Митець залишив глибокий слід у культурному та літературному житті України. Його твори, а саме роман "Чорна рада", відображають дух і боротьбу українського народу, традиції та моральні цінності, що залишається особливо актуальним у сьогоднішніх реаліях.
Проте, не літературним спадком єдиним. Куліш, як відомо, мав насичене особисте життя, сповнене палких і драматичних історій кохання. Детальніше про них розповість "Дивогляд".
Шлюб, довжиною у 50 років
Першою жінкою в житті митця стала Олександра Білозерська, яка відома більше під псевдонімом Ганна Барвінок і увійшла в історію, як зраджена дружина Куліша. Пара познайомилася, коли дівчині було усього 16 років. Олександра походила з відомої української дворянської родини Білозерських, яка була дуже освіченою і патріотично налаштованою. Її брат Василь Білозерський був одним із засновників Кирило-Мефодіївського братства, до якого пізніше приєднався і Пантелеймон.
Одруження закоханих чекало через чотири роки після знайомства. Як відомо, на весіллі старшим боярином був Тарас Шевченко. Проте, родинне щастя початися не встигло. Куліша заарештували під час шлюбної подорожі у Варшаві. Через складні події 19-літня Олександра втратила дитину.
Але і на цьому все не скінчилось. Адже, попереду чекало заслання чоловіка до Тули. Жінка поїхала слідом за ним. Декілька наступних років були складними для пари, яку спіткали, зокрема, фінансові труднощі. Олександра писала літературні твори, а на отримані гонорари подружжя, власне, і жило.
Після звільнення із заслання Пантелеймон та Олександра змінили чимало міст у пошуках “того самого” для життя. Були Петербург, Варшава, Відень, Львів. Та, зрештою, оселилося Мотронівці, на хуторі Білозерських.
За словами біографів, Куліш був чоловіком непостійним, якому завжди хотілося змін і чогось нового. У той час, як Олександра відрізнялася особливою покірністю і відданістю, у зв’язку з чим в один момент стала нецікава для чоловіка.
Роман з Марко Вовчок
Так, з Олександрою Михайлівною Кулішу було добре на хуторі, проте їхати з нею у Петербург йому було соромно. Через це у чоловіка було чимало романів на стороні.
Власне, пара таки роз’їхалася, а Пантелеймон зустрів нове кохання в особі письменниці Марко Вовчок (Марія Вілінська).
Кажуть, що йому надзвичайно сильно подобалися її твори, а при зустрічі жінка причарувала абсолютно усіх, вразивши своєю сором’язливістю та скутістю. Куліш називав її "мовчазним божеством", а також претендував на роль її учителя, опікуна і коханця.
Однак, чоловік швидко набрид Марії, яку дратувало його моралізаторство та іпохондрія. Обраниці довелося зректися його, а він попри спроби все повернути перейшов від стадії обожнювання до ненависті. Подейкують, що ця подія неабияк ранила серце Куліша. Він страждав та писав приятелям листи, які були пронизані суїцидальними настроями.
Третій зайвий в родині Глібова
Будучи якось у Чернігові, письменник знайшов чергове кохання. На цей раз Куліш звабив дружину поета Леоніда Глібова. Другий, знаючи про непостійність своєї обраниці, вирішив дати їй свободу вибору. Однак, Пантелеймон не хотів йти на остаточний розрив з Білозерською і деякий час був у ролі "третього" в родині.
Цей фактор, як стверджують експерти, помітно вплинув на творчість митця того часу. У його творах стало менше моралізаторства, натомість – більше легкості та певної юності.
Раніше "Дивогляд" повідомляв 5 цікавих фактів про спортсменку Ольгу Харлан.
Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.
Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.