, почастішання пульсу і споживання кисню, зниження ємності легень і зміни в імунній системі організму.

Дослідники з Бірмінгемського університету вивчають ситуацію з вагітними та COVID-19 у форматі "живого" систематичного огляду. Це постійне глобальне дослідження, яке збирає та узагальнює дані про захворювання з різних країн світу.

Згодом будуть з’являтися нові дані. Також постійно оновлюють свої рекомендації Американська академія педіатрів та Американський коледж акушерів та гінекологів. Якщо вам треба дізнаватися актуальну інформацію про вагітність та COVID-19, можете час від часу заходити на їхні сайти.

На що вказують наявні сучасні дані та яких рекомендацій варто дотримуватися майбутнім мамам:

  • Вагітні жінки з COVID-19 рідше мають симптоми хвороби порівняно з невагітними, але частіше потребують лікування у відділенні інтенсивної терапії та підключення до ШВЛ, якщо мають тяжкий перебіг хвороби.
  • Найпоширенішими симптомами, про які повідомляли вагітні жінки та ті, які нещодавно народили, були підвищена температура та кашель. Але порівняно з невагітними жінками репродуктивного віку, температура була навіть рідше, як і такий симптом, як біль у м’язах.
  • Вагітні жінки з COVID-19, які мають вже наявні захворювання, такі як цукровий діабет чи гіпертензію (високий тиск), або старшого віку чи мають надмірну вагу, частіше мають вищі ризики тяжкого перебігу хвороби чи появи ускладнення через COVID-19.
  • Вагітні жінки з COVID-19 частіше народжували дітей передчасно. Ці дослідження свідчать про те, що 1 з 4 немовлят, народжених жінками з COVID-19, потребували неонатальної допомоги. Але бракує даних про причини передчасних пологів та показань, за якими новонароджені малюки потребували меддопомоги.

Вагітність
Вагітність
Фото: Shutterstock

Яким чином немовля може інфікуватися від матері?

  • Вважається, що передача SARS-CoV-2 новонародженим відбувається переважно краплинним шляхом після народження, коли дитина контактує з матір’ю чи іншими людьми, які її доглядають та мають COVID-19. Щодо внутрішньоутробної, трансплацентарної чи перинатальної передачі (під час пологів) даних поки що бракує, тому специфічних рекомендацій щодо цього немає.

Що відомо про ризики, якщо немовля підхопить вірус SARS-CoV-2?

  • Немовлята, які підхоплюють вірус SARS-CoV-2, здебільшого мають такі симптоми: високу температуру, млявість, кашель, пришвидшене дихання, блювання, діарею, нежить, а також проблеми з годуванням. Щодо ускладнень, до яких може призвести вірус, також немає повної картини, адже здебільшого ускладнення мають немовлята, які передчасно народжені чи мають недостатню вагу. Саме це може бути причиною ускладнень, а не власне вірус. Водночас вірус SARS-CoV-2 підвищує ризики таких малюків мати тяжкий перебіг хвороби.

Але загалом наявні дані свідчать про те, що SARS-CoV-2 трапляється досить рідко у немовлят. Є дані, що приблизно 2-5% немовлят, народжених від жінок з COVID-19, мали позитивні результати тесту протягом перших 24-96 годин після народження (це дані з Perinatal COVID-19 Registry, який вміщує понад 3 тисячі кейсів).

Якщо новонароджені інфікуються, більшість із них має або безсимптомний перебіг, або легке захворювання (не потребують кисню), і здебільшого вони одужують без жодних серйозних наслідків для розвитку. Є рідкісні випадки, коли немовлята потребували підключення до апарата ШВЛ.

Чи передається вірус через грудне молоко (якщо матір має COVID-19 чи підозру на нього)?

  • Наявні дані вказують, що все ж таки навряд. І грудне вигодовування не заборонене. В одному з досліджень знайшли РНК вірусу в зразку грудного молока матері. Але вірус не зміг розмножуватися та спричинити інфекцію у немовляти, що перебуває на грудному вигодовуванні. Загалом на цей час "життєздатного" вірусу в грудному молоці, який потенційно може передаватися до дитини, не виявлено. Тому мамам з підозрою чи з COVID-19 не рекомендують відмовлятися від грудного вигодовування та проводити його з дотриманням заходів безпеки — в масці та з ретельною гігієною рук.

Якщо матір не може годувати грудьми, розумним рішенням залишається апаратне зціджування молока з дотриманням максимальної чистоти, та вигодовування дитини з пляшечки батьком чи іншою здоровою людиною. Звісно, у масці та з чистими руками.

Чи варто ізолювати немовля від матері з COVID-19?

  • Коротка відповідь — ні. Початкові настанови рекомендували тимчасове відокремлення новонароджених від інфікованих матерів. Але нові дані доводять, що ймовірність мати позитивний ПЛР-тест була фактично однаковою серед малюків, які були відокремлені від мам, і тих, хто залишався з інфікованою матір'ю з дотриманням усіх заходів безпеки (маски, дотримання дистанції, коли це можливо, гігієна рук). Про захворювання на COVID-19 немовлят після виписки з лікарні повідомлень наразі немає.

Ізолювати немовля радять у випадку, коли матір має тяжкий перебіг хвороби чи не може доглядати малюка або ж дитина передчасно народжена та має малу вагу, тому має високі ризики ускладнень.

Мами з підозрою або підтвердженим COVID-19 можуть почуватися дискомфортно, усвідомлюючи, що можуть інфікувати своє немовля. Тому в ідеалі кожна мати та її лікарі мають обговорити, чи хотіла б вона, аби немовля ізолювали. Утім, мамам важливо враховувати, що контакт з дитиною в перші дні життя має низку переваг:  прискорює адаптацію дитини до навколишнього середовища, підвищує імунітет, покращує та налагоджує грудне вигодовування, сприяє більш інтенсивному емоційному та психологічному розвитку та зв’язку. Тому рішення про ізоляцію варто обговорити з лікарями.

Що загалом означають ці дані? Що вагітним жінкам не треба надто перейматися та повністю ізолюватися в зачиненій квартирі.

Вкрай важливо дотримуватися базових рекомендацій, аби не підхопити вірус: дотримання фізичної дистанції, носіння маски, миття рук, максимально уникати скупчення людей, ретельно піклуватися про своє здоров’я, вакцинуватися проти грипу та бути на зв’язку зі своїм лікарем, який веде вагітність.

Раніше учені виявили, який насправді рівень смертності від коронавірусу в різних країнах.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше