"Про це говорити не звикли": відома дитяча лікарка розповіла про свою післяпологову депресію

"Це найщасливіший період у твоєму житті!" Цю фразу часто можуть почути молоді мами, які нещодавно народили.
 

Але бувають випадки, коли цей "найщасливіший період" перетворюється на справжній жах. Після пологів уся увага прикута до малюка. Але мамам теж потрібна увага і допомога. Не лише фізична, а й емоційна. 

Про післяпологову депресію у жінок почали говорити зовсім недавно. Але це тема, яку справді треба порушувати. Багато чоловіків, коли чують від дружини "У мене теж таке було", дуже дивуються: "Справді? А я нічого не помітив".

Це захворювання може виникати у жінок будь-якого віку. Не має значення, це перша, друга чи четверта дитина. Не важливо, чи ви раніше дітей бачили лише на картинках, чи ви неонатолог із 10-річним стажем.

Відома дитяча лікарка Лідія Бабич розповідає свою історію боротьби із післяпологовою депресією:

Лідія Бабич
Лідія Бабич
Фото: Лідія Бабич / Facebook

"Я зараз пишу цей текст і відчуваю себе дуже хороброю, що пишу. Мені складно було наважитись.

Моя доня підростає. Я теж багато в чому виросла. Вчуся захищати себе, берегти і любити.

Я змогла збагнути, що себе треба берегти, після того як мало не померла. Пишу це все, тому що моя історія не унікальна.

Раніше у мене був майже забобонний страх про таке комусь розказати.

Моя вагітність була дуже бажаною і доволі складною. Мене переслідував страх втратити дитину. Десь половину вагітності я майже щодня відчувала доволі сильний біль в спині, тазу, в животі. Це виснажувало і лякало мене. (І я сто разів чула, що вагітні мають бути активні, вагітність це не хвороба, всі ходять собі чудово, а он у когось взагалі ще є старші діти і нічого). Я відчувала себе винною і розгубленою, що мені важко пурхати метеликом.

До цього я 10 років працювала неонатологом. В реанімації новонароджених я бачила багато складних випадків і дуже боялась народити передчасно. Це просто страх, він не виключається. (Розслабся, не бери дурного в голову, думай про хороше)

Віра народилася з вагою 2490, в неповних 37 тижнів.
Я не могла випустити її з рук. Така гарнесенька і беззахисна, абсолютно чарівна дівчинка. Я була впевнена, що всі страхи і переживання позаду. Адже я педіатр, спікер курсів для вагітних, неонатолог з великим досвідом, моє материнство буде легким і безхмарним!
Я не випускала донечку з рук і постійно прикладала до грудей. Але Віра все одно втратила надто багато ваги, була трохи зневоднена... І я її два рази догодовувала сумішшю зі шприца. Давала і плакала від відчуття провини, бо не впоралась з годуванням дитини. Я плакала, що тепер у нас з донькою вже не буде справжньої близькості, бо моє ГВ вже не вважається "повним ГВ", раз я два рази дала суміш. Я не могла розслабитися і багато плакала.

Вдома у мене було кілька лактостазів з лихоманкою під 40°. Мені було погано фізично і ще гірше - емоційно. Я плакала щодня. Весь час відчувала себе невдахою і винною перед усіма - перед своєю дитиною, перед чоловіком.
Віра набирала вагу "впритик" і я страшенно переживала, що ніби не здатна нагодувати дитину як слід.
Мені дуже хотілося соковитих яблук. Я їла їх і плакала від відчуття провини, що яблука дорого коштують і мабуть чоловік буде мене сварити, що я так багато з'їла.
Я пригадую себе тоді і не можу збагнути, як же це зі мною сталося?..

А потім я перестала спати.
Вірі було десь 2-2,5 місяці.
Було три страшних тижні, коли я не спала абсолютно ніскільки. Це не перебільшення. Це три тижні без жодної хвилини сну. Я лежала в ліжку з калатаючим серцем і планувала самогубство. Уявляла, як я вистрибну з балкона і цей жах нарешті закінчиться. Ліжко стало місцем для катування, а не гніздом для відпочинку.
Я дивилась на дітей в парку і мені здавалося, що я просто не доживу до того часу, коли Віра теж буде бігати з дітьми.

Зверталась по допомогу до психіатра. Але лікар був з досить агресивним підходом і призначив препарат з сильними побічними ефектами. Я не змогла його приймати. Були спроби приймати фітозаспокійливе, магній, ще щось, але без ефекту. Масаж, акупунктура... Я вже ладна була ходити хоч до екстрасенса, аби тільки знову почати спати.
Я плакала від заздрощів до людей, які можуть просто лягти і заснути. Ця насолода стала для мене недосяжною.
На кілька місяців переїхала жити до моїх батьків. Надзвичайно вдячна за ту потужну підтримку. Були дні, коли я відчувала дезорієнтацію, не могла змусити себе їсти.

Це все була важка післяпологова депресія. Щоб подолати її, мені знадобилось багато часу, кілька років.
Коли у людини виявляють діабет або астму чи ще якусь хронічну хворобу, про це говорять багато і охоче. Про депресію говорити не звикли. Я відчувала (та і відчуваю досі інколи) певну стигматизацію і нерозуміння. Страшно було наважитись говорити про це з колегами. Проте в розмовах виявилось, що кілька видатних лікарів, які є для мене прикладом в медицині, теж знають на собі, що таке депресія.

Це хімія мозку. Вона творить з нами дивні речі, чарівні або страшні.
Закоханість, депресія, сон, натхнення, спокій... Про все можна розповісти мовою нейромедіаторів та гормонів. Допамін, серотонін, окситоцин, адреналін, кортизол, пролактин...
За світовими даними, кожна 10-та жінка має прояви депресії після народження дитини. І це лише офіційно виявлені випадки.
Зараз я розумію, що у мене було багато факторів ризику ще до вагітності і пологів.
Я до останнього намагалась впоратися сама.

Як в тій приказці. "Усе, що нас не вбиває, робить нас сильнішими".
Цей досвід допоміг мені стати такою, як зараз. Тепер я набагато краще розумію, чому у мам на консультації стоять сльози в очах. Чому такі товсті папки з результатами обстеження здорових дітей. Чому шукають чудо-засіб, щоб дитя добре їло, міцно спало (і дало мамі трохи спокою). Але ця фраза завжди в дужках, її не кажуть.
Бо бути виснаженою від втоми ніби соромно. Плакати при дитині якось заборонено, треба на позитиві завжди посміхатися. Потрібні курси англійської, пірнання у ванні, пальчикові ігри, вітамінний перекус і картки для розвитку, а також схуднення, блогінг, стартап, мейк, крос, лайки, репости і корисна вечеря для родини. Але бракує сил змусити себе підвестися з ліжка.

Можливо, в цьому тексті хтось упізнає себе.
Вихід є.
Звертайтесь по допомогу. До психотерапевта, психіатра, до сімейного лікаря, що знається на антидепресантах. Є препарати, сумісні з ГВ.

Поширені помилки:
- просто чекати, поки все минеться;
- безкінечно лікувати і обстежувати дитину замість мами;
- боятися звертатись до психіатра (бо всі дізнаються, що ти хвора);
- боятися, що лікар "підсадить на таблетки" на все життя;
- лікувати "вегетосудинну дистонію", глисти, дисбактеріоз, дискінезію казна-чим;
- думати, що психотерапія це лише викачування грошей, це тільки для багатих і балуваних;
- звинувачувати себе;
- виснажувати себе надмірними спортивними тренуваннями або дієтами, щоб вибити "клин клином";
- вживати алкоголь, курити, щоб уникнути стресу;
- звинувачувати родичів у депресії;
- опускати руки і терпіти, бо депресія тепер назавжди.

Як у фільмі Гендальф казав зневіреному переляканому Гоббіту: "Навіть після найтемнішої ночі настає світанок. Надія завжди є".
А ще для мене було вкрай важливо, щоб було що розказати потім доньці. Коли Віра виросте, я якось розкажу їй, що я впоралась. Як, загалом, кажу це і зараз. Це досвід страшної боротьби і перемоги.

І ви теж зможете.

Це кажу вам я, Лідія Бабич, жінка, мама, успішний педіатр, яка подолала важку депресію. Я вірю в вас, чуєте. Вірю в усіх, хто читає ці рядки зі сльозами на очах. Вихід є".

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше