Воно було спричинене лідером культу Джимом Джонсом і забрало життя понад 900 людей, більшість з яких були дітьми. Джонс, який заснував культ "Храм народів", упродовж багатьох років промивав мізки своїм послідовникам, змушуючи їх відмовлятися від звичного життя та підпорядковуватися його волі.
Справжня історія, яка шокує
Джим Джонс народився в штаті Індіана, США, і значною мірою виховувався матір'ю, яка, хоч і не була прихильницею традиційної релігії, вірила в духів. З дитинства Джонс відвідував церкву п'ятидесятників, яка мала на нього відчутний вплив. На початку 1950-х він почав публічно проповідувати, привертаючи до себе увагу.
Його ідеї про рівність усіх людей, незалежно від расових чи соціальних відмінностей, знайшли відгук серед багатьох, особливо афроамериканців, і привели до створення власної церкви. Серед привабливих елементів були безкоштовні їдальні, дитячі садки та допомога в медичному обслуговуванні.
З часом Джонс відмовився від Біблії та почав пропагувати власні ідеї, засновуючи відділення "Храму народів" у різних містах. Його вплив зростав, і він мав зв'язки на високому рівні, зустрічався з політиками і навіть посадовими особами США. Проте його нарцисизм і прагнення влади ставали все більш вираженими, що привело до посилення його контролю над послідовниками.
Кульмінацією стала втеча Джонса разом із громадою до Південної Америки, де він заснував Джонстаун. Там він продовжував своє панування, нещадно караючи тих, хто виступав проти.
17 листопада 1978 року, після візиту конгресмена Лео Раяна, який мав намір перевірити чутки про насильне утримання членів секти, ситуація загострилася. Раян та його супутники були вбиті охоронцями Джонса, що привело до трагічної події 18 листопада. Джонс зібрав своїх послідовників і переконав їх у необхідності "революційного самогубства". Внаслідок цього загинуло 918 людей, з яких 304 були дітьми.
Дослідник культів Рік Росс зазначає, що ці події свідчать про небезпеку, яку становлять культи. Проблема в тому, що вони майже не піддаються правовому контролю, оскільки втручання можливе лише у разі вчинення злочину, що зазвичай є запізнілим.
Ця трагедія залишається нагадуванням про важливість пильності та захисту суспільства від небезпеки маніпуляцій та психічного контролю.
Раніше "Дивогляд" розповідав, як помітити суїцидальну поведінку та допомогти близьким.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.