Вчених здивував найдавніший наскельний малюнок – про що він розповідає

Індонезійські наскельні малюнки продовжують вражати науковців новими відкриттями – цього разу було відкрито найдавнішу у світі історію

Наскельні малюнки на індонезійському острові Сулавесі можуть бути найдавнішим прикладом наративного мистецтва. На думку фахівців, зображення людини та бородавчастої свині свідчить про раніше використання малюнків для передачі історій, ніж вважалося до цього, повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Live Science.

Малюнкам щонайменше 51 200 років

Існують докази, що неандертальці позначали печери ще 75 000 років тому, але ці позначки були здебільшого абстрактними. До недавнього часу найдавнішим відомим фігуративним печерним живописом було зображення в Ласко, Франція, віком 21 000 років, на якому зображено птахоголову людину, що атакує бізона.

Проте у 2019 році археологи виявили численні зразки наскельного мистецтва в карстовій печері Марош-Пангкеп. Серед них були малюнки, що зображують людиноподібні фігури, бородавчастих свиней та карликових буйволів, які мешкають на Сулавесі.

Археолог з Університету Гріффіта в Австралії та співавтор дослідження Адам Брумм наголосив на рідкісності знайдених доказів раннього оповідання в печерному мистецтві. Спочатку дослідники встановили вік наскельного малюнка щонайменше у 43 900 років.

За допомогою сучаснішої техніки датування вони визначили, що цьому твору мистецтва приблизно 48 000 років. Крім того, вчені виявили подібне зображення в печері Леанг Карампуанг, вік якого оцінюється у щонайменше 51 200 років, що робить його найдавнішим з відомих зразків оповідного мистецтва.

Малюнки
Малюнки
Фото: Provided by Griffith University

Зображення напівлюдської, напівтваринної фігури, відомої як теріантроп, зацікавило археологів. Брумм підкреслив, що такі зображення демонструють здатність людини уявляти надприродні істоти. Раніше про цей тип складного людського мислення свідчила лише 40-тисячолітня скульптура "Людина-Лев" з Німеччини.

Для точнішого датування малюнків дослідники використовували метод лазерної абляції уранової серії, що дозволяє отримати зображення з вищою роздільною здатністю і мінімальним пошкодженням творів мистецтва. Цей метод значно перевершує попередні, які використовували великі зразки кальциту.

Однак деякі дослідники залишаються скептичними. Пол Петтітт з Даремського університету зазначив, що інтерпретація мистецтва як наративу потребує "стрибка віри". Він висловив сумнів, що зображення, які здаються ізольованими, справді були частиною єдиної історії.

Відсутність доказів людської діяльності дає підстави припустити, що печера могла використовуватися лише для створення мистецьких творів. Дослідницька група планує продовжити вивчення наскельних малюнків у цьому районі. Науковці нещодавно виявили ще один малюнок із зображенням людини, напівлюдини-напівптаха та пташиної фігури, який ще належить детально проаналізувати.

Раніше "Дивогляд" розповідав, якою насправді була найперша людина в історії.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше