День бабусь та дідусів: історія свята та який аналог був у наших пращурів

День бабусь та дідусів в Україні відзначають 28 жовтня

28 жовтня в Україні відзначають День бабусь та дідусів. Це свято на честь старшого покоління, що символізує особливий зв’язок онуків із бабусями та дідусями. У цей день варто нагадати старшим про нашу любов та повагу до них. Про історію свята, як святкувати День бабусь та дідусів розповість "Дивогляд".

День бабусь та дідусів у різних країнах святкують у різні дати. Наприклад, в Італії цей день відзначають у середині осені, а ось у Франції на початку березня. У Польщі це свято святкують особливо – 21 січня відзначають День дідуся, а наступного дня День бабусі. Однак в Україні, як і в інших 30 країнах світу, день бабусь та дідусів святкують 28 жовтня. Це свято почали відзначати понад 10 років тому.

Історія свята

Бабуся з онукою
Бабуся з онукою
Фото: Вікіпедія

Ще у 2009 році в Голландії квіткове бюро запропонувало дарувати та вітати квітами бабусь та дідусів, хоча б один день у році. Та навідувати їх, адже за власними клопотами та проблемами діти та онуки часто забувають зателефонувати їм, знайти час, щоб завітати в гості. 

Голландське квіткове бюро запропонували дарувати саме квіти в горщиках, адже вони будуть цвісти довше та нагадувати бабусям та дідусям про їх онуків. До того ж вважають, що коріння квітів асоціюють із бабусею та дідусем, а квіти та молоді паростки з онуками та правнуками. Це символізує родинний та неперервний зв’язок поколінь – онуків, правнуків зі старшим поколінням.

Дідусь з онуком
Дідусь з онуком
Фото: Вікпедія

Тому вирішили призначити хоча б один день у році, коли всі зобов’язані привітати своїх бабусь та дідусів. Дата цього свята теж сягає корінням в історію стародавніх слов’ян. Історики порадили обрати день наприкінці жовтня через свято, яке відзначали наші предки, що зміцнювало зв’язок із предками та поколіннями.

Свято "Осінні діди"

Свято "Осінні діди"
Свято "Осінні діди"
Фото: Вікіпедія

Свято "Осінні діди" відзначали без гучних гулянь, пісень і танців наприкінці жовтня. У цей день наші пращури вшановували пам’ять померлих предків. Свято Осінні діди ще називають "Навний тиждень" та "Дідова субота", однак усі назви пов’язані з пам’яттю та поминанням "дідів" – померлих предків.

Навіть у мові часто згадують предка – охоронця роду, якого звали Чур. Ми часто згадуємо його ім’я, коли вигукуємо "чур мене!", "зачурався!", "чур моє!".

Бабуся з онукою
Бабуся з онукою
Фото: Вікіпедія

Ввечері 27 жовтня господині готували поминальну вечерю, родина ходила до лазні, а за традицією на порозі хати залишали відро чистої води та свіжий віник для предків. До столу готували холодні та гарячі страви та ті, що за життя любили їх діди.

Також іноді замість хліба смажили млинці, які символізували сонце. Перед частуванням на підвіконня ставили тарілки з їжею для духів і відкривали двері, щоб впустити душі предків до оселі. Слов’яни вірили, що в цей вечір духи померлих предків можуть допомогти їм, якщо попросити допомоги та поради.

Не плутайте свято Бабусь та дідусів із Днем людей похилого віку

Літні люди
Літні люди
Фото: Shutterstock

28 жовтня відзначають день Бабусь та дідусів, а 1 жовтня День людей похилого віку. Такі дати варто розрізняти, адже не всі літні люди мають дітей та онуків. Тому засновники свята наголошують, що варто бути обачливими та не плутати свята, щоб нікого не образити.

У День Бабусь та дідусів вітають та згадують тих, хто був поруч із дитинства, читав казки, глядів дітей, поки батьки були на роботі та вчив читати.

Як святкувати День бабусь та дідусів

Літні люди
Літні люди
Фото: zn.ua

У цей день варто знайти час, щоб відвідати своїх рідних бабусь та дідусів, провести з ними час та приділити їм увагу. Радять привітати близьких квітами у вазонах, однак головне це обійняти й поцілувати бабусю чи дідуся. Головним та найціннішим подарунком для них буде ваша увага та любов.

Якщо у вас є можливість, проведіть цей день зі своїми бабусями та дідусями на природі, у ресторані чи вдома. Поспілкуйтеся з ними та насолодіться цінність плинного часу.

Бабуся
Бабуся
Фото: Shutterstock

Якщо ж ви не маєте можливості приїхати, то знайдіть час, щоб зателефонувати рідним та привітати їх зі святом та висловити свою любов та повагу. Ще можна відправити привітання в смс, або месенджері з листівкою та теплими словами.

Однак це свято лише нагадування для всіх, що про людей рідних, а особливо бабусь та дідусів варто пам’ятати завжди. Не забувайте телефонувати хоча б на декілька хвилин, щоб дізнатися про їх самопочуття та настрій, заходьте частіше до них у гості, адже вони не мають так багато часу попереду, як ми. Тому іноді завтра – може бути пізно!

Раніше "Дивогляд" розповідав, як святкувати Хелловін і що заборонено у це свято.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

 



ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше