Жертва Розстріляного відродження: найвідоміші твори та топ-5 цікавих фактів із життя Миколи Вороного

6 грудня народився український письменник, який поповнив сумнозвісні ряди українського Розстріляного відродження – Микола Вороний

6 грудня народився український письменник, який поповнив сумнозвісні ряди українського Розстріляного відродження – Микола Вороний. Відомий письменник, актор, режисер, політичний діяч та перекладач закарбувався в українській культурі своїми неймовірними творами, одними з них були поема "Євшан-зілля", вірші "Блакитна панна", "За Україну!". Про цікаві факти з життя Миколи Вороного та його найвідоміші твори розповість "Дивогляд".

Микола Вороний народився 6 грудня у 1871 році в родині ремісника на тодішній Катеринославщині (Дніпропетровщина). Навчався в Харківському училищі, а згодом у Ростовському. Ще в підлітковому віці був прихильником творчості Т. Шевченка та театру М. Кропивницького.

Цікаві факти із життя Миколи Вороного

Микола Вороний
Микола Вороний
Фото: Вікіпедія

Переслідування поліції

У Ростовському училищі письменнику не вдалося закінчити навчання, бо його виключили звідти. Річ у тім, що Микола мав зв’язки з народниками, а також читав та поширював заборонену літературу.

Через це він перебував під наглядом поліції три роки та не міг вступити до вищого навчального закладу. Проте згодом він закінчив Віденський та Львівський університети.

Зять Вербицького

Микола Вороний
Микола Вороний
Фото: Вікіпедія

Микола Вороний був одружений на доньці Миколи Вербицького. Письменник прожив у шлюбі з Вірою Вербицькою лише рік, після чого розлучився. Проте в подружжя народився син, який теж став відомим українським письменником – Марко Вороний.

Громадська діяльність

Микола Вороний з редакцією газети "Рада"
Микола Вороний з редакцією газети "Рада"
Фото: Вікіпедія

Микола Вороний був одним із засновників Української Центральної ради. Також працював у редакціях журналів "Життє і слово" та був редактором відомого видання "Зоря". Ще свого часу допомагав Івану Франкові з виданням газет "Громадський голос" і "Радикал".

Псевдоніми

Микола Вороний
Микола Вороний
Фото: Вікіпедія

У часи, коли Вороний почав публікуватися, він використовував багато різних та незвичайних псевдонімів. Наприклад, Homo та Sirius, або зовсім інше ім’я Арлекін, Віщий Олег були ще Кіндратович, Микольчик, М.В., К-ич М та М-У-ко.

Заслання

Микола Вороний з сином
Микола Вороний з сином
Фото: Микола Вороний з сином

У 1934 році Миколу Вороного визнали "ворогом народу" та заарештували, як польського шпигуна та заслали в табір. У засланні Микола пробув цілих три роки в таборі в Казахстані.

Син Миколи Марко намагався домогтися звільнення батька, однак його самого ж звинуватили в націоналізмі та заарештували. Марка Вороного розстріляли в 1937 році, а його батька Миколу, який навіть не знав про смерть сина, наступного року. 

Найвідоміші твори Миколи Вороного

"Блакитна панна"

"Блакитна панна"
"Блакитна панна"
Фото: Facebook

Твір, що зображає красу та гармонію природи, а саме весни. У творі постає образ Блакитної панни дівчини-весни, що уособлює в рядках вірша легкість, тепло та красу природи.

"Інфанта"

Вірш, що належить до інтимної лірики та зображає знову ж таки жіночий та вічний образ краси.

"За Україну"

Україна
Україна
Фото: Shutterstock

Серед патріотичних творів Микола Вороного одним із найвідоміших є вірш "За Україну". У цьому творі Вороний закликає до боротьби та захисту рідної землі, її свободи та долі.

"Євшан-зілля"

Цей твір теж нагадує про те, як важливо любити та пам’ятати про Батьківщину та своє коріння. Ця поема про те, яка гарна наша Україна, яка неймовірна краса та велич рідних країв, їх просторів, народу та природи.

"Іванові Франкові"

Іван Франко
Іван Франко
Фото: 5 канал

У цьому творі Микола Вороний звертається до відомого українського письменника Івана Франка, з яким він товаришував. У поетичному зверненні Микола Вороний висловлює своє захоплення та віддає шану творчості, таланту та ідейній непохитності Франка.

Раніше "Дивогляд" розповідав, як "усмішки" Остапа Вишні стали зброєю проти тоталітаризму.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше