Як обрати вино: види напоїв та ТОП-6 корисних порад до Дня виноградарів та виноробів

12 листопада в Україні святкують День виноградарів, виноробів та садівників України

12 листопада в Україні святкують День виноградарів, виноробів та садівників України. Свято відзначають аби вшанувати важку працю виноградарів та садівників. Про це свято, види вина та поради, як правильно обрати якісний винний напій розповість "Дивогляд".

День виноградарів, виноробів та садівників України запровадив 25 вересня 2020 року Президент України. Зазвичай свято відзначають у другу неділю листопада.

В Україні гарні умови для виноградарства. Перші лози майбутніх виноградників були закладені ще у 1896, однак довгі роки виноробна справа не була популярна.

виноградник
Фото: luxfon.com

Серед найуспішніших виноградних та виноробних господарств в Україні виділяють: "Маркіз де Лакарен", "Cotnar", "Don Alejandro Winery", "Вина Гулієвих", "Колоніст", "Бейкуш", "V.Petrov", "Шато Чизай", "Курінь" та "Виноробне господарство князя М. П. Трубецького".

Види вина

Пара цокається келихами вина
Пара цокається келихами вина
Фото: Shutterstock

Якщо ви хочете бути впевненими у виборі вина, вміти повністю оцінити красу смаку винного напою, то вам варто покращити знання про основні види вин.

Існує безліч різних вин, які розрізняють за різними характеристиками. Основні класифікації вина – це сорт, регіон походження, рівень алкоголю і таніну, кислотність, солодкість і аромат. Серед видів вин є біле, червоне, рожеве, кріплене, солодке та десертне, а також ігристе.

Кольори вина

Вино
Вино
Фото: Shutterstock

Червоне вино

Червоне вино виготовляють із темних сортів винограду та переробляють разом зі шкіркою і кісточками. Саме це надає червоному вину малиновий колір. Рівень кислотності червоного вина залежить від винограду та техніки виготовлення. На смак червоні вина є фруктовими та землистими.

Серед найпопулярніших сортів червоного вина виділяють: Шираз, Каберне Совіньйон, Мерло, Бордо, Піно Нуар.

Біле вино

Вино
Вино
Фото: Shutterstock

Як не дивно, але біле вино виготовляють з різних сортів винограду як білого, так і червоного та чорного. При виготовленні білого вина виділяють лише сік та вилучають пігменти.

На відміну від червоного перед ферментацією білого вина шкірка та кісточки видаляють. Саме це надає білому вину світлий колір. На смак біле вино фруктове з ароматом квітів та трав.

Серед найпопулярніших сортів червоного вина виділяють: Рислінг, Шардоне, Совіньйон Блан, Піно Гріджіо, Москато.

Рожеве вино

Рожеве вино
Рожеве вино
Фото: Вікіпедія

Рожеве вино має легкий та фруктово-ягідний смак та медово-квіткові відтінки. На відміну від інших вин рожеве можна куштувати з усіма продуктами. Рожеве вино ферментується найменше та виготовляється з білих та червоних сортів винограду.

Солодкість вина

Шампанське, ігристе вино
Шампанське, ігристе вино
Фото: Depositphotos

Сухе вино – має найменше цукру, що робить його кислим та свіжим.

До сухих вин відносять:

  • Брют – це сухі вина, де найменше цукру. Це можуть бути ігристі вина, наприклад просеко та шапмпаське. Це напої з виразною кислотністю та фруктово-квітковими ароматами.
  • Екстра Брют – найсухіше.
  • Екстра сухе – солодше, але менш сухе за брют.
  • Демісезонне – найсолодший вид сухого вина.
Вино
Вино
Фото: Вікіпедія

Напівсухе вино – помірно солодке, але має кислотність.

Напівсолодке вино – має менш виражену кислотність та солодкий смак.

Солодкі вина – мають відтінки прянощів, квітів та меду. Солодке вино насичене та м’яке.

Десертні вина – це найсолодші вина від усіх. Його смак розкриває солодкий та насичений смак з нотами фруктів та прянощів.

Кріплене вино – це вино буває як солодким, так і сухим. Під час виготовлення до вина додають дистильовані спирти. Солодкість залежить від того, коли додають спирт. Якщо під час бродіння, то вино вийде солодке, після – сухе.

Як обрати вино

Шампанське, ігристе вино, жінка в супермаркеті
Шампанське, ігристе вино, жінка в супермаркеті
Фото: Depositphotos
  • За сортом та регіоном винограду.
  • За видом вина – підберіть вино на свій смак, щоб воно підходило до ваших страв.
  • За кольором – з віком білі вина темніють, а червоні світлішають. Якщо червоне вино немає ще й року, але вже темне не беріть його. Вино не повинне мати осаду та бути каламутним.
  • За віком вина – червоне краще обирати не менше 1-3 років, біле не старше 2 років.
  • За вмістом цукру – саме терпке 4 г/л, напівсухе 5-18 г/л, напівсолодке 18-45 г/л. Десертне 100 г/л.
  • За етикеткою – етикетка має мати гарний вигляд, без дефектів.

Раніше "Дивогляд" розповідав про топ-5 напоїв довгожителів, що допоможуть дожити до 100 років.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше