Вчені зафіксували дивні сигнали, які йдуть з одного з розломів Землі – що саме їх збентежило

Розлом Сан-Андреас, що відомий як Паркфілд, викликає землетруси приблизно кожні 22 роки

Учені виявили, що він знову подає неоднозначні сигнали, що може вказувати на збільшення сейсмічної активності. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Live Science.

Нові відкриття у майбутньому можуть допомогти врятувати людські життя 

Останній землетрус на цьому розломі стався у 2004 році, тож можна припустити, що новий подібний інцидент наближається. У дослідженні вчені відзначили виразні сигнали, які можуть бути передвісниками майбутніх сейсмічних поштовхів.

Однак, наразі сигнал не активний в цьому регіоні розлому, і ця частина його не поводить себе так, як в попередні періоди активності. Вчені зазначають, що їм не до кінця зрозуміло, що може викликати такі зміни.

Лука Маланьїні, провідний дослідник італійського Національного інституту геофізики та вулканології, наголошує на тому, що відмінності можуть бути попередниками того, що землетрус може не настати одразу. Також вони можуть вказувати на те, що місцезнаходження епіцентру може відрізнятися від минулого разу.

Розлом Сан-Андреас відділяє Тихоокеанську і Північно-Американську тектонічні плити. На південь від Паркфілда розлом розблокований, що означає, що плити не рухаються одна відносно іншої. Водночас на північ від міста розлом вільно рухається, і плити наближаються одна до одної зі швидкістю 3,6 сантиметра на рік.

Науковці встановили, що розлом є перехідною зоною між цими двома станами. Коли розлом стає активним, відбувається землетрус приблизно 6 балів за шкалою Ріхтера. Хоча ці землетруси рідко коли загрожують життю або майну через свою віддаленість, вони можуть впливати на напругу в сусідніх розломах.

Наразі вчені активно вивчають розлом з надією виявити активність, що може віщувати майбутні землетруси. Якщо вдасться виявити ці "провісники", вони зможуть попереджати населення про можливі ризики, що дозволить зберегти життя.

Землетрус
Землетрус
Фото: Shutterstock

На думку авторів дослідження, Паркфілд – це ідеальне місце для пошуку таких сигналів. У новому дослідженні команда виміряла зменшення сейсмічних хвиль, яке пов'язане з проникністю порід. Під час напруги перед землетрусом у напруженій породі відкриваються та закриваються тріщини.

Результат дослідження показав, що під час останнього землетрусу 2004 року зменшення низькочастотних хвиль зросло за 6 тижнів до початку поштовхів, в той час, як зменшення високочастотних хвиль, навпаки, знизилося.

Маланьїні пояснює, що такі зміни виникають внаслідок напруги гірських порід, коли тектонічні плити рухаються одна відносно іншої. Під час цього руху відкриваються довгі тріщини, які беруть на себе частину навантаження, а короткі тріщини закриваються. Отже, кількість коротких тріщин різко зменшується, а довгих, навпаки, збільшується.

Учені вважають, що сьогодні частина розлому Паркфілд, ймовірно, переходить в кінцеву фазу спокою. Вони припускають, що наступний землетрус може статися вже цього року, але його епіцентр буде зміщений порівняно з минулим. Маланьїні не пробує прогнозувати майбутній землетрус, але він сподівається, що після його виникнення він зможе виявити сигнали, які слід очікувати у майбутньому.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що вчені встановили кумедну причину лякаючого звуку з океану, на який роками скаржилися люди.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

 

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше