До 16 годин без світла: в Україні можливий блекаут навіть без обстрілів енергетичної інфраструктури – коментарі експертів

Частина енергетичних об'єктів ще й досі не відновилася повною мірою після минулорічних руйнувань

В Україні можливий блекаут незалежно від обстрілів енергетичної інфраструктури. При цьому світло може бути відсутнє до 16 годин, передає "Дивогляд".

Минулого року руйнування енергетичних об'єктів були настільки масштабними, що частина з них ще й досі не відновилася повною мірою. Так, народний депутат Верховної ради, член Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк попереджає, що вимкнення електроенергії в українських регіонах може відбуватися навіть без повторних ракетних обстрілів.

"Навіть якщо не буде ніяких обстрілів ракетами і дронами, з великою ймовірністю у нас будуть обмеження. Можу припустити, що планові обмеження будуть уже в листопаді", – сказав Нагорняк.

За словами нардепа, основною причиною вимушеного блекауту є дефіцит генерації. У теплу пору року це не проявлялося, оскільки функціонували сонячні панелі.

"Сонячні електростанції дають генерацію, і нам це дає змогу не тільки забезпечувати себе, а й навіть у денні години експортувати електроенергію в Європу. У нічний час теж, тому що ми мало споживаємо, у нас є деякий профіцит", – додав нардеп.

Які регіони першими постраждають від імовірного блекауту

Співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук пояснив, що в Україні є чотири регіони, в яких може бути найбільше проблем зі світлом: Одеса, Львів, Київ і Харків. Ці великі міста мають дефіцит власних потужностей вироблення електроенергії.

Блекаут у Києві
Блекаут у Києві
Фото: 5 канал

Зокрема, найскладніша ситуація спостерігається в Одесі, оскільки місто і область живляться від Південноукраїнської АЕС. У випадку аварії на станції не існує жодних запасних варіантів забезпечення електропостачання у регіон.

"Можливо, Одеса буде серед перших проблемних зон, коли будуть відключати електроенергію", – зазначає співрозмовник.

Корольчук зазначив, що з червня 2023 року в Україні не спостерігалося зростання споживання електроенергії, але з настанням морозів українці почнуть вмикати обігрівачі, тож споживання електрики зросте у кілька разів. У свою чергу це негативно вплине на функціональні можливості трансформатора.

Скільки українці сидітимуть без світла

У випадку морозів і холодів та надмірного споживання електрики (зокрема, обігрівачами) будуть застосовуватися відключення електроенергії. В середньому такі блекаути можуть тривати близько 6-8 годин, а місцями світло може бути відсутнє до 12-16 годин.

Свічка, світло
Свічка, світло
Фото: 5 канал

За умови теплої погоди, цілком імовірно, що графіки залишаться торішні: до 4-6 годин без світла протягом доби.

"Фактично, половину доби буде електроенергія. Але якщо будуть обстріли, вийдуть з ладу блоки АЕС, тоді не можна виключати тривалі відключення. Минулого року були ситуації, коли на кілька днів у деяких населених пунктах відключали світло".

"Українці пам'ятають минулу зиму і морально готові. За винятком складних колапсів. Ми не знаємо прогноз погоди на листопад. Ми не знаємо, яка буде зима. Але як говорив виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук, два роки поспіль практично не буває теплої зими. А в них статистика, вони добре знають, яка температура була щодня за останні 10 років", – зазначає Корольчук.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, коли в Україні запровадять погодинні графіки відключення світла і де прогнозують найдовший блекаут.

Дивіться також відео 5 каналу: Яєць по 17 гривень не буде? Як зміниться процедура закупівель для війська?

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше