Серед цих цивілізацій особливо виділяється Древній Рим, чий спадок залишається актуальним і донині. Попри велич цієї імперії, щоденне існування пересічного римлянина було сповнене викликів. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на What If.
Історики пропонують уявити, як би виглядало життя мандрівника в часі, який повернувся б у період між 27 роком до н.е. і 180 роком н.е., що відомий як золота доба Стародавнього Риму. Ця ера розпочалася з правління імператора Августа, який прийшов до влади після вбивства свого батька Юлія Цезаря.
Непросте життя
З приходом Августа розпочався період інтенсивного розвитку. У своєму розквіті Рим став оселею для мільйона мешканців. Ця епоха була ознаменована значними досягненнями в архітектурі, науці, мистецтві, розвагах та економіці.
Однак, цей добробут відчували переважно лише представники еліти, які складали близько 1% населення і контролювали значну частину багатств Риму. Для решти ж життя було сповнене труднощів. Половина дітей помирала до 10-річного віку, а дорослі рідко коли досягали 50 років.
Попри те, що загалом у Римі панував мир, окремі конфлікти все ж мали місце. Саме тому професія військового користувалася популярністю.
Римські легіони складалися з добровольців, здебільшого з бідних сімей, які прагнули покращити своє життя. Вони проводили більшу частину служби на кордонах імперії, де ситуація була нестабільною. Після завершення служби військові мали змогу оселитися на територіях, де вони служили.
Через те, що багато чоловіків служили далеко від дому, жінки отримали більше свободи та можливостей. Вони стали виконувати ролі радниць, юристів, учителів та інших фахівців. Проте чоловіки все ще контролювали більшість питань, пов'язаних із власністю та фінансами.
Їжа, розваги та печінка гладіатора
Бідняки жили у дешевих дерев'яних будинках, часто розташованих у небезпечних міських нетрях, де панувала злочинність. Хоча імператор Август і запровадив патрулювання міста когортами (Cohortes Urbanae), найбідніші райони залишалися небезпечними.
Щоденний раціон римлян, незалежно від їхнього статусу, складався з хліба, сиру, винограду, горіхів, оливок і м'яса. Заможні римляни могли дозволити собі обід у численних пекарнях, запиваючи їжу молоком, вином або фруктовими соками. Після обіду вони відвідували лазні, де можна було зайнятися спортом, поплавати, сходити на масаж або просто помитися. Вечеряли римляни приблизно о 4-5 годині вечора.
Бідні римляни працювали в будинках багатих сімей, виконуючи різноманітну роботу від важкої фізичної праці до висококваліфікованих професій, таких як вчителі або бухгалтери. Цих працівників називали клієнтами, вони були вільними громадянами під заступництвом патрона.
Іноді клієнти отримували хорошу платню та їжу для своїх сімей, а за видатну роботу могли стати повністю вільними. Проте часто зневірені бідні сім'ї продавали власних дітей патронам.
У повсякденному житті римлян були свої дивацтва. Наприклад, громадські туалети з більш ніж десятьма сидіннями просто неба та палицями з губкою замість туалетного паперу. Для прибирання використовували сечу, оскільки сечовина розпадається на аміак – потужний засіб для чищення.
Не менш дивними були і методи лікування. При епілепсії могли прописати кров або печінку гладіатора. Римляни, які мали гроші, відвідували ринок Траяна, перший у світі торговий центр, дивилися перегони колісниць у Великому цирку або гладіаторські бої. Найбідніші відвідували театри та публічні страти.
Раніше "Дивогляд" розповідав про 6 шокуючих фактів про Древній Рим, які вас точно здивують.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.
Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.