Річниця смерті автора "Сіддхартхи": цитати українською та біографія письменника Германа Гессе

9 серпня 1962 року помер німецький письменник Герман Гессе, залишивши за собою незабутню літературну спадщину

У річницю його смерті, 9 серпня 2024 року, ми вшануємо пам'ять цього великого автора, запропонувавши вам добірку його найкращих цитат. Про це повідомляє "Дивогляд".

Гессе, лауреат Нобелівської премії з літератури, здобув популярність завдяки своїм глибоким і філософським творам. Його знаменитий твір "Сіддхартха" досліджує теми самопізнання і духовного розвитку через історію індійського шукача істини. Інші важливі книги включають "Нарцис і Гольдмунд", що описує шлях двох різних персонажів через життя і мистецтво, і "Гра в бісер" – футуристичний роман про утопічну академію, яка поєднує музику, математику та філософію.

"Степовий вовк" і "Останнє літо Клінгзора" – ще одні ключові твори Гессе, в яких він досліджує людські внутрішні конфлікти і пошуки сенсу життя. Його романи часто відображають глибокі філософські питання і поєднують східну мудрість із західним мисленням.

Герман Гессе
Герман Гессе
Фото: Фото з відкритих джерел

У цьому матеріалі ми пропонуємо вам поглянути на вічні думки і роздуми Гессе, що захоплюють і надихають читачів по всьому світу.

Цитати з різних книг Германа Гессе

***

Будьте м'якими з юними, співчутливими з літніми, терпимими до слабких і тих, що помиляються. Колись у своєму житті ви будете чи були кожним із них.

***

Хто не зрозумів свого минулого, змушений пережити його знову.

***

По суті, кожен справжній читач завжди і книголюб. Адже якщо ти здатний усім серцем полюбити книгу, то, напевно, хочеш володіти і розпоряджатися нею як своєю власністю, перечитувати і бути впевненим, що вона завжди поряд і нікуди не дінеться.

***

Не всі друзі молодості опиняються на висоті при кожній зустрічі.

***

Читає заради проведення часу, нехай навіть читає він дуже багато і тільки дуже хороші, найкращі книги, прочитуватиме їх і забуватиме, а врешті-решт залишиться бідняком, яким був. Але якщо читати книги так, як ми слухаємо промови друзів, вони розкриються тобі і стануть твоїми. Прочитане не вислизне і не загубиться в пам'яті, але залишиться з тобою, тобі належатиме, радуватиме і втішатиме так, як це вміють тільки друзі.

***

Якщо ж зрідка й трапляється людина, що розуміє тебе трохи краще, ніж інші, то вона або перебуває в такому самому становищі, як ти, або так само страждає.

***

Вчіться розуміти інших людей, якщо хочете бути зрозумілими. Перш ніж засуджувати людину, краще уявіть і спробуйте дізнатися її проблеми і чому вона робить саме так. А якщо хочете, щоб вас розуміли, завжди намагайтеся зрозуміти вашого співрозмовника так, ніби від цього залежить ваше життя.

***

Не приймайте нічого на віру лише через традиції, хоча б це й високо вшановувалося багатьма поколіннями і в різних місцях. Не вірте нічому на тій підставі, що багато хто говорить про це. Не вклоняйтесь сліпо вірі мудреців минулого. Не вірте тому, що ви створили у своїй уяві, переконавши себе, що це божественне одкровення. Не вірте нічого лише на підставі авторитету ваших наставників чи духовників. Після дослідження вірте лише тому, що ви самі перевірили та знайшли обґрунтованим, і лише тоді погодьте із цим свою поведінку.

***

Вивчати історію означає поринути в хаос і все ж таки зберегти віру в лад і в сенс.

***

Переможиш себе і виграєш тисячі битв.

***

Тварини справжніші, ніж люди. Вони не хочуть тобі лестити, не хочуть справляти на тебе якесь враження. Нічого показного. Які вони є, такі і є, як каміння та квіти чи як зірки на небі.

***

У тебе було якесь уявлення про життя, була якась віра, якесь завдання, ти був готовий до подвигів, страждань і жертв – а потім ти поступово побачив, що світ не вимагає від тебе жодних подвигів, жертв та всякого такого.

Що життя – це не велична поема з героїчними ролями і всяким таким, а міщанська кімната, де цілком задовольняються їжею та питтям, кавою, грою в карти і радіомузикою. А кому треба і хто носить у собі інше, щось героїчне та прекрасне, той дурень та донкіхот.

Хто хоче сьогодні жити і радіти життю, тому не можна бути такою людиною, як ти і я. Хто вимагає замість плекання – музики, замість задоволення – радості, замість пустощів – справжньої пристрасті, для того цей наш славний світ – не батьківщина.

Ти занадто вимогливий і голодний для цього простого, лінивого, невибагливого сьогоднішнього світу, він відкине тебе, у тебе на один вимір більше, ніж йому потрібно.

***


Кожна людина вважає страждання, що випали на її долю, найвеличнішими

***

Я любив у житті двічі – я маю на увазі, по-справжньому, – і обидва рази був переконаний, що все це навіки і скінчиться тільки з моєю смертю; і обидва рази це скінчилося, а я, як бачиш, не помер.

***

У світі існує безліч навчань, але тому, хто сам закував себе в кайдани, вже не допоможуть жодні вчення.

***

Раніше "Дивогляд" розповідав про найкращі книжки ХХІ століття за версією NYT.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше