Фраза, яка може зламати психіку: чим шкідлива фраза "ти дорослий не за віком"

Фраза "Ти дорослий/доросла не за віком", яка здається невинною, може мати глибокий вплив на майбутнє дитини.

Психотерапевти застерігають, що такі слова можуть спричинити негативні наслідки в дорослому житті. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Huffpost.

Ліцензований клінічний соціальний працівник із Філадельфії, Джастін Вафа Вільям, зазначає:

"Зазвичай це сприймається як комплімент. Але, попри добрі наміри, це може мати потенційно негативні наслідки"

Перекладання на дитину ролі дорослого

Коли дитину називають "зрілою не за віком", це може свідчити про те, що вона бере на себе обов'язки, які не відповідають її віку. Вільям пояснює, що це може включати виконання домашніх справ, які зазвичай належать дорослим, таких як оплата рахунків, приготування їжі чи догляд за молодшими братами або сестрами. Це явище відоме як "парентифікація", коли дитина змушена виконувати роль дорослого в сім'ї.​

Занадто швидке дорослішання

Ліцензована професійна консультантка із Нью-Джерсі, Меггі Ланціоні, зазначає, що такі діти часто дорослішають швидше, ніж їхні однолітки. Вони можуть відмовлятися від дитячих розваг і брати на себе відповідальність за інших, що позбавляє їх можливості повною мірою насолоджуватися дитинством. Ланціоні додає:

"Ці діти не стали дорослими для свого віку за власним бажанням, а це відбулося, щоб вижити, щоб задовольнити свої потреби, щоб піклуватися про себе та інших"

Позбавлення дитинства

Коли дитина змушена поводитися як доросла, вона може втратити можливість бути безтурботною, експериментувати та вчитися на власних помилках. Вільям підкреслює, що такі діти позбавлені можливості бути тими безтурботними малюками, які пізнають світ, припускаються помилок та вчаться на них. У дорослому віці це може призвести до відчуття постійної необхідності бути "зрілими" або "опікунами" для інших.​

Очікування від дитини надмірної зрілості

Діти, яких називають "зрілими не за віком", часто стають надійними для дорослих. Вони демонструють стійкість, емпатію та уважність до інших. Ланціоні пояснює, що такі діти зазвичай стають улюбленцями дорослих, бо слухняні, легко знаходять спільну мову та легко догоджають іншим.

Однак це несправедливо – очікувати від дитини зрілості та покладати на неї дорослі обов’язки. У дорослому житті це може призвести до труднощів зі встановленням особистих кордонів, страху просити про допомогу та схильності догоджати.​

Вплив на подальше життя

Ланціоні зазначає, що люди, яких у дитинстві називали дорослими, можуть відчувати труднощі з довірою, їм буває важко попросити про допомогу, навіть коли вона потрібна. Вони часто схильні знецінювати власні почуття й потреби, важко встановлюють особисті кордони, часто мають проблеми із психічним здоров’ям, страждають через тривожність за інших.

Щоб побороти ці прояви, їм доведеться приділяти посилену увагу самодогляду – фізичному, емоційному, ментальному та духовному. Це ніби компенсувати ту любов, якої не вистачило в дитинстві.​

Альтернативи фразі "ти дорослий не за віком"

Замість того, щоб коментувати загальну зрілість дитини, краще звертати увагу на конкретні дії чи поведінку. Ланціоні радить:

"Замість "Ти дорослий не за віком" можна сказати: "Мені подобається, як ти висловлюєш свої почуття" або "Ти такий незалежний, але пам’ятай, що завжди можеш попросити мене про допомогу"

Це дозволяє дітям залишатися дітьми і не створює в них відчуття, що їхня "дорослість" – це найважливіше.​

Формування зрілості та відповідальності у дитини можна здійснювати, не навантажуючи її ролями, які їй не пасують. Вільям підкреслює, що діти не повинні бути зрілими. Вони повинні мати можливість поводитися відповідно до свого віку.

Раніше "Дивогляд" ділився 10 нюансами про дитину-інтроверта, про які варто знати усім батькам.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше