МКС

На МКС знайшли небезпечні хімічні забруднювачі, які можуть викликати рак – дослідження

Shutterstock

Раніше низку цих хімічних речовин внесли до переліку стійких органічних забруднювачів

Експерти виявили в пилюці на МКС високі рівні потенційно шкідливих хімічних речовин, які перевищують показники у пилу з підлоги американських та європейських будинків, передає "Дивогляд" із посиланням на The Guardian.

Учені з Бірмінгемського університету у Великій Британії провели дослідження, в ході якого проаналізували частинки пилу з повітряних фільтрів на МКС. Серед основних забруднювачів були виявлені шкідливі хімічні речовини: поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), перфторалкільні речовини (PFAS), широко відомі як "вічні хімікати", та поліхлоровані біфеніли (ПХБ), а також полібромдифенілові ефіри (ПБДЕ), гексабромциклододекан (ГБЦДД), "нові" бромовані антипірени (BFR) та фосфорорганічні ефіри (ФФЕ). Деякі з цих речовин здатні викликати рак.

Стокгольмська Конвенція UNEP раніше внесла низку цих хімічних речовин до переліку стійких органічних забруднювачів (СОЗ).

"Хоча концентрації органічних забруднювачів, виявлених у пилу з МКС, часто перевищували середні показники, виявлені в будинках та інших приміщеннях у США та Західній Європі, рівні цих сполук, як правило, були в межах діапазону, характерного для Землі", – сказав доктор Стюарт Гаррад.

Результати продемонстрували, що забруднювачі у пилу з МКС значно перевищують середні показники, які спостерігаються в пилу, зібраному з підлоги у багатьох будинках США та Європи.

"Наші результати мають наслідки для майбутніх космічних станцій та середовищ існування, де можна буде виключити багато джерел забруднення шляхом ретельного вибору матеріалів на ранніх етапах проектування та будівництва", – сказав співавтор дослідження Стюарт Гаррад.

За словами науковців, переносниками цих речовин можуть бути різні предмети, які доставляються на борт для використання астронавтами: камери, MP3-плеєри, планшетні комп'ютери, медичні прилади та одяг тощо.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, що астронавт показав Землю, якою її ніхто не бачив.

Дивіться також відео 5 каналу: ЕКСКЛЮЗИВНА ПРЕМ'ЄРА трейлера фільму "Я, Ніна" відбулася на "5 каналі". Про що стрічка?

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ