Річниця підриву росіянами ГЕС: фахівці розповіли, як змінилося Каховське водосховище та що буде далі

Колишня територія Каховського водосховища перетворилася на зону періодичних затоплень, вкриту густою рослинністю, тому її використання в економіці України стало неможливим

Постійні спостереження показали, що до 10 жовтня 2023 року відбулося максимальне скорочення площі та об’єму Каховського водосховища – залишалося затопленим лише русло річки Дніпро та глибокі водойми. Такий висновок був зроблений експертами Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та НАН, повідомляє "Дивогляд".

Що буде далі?

Шляхом аналізу космічних знімків та картометричних операцій вдалося визначити площу всіх водойм - 193,82 квадратних кілометра, що становить 9% від початкової площі водосховища.

Загальний об’єм води у водоймах та руслі Дніпра станом на 10 жовтня складав 0,647 кубометрів (3,55% від загального об’єму). Більшість води була сконцентрована у руслі Дніпра, особливо у період найбільшого висихання 2023 року, коли понад половина води перебувала в руслі, тоді як решта знаходилася у водоймах.

Високий рівень води в Дніпрі у 2024 році призвів до значного збільшення його об’єму протягом усього травня. Загальна площа водойм і русла зросла до 860,48 квадратних кілометрів, що складає 39,9% від попередньої площі Каховського водосховища, а об’єм води збільшився приблизно у чотири рази.

Науковці УкрГМІ передбачають періодичне осушення та затоплення території колишнього водосховища. Влітку та восени, коли рівень води в Дніпрі знижується, ці землі майже повністю висихатимуть, тоді як навесні та вранці літа вони будуть знову затоплені.

Також відомо, що більша частина цієї території вкрита вербами та тополями, що ускладнює її використання в господарстві. Проєкт відновлення Каховського водосховища має базуватися на аналізі фахівців різних галузей та стратегії економічного розвитку України в умовах відновлення після війни та зміни клімату.

Враховуючи думку місцевих мешканців, проєкт повинен забезпечити питну воду, енергію, розвиток сільського господарства, промисловість, збереження природи та культурної спадщини.

Раніше ми розповідали, як протягом історії росія руйнувала дамби і до яких наслідків це призводило.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше