Антипод Святого Миколая: походження та традиції Ночі Крампуса

У багатьох країнах кожного року навіть святкують Ніч Крампуса

У кожного позитивного персонажа з казок, мультфільмів та легенд завжди є його повна протилежність. Навіть у Святого Миколая, який приходить уночі до дітей та кладе подарунки під подушку, є свій антипод – Крампус. У багатьох країнах кожного року навіть святкують Ніч Крампуса. Ця дата припадає на 5 грудня. Хто такий Крампус, історію та походження цієї фольклорної істоти розповість "Дивогляд".

Хто такий Крампус

Крампус
Крампус
Фото: Вікіпедія

Крампус відомий, як негативний герой у дитячих історіях та казках, це той самий злодій, що карає дітей, які погано себе поводили протягом року.

У різдвяному європейському фольклорі Крампус постає в образі козлячого демона. Частіше Крампуса описують, як велику страшну істоту з копитами замість рук, козлячими рогами, довгим язиком, іклами та хвостом. До того ж, попри його страшний вигляд, Крампус має неймовірно маленьке серце.

Крампус
Крампус
Фото: Вікіпедія

Цей монстр завжди носить за собою важкі довгі ланцюги. На деяких малюнках на ланцюгах можна побачити кайдани та дзвони. Тому завдяки їхньому тряскоту різдвяний диявол лякає дітей.

Ланцюги Крампуса мають окреме значення. Вони уособлюють підкорення йому добра, а за християнськими традиціями це навпаки символізує його ув’язнення.

Крампус
Крампус
Фото: Вікіпедія

Також Крампус може мати із собою березові різки, якими він карає дітей за непослух або батоги за іншими історіями. Ба більше, різдвяний монстр носить із собою великий мішок, щоб красти в нього неслухняних дітей. За легендами він крав їх, щоби потім потопити, з’їсти, відправити в пекло, або навіть подати їх до святкового столу для різдвяної вечері.

Походження Крампуса

Крампус
Крампус
Фото: Вікіпедія

Походження образу Крампуса приписують дохристиянським Альпійським традиціям, які продовжиються і зараз. У цьому випадку походження Крампуса порівнюють із відьмацтвом. А саме з Рогатим Богом відьом. Його березові різки, можуть бути пов’язані з відьмацькими обрядами, шабашем, де відбувалися показові побиття та прив’язування.

Ще Крампуса відносять до давньогрецької міфології, тому що в нього є копита та роги, як у фавнів та сатирів. Також цього різдвяного монстра називають Диким Клаусом та Рогатим Миколаєм.

Антипод Святого Миколая

Крампус і Святий Миколай
Крампус і Святий Миколай
Фото: Вікіпедія

Крампус – це повна протилежність Святому Миколая. Ніч Крампуса проводять напередодні Святого Миколая. Його протиставляють Святому Миколаю в таких країнах, як Австрія, Баварія, Хорватія, Чехія, Угорщина, Словаччина, Словенія, Больцано тощо.

За деякими версіями в ніч, коли діти чекають на подарунки під подушкою, рогатий диявол ходив за Святим Миколаєм.

Крампус
Крампус
Фото: Вікіпедія

У той час, коли Святий Миколай слухняним дітям лишає уночі під подушкою подарунки та смаколики – Крампус неслухняним залишав вугілля та сміття. Це стається в Ніч Крампуса.

Ніч Крампуса 

Крампус
Крампус
Фото: Вікіпедія

Напередодні Святого Миколая в деяких європейських країнах відзначають Ніч Крампуса. Ввечері на вулицях з’являються люди переодягнені в костюми волохатого козлоподібного диявола.

Буває і таке, що він ходить разом зі Святим Миколаєм та навідується у домівки. Миколай дарує подарунки дітям, а Крампус їх карає.

Крампус
Крампус
Фото: Вікіпедія

За традицією в Ніч Крампуса молодь переодягається в моторошні костюми та ходить вулицями, лякаючи людей. Це свято можна зустріти в Південній Баварії, Угорщині, Словенії, Чехії, а також у північних регіонах Італії та Хорватії.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що подарувати дітям на День святого Миколая.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.



ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше