День народження Івана Котляревського: 5 фактів про створення легендарної "Енеїди", яких ви не знали

9 вересня Україна відзначає день народження Івана Котляревського – класика української літератури, який подарував світові легендарний твір "Енеїда"

Ця поема, створена в кінці 18 століття, є першою літературною пам'яткою, написаною живою українською мовою. Але за відомими рядками твору приховані не менш цікаві історії про його створення, які ви могли не знати. "Дивогляд" розкаже про них детальніше. 

1 – створення "Енеїди" зайняло 30 років

"Енеїда" – перший твір в історії української літератури, який написаний живою народною мовою. Котляревський працював над ним 30 років. Більше того, матеріал легко пройшов цензуру, бо його сприймали легким та жартівливим. Хоча мало хто розумів, що, до прикладу, під сатиричним висміюванням “зла Юнона, суча дочка” мається на увазі Катерина ІІ, за наказом якої знищили українську "Трою" – Запорозьку Січ.

2 – вперше "Енеїду" видали без відома автора

Це зробив видавець Максим Парпура у 1798 році. У відповідь на це Котляревський неабияк розлютився і навіть присвятив чоловіку декілька рядків в одній з частин твору:

"Якусь особу мацапуру

Там шкварили на шашлику,

Гарячу мідь лили за шкуру

І розпинали на бику:

Натуру мав він дуже бридку,

Кривив душею для прибитку.

Чужеє оддавав в печать;

Без сорома, без Бога бувши

І восьму заповідь забувши.

Чужим пустився промишлять". 

3 – світ побачив усю поему після смерті Котляревського

Це сталося у 1842 році. 

Ілюстрація до "Енеїди"
Ілюстрація до "Енеїди"
Фото: відкриті джерела

4 – твір зберігали деякі відомі люди

Відомо, що імператор Олександр I зберігав "Енеїду" із автографом Котляревського. Примірник твору також був в особистій бібліотеці Наполеона I Бонапарта.

5 – популярна версія "Енеїди" була та, яку проілюстрував Анатолій Базилевич

Видатний майстер графіки працював над ілюстраціями 10 років. За цей час він створив для книжки понад 130 малюнків. Твір з ілюстраціями Базилевича вийшов у видавництві “Дніпро” у 1968 році і був перевиданий 17 разів. 

Раніше "Дивогляд" розповідав про 10 цікавих фактів про Миколу Гоголя. 

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше