"Гаманець або життя!": як святкувати Хелловін і що заборонено у це свято

Історія Хелловіну сягає своїм корінням часів язичницького народу кельтів, які жили близько 2 тис років тому

Хелловін, що припадає на ніч із 31 жовтня на 1 листопада, відомий як свято всіх святих або ж ніч нечисті. Популярним це святкування стало насамперед у США, де, хоча й не має офіційного статусу, за масштабами та шаленістю поступається хіба що Різдву. Українці також поступово приєднуються до традицій святкування Хелловіну, прикрашаючи свої домівки, магазини та вулиці тематичним декором. Про те, як святкувати Хелловін, про традиції та цікаву історію свята розповість "Дивогляд".

На свято "мертвих" люди прикрашають свої будинки павутинням, привидами та ліхтарями з гарбузів. Також увечері всі одягаються в костюми страшних персонажів чи істот та влаштовують вечірки.

Цього року святкування Хелловіну припадає на ніч із 31 жовтня на 1 листопада.

Одним із головних та популярних традицій свята, які ви могли бачити в багатьох фільмах – це переодягнені діти, які ходять по будинках та збирають цукерки. А головним символом свята є гарбузи з ліхтарем всередині.

Історія Хелловіну

Містика
Містика
Фото: Shutterstock

Це свято має довгу та неймовірно цікаву історію, яка походить від язичницьких обрядів кельтських народів, які проживали на територіях сучасного Уельсу, Шотландії та Ірландії понад 2 тис років тому.

За віруваннями кельтів у ніч з 31 жовтня на 1 листопада між світом живих та мертвих стирається кордон, що дозволяє душам повернутися на землю. Цей день кельти назвали святом Самайн.

Серед кельтського народу ходила легенда, що Бог Смерті, якого вшановували 31 жовтня, всі померлі душі поміщав у тварин, як плату за вчинені гріхи за життя.

А вже 1 листопада кельти кланялись Богу Сонця, на довге життя та вдалий врожай. У цей день народ розпалював величезні багаття та робили жертвопринесення.

Що не можна робити на Хелловін

Гарбуз
Гарбуз
Фото: Marius Ciocirlan / Unsplash
  • Не слід пускати в дім чорного кота під його виглядом може проникнути нечисть;
  • не можна вбивати павуків;
  • не можна залишати білизну сушитися на ніч у неї може вселитися нечисть;
  • не залишайте відчиненими двері та вікна;
  • не відмовляйте у грошах та допомозі;
  • не можна обертатися у будь-якому разі, якщо вас почуєте кроки. Вважають, що якщо обернешся втратиш розум.

Як святкувати Хелловін?

Собака на Хелловін
Собака на Хелловін
Фото: Shutterstock

Костюми

Головною традицією, яку полюбляють усі – це переодягання в костюми відомих злих персонажів із фільмів та ігор, різної нечисті: відьом, привидів, смерті тощо. Цей звичай також сягає часів кельтів, які переодягатися в костюми нечисті, щоб відлякати душі померлих.

"Гаманець або життя!"

З тих часів збереглася ще одна традиція – це ходити по будинках та просити цукерки в господарів. У наш час це зазвичай роблять діти, вони обов’язково переодягаються в костюми та ходять по будинках промовляючи власникам "Гаманець або життя!" або "Цукерки або смерть!". За повір’ям якщо хтось відмовляв у дрібних грошах або солодощах, то на нього чекали негаразди.

Геловін
Геловін
Фото: Вікіпедія

Однак на вигляд "дитяча" традиція теж має свою історію. За часів Самайну бідняки ходили по домівкам та просили шматок хліба або якусь їжу.

Гарбузовий ліхтар

Геловін
Геловін
Фото: Вікіпедія

Вважають, що в ніч Хелловіну духи, які повертаються на землю, перевіряють свої будинки та те, як поводяться їх нові господарі. Тому вікна та подвір’я будинку прикрашають різними "страшними" декораціями, зокрема ліхтариками, павутинням, скелетами та гарбузами.

На Хелловін завжди в усі часи була традиція вирізати гарбузи. З нього виготовляли "Ліхтарі Джека" на честь хлопця на ім’я Джек, душа якого була дуже чорною. На гарбузах вирізали зловісну посмішку та очі, через які виходило світло. Такі декорації теж мали відлякувати злих духів.

Гелловін
Гелловін
Фото: Вікіпедія

Ворожіння

У ніч Хелловіну заведено ворожити. Зазвичай молоді дівчата ворожать на кохання, судженого долю та багатство. Цей звичай теж сягає корінням часів язичницьких кельтів.

Раніше "Дивогляд" розповідав про 10 наймістичніших місць в Україні, де у вас мурашки пробіжать по шкірі.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше