Своє ім'я вона уславила завдяки глибоким творам про історичне минуле України та, зокрема, становище жінки за часів панщини.
Проте, її життя було насичене не лише творчим спадком, але й іншими подіями в особистому житті. Вона була жінкою, яку свого часу неабияк обожнювали та кохали, але й разом з тим ненавиділи та навіть проклинали. Про головних чоловіків у житті Марко Вовчок розповість "Дивогляд".
Ранній шлюб
Зі своїм першим чоловіком письменниця, справжнє ім'я якої Марія Вілінська, познайомилася у 15-річному віці. Це сталося під час однієї з вечірок, яка проходила у маєтку її заможної тітки. Обранцем виявився син полтавського поміщика Опанасій Маркович, який перебував у засланні за свою участь у Кирило-Мефодіївському братстві.
Подейкують, що він був значно старшим за Марію, проте доволі швидко справив на неї позитивне враження. Він був представником українського колориту, а вона просто обожнювала усе українське. Інтерес швидко переріс у бурхливий роман. Так само швидко і зіграли весілля, у російському місті Орел. Але шлюб виявився нетривалим. Через багато років жінка зізналася, що насправді не кохала Опанасія, а заміж вийшла просто тому, що хотіла позбутися батьківської опіки.
Зрештою, чоловік теж втратив інтерес, коли Марія завагітніла. Та, своєю чергою, від нудьги не соромилася заводити любовні інтрижки та почала писати. Незважаючи на ці всі обставини, Опанасій помітив талант у дівчині й надіслав деякі її роботи українському письменнику Пантелеймону Кулішу, який на той час жив в росії.
Початок кар'єри і короткочасна інтрижка
Якраз з цього часу розпочалася кар'єра Марко Вовчок. Саме Куліш став автором цього псевдоніму. Крім того, уподобав у дівчині він не лише хист до письма, але й її вроду. Швидко закохався, хоча на той час був одружений із дворянкою Олександрою Білозерською. Пройшло не так багато часу, як тоді весь Петербург шепотівся про те, що Вовчок стала його коханкою.
Та чоловік швидко набрид Марії. Він дратував її своїми повчаннями та моралізаторством. Зрештою, покинула його. Розлучення далося Кулішу ой, як не просто. Він страждав, проклинав жінку та писав листи із суїцидальними настроями своїм друзям.
Бажання світової слави
Після цього, за однією з версій, Вовчок захотіла знайти чоловіка, який би зміг вивести її на світовий рівень. Таким став для неї сам Іван Тургенєв.
У своєму виборі Вілінська не помилилася. Адже, за кордоном на неї чекав дійсно тріумф, а кар'єра виходить на новий рівень. Паралельно з цим, за словами біографів, насичене було і особисте життя жінки, яка "змінила" не одного чоловіка.
Утім, любовна історія з Тургенєвим закінчилася так само швидко, як і почалася. Хоча вони підтримували дружні зв'язки до останнього подиху.
Роман з троюрідним братом
Після Німеччини Марія повертається назад до Петербурга. Там на вокзалі вона зустрічає свого троюрідного брата, на той час відомого критика Дмитра Писарьова. І попри родинні зв'язки між людьми зав'язується роман, який через декілька років закінчується трагічно – Дмитро втопився, коли вони разом відпочивали в Ризі.
Смерть чоловіка Марія переживала вкрай складно, навіть деякий час не могла говорити. В кар'єрі теж починається непростий період: жінка втрачає авторитет, роботу та друзів. Підтримати матір приїздить її син Богдан із своїм другом Михайлом Лобач-Жученком. З другим якраз і зав'язується роман, хоча хлопець був помітно молодшим за неї. Більше того, вони навіть офіційно одружилися, а Вілінська взяла прізвище другого законного чоловіка, стала підписуватись не як Марко Вовчок, а просто Лобач.
Подейкують, що останні 30 років вони прожили тихим, спокійним та щасливим життям у провінційному містечку.
Раніше "Дивогляд" повідомляв про драматичну історію лемків, яких радянська влада позбавила рідної землі.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.
Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.