Учені встановили зв'язок між вживанням кофеїну і головним болем

"Кофеїн, безумовно, палка з двома кінцями"

Учені встановили, що чашка кави зранку може викликати у людини пульсуючий головний біль і водночас здатна "вилікувати" мігрень. Як пов'язані між собою кофеїн і головний біль розповідає – "Дивогляд" із посиланням на Live Science.

Доктор Річард Ліптон, професор неврології медичного коледжу Альберта Ейнштейна в Нью-Йорку, заявив, що кофеїн вважається психоактивною речовиною, яка має стимулюючі та судинозвужувальні властивості. За рахунок цього вживання напою впливає на прискорення мозкової діяльності, а також викликає звуження вен у голові.

Кофеїн – "ліки" від головного болю

Кофеїн полегшує абстинентний головний біль. Саме тому кофеїн є ключовим інгредієнтом багатьох безрецептурних і рецептурних ліків від головного болю.

"Це само по собі не знеболююче, але в поєднанні зі знеболюючими це робить їх більш ефективними", – сказав Ліптон. 

Молекула кофеїну поєднується з аденозиновими рецепторами, що наявні у головному і спинному мозку. В результаті цього кофеїн блокує аденозин – будівельний білок в молекулярній РНК, і "стає" на місця, які зазвичай займає аденозин та блокує дію молекул.

Аденозин, у свою чергу, збільшує кровотік і викликає розширення судин, а кофеїн звужує їх. Таким чином, аденозин заспокоює нервову активність, а кофеїн навпаки збуджує її. У випадках, коли головні болі пов'язані з розширенням судин голови, кофеїн виконує роль заспокійливого, судинозвужувального засобу.

Разом із цим, за даними Stanford Health Care, знеболюючі властивості кофеїну сильно відрізняються залежно від того, в якій кількості люди зазвичай споживають його. При частому вживання виникає звикання і тоді знеболююча дія кофеїну зводиться до мінімуму.

Як кофеїн провокує головний біль

Кофеїн може викликати головний біль у випадках:

  1. коли людина споживає менше кофеїну, ніж зазвичай;
  2. коли людина споживає занадто багато.

У першому випадку мозок уже звик до тієї кількості кофеїну, яку людина вживає на день, і починає змінювати структуру мозку.

"Коли ваші рецептори постійно піддаються впливу кофеїну, тоді ваш мозок не може нормально функціонувати, якщо поруч немає кофеїну", – сказав Ліптон.

При регулярному споживанні кофеїну кількість аденозинових рецепторів у мозку людини збільшується і робить їх більш чутливими до аденозину. В процесі звикання організму до звуження судин через щоденне вживання кофеїну виникають абстинентні головні болі.

У разі відмови від кофеїну після тривалого вживання кровоносні судини раптово набухають і так само провокують мігрень. Щойно доза кофеїну буде наздогнана, головні болі зникають.

Так само головний біль може бути викликаний в результаті так званого передозування кофеїном.

"Тим не менш, попри наявність переконливих доказів головного болю при відмові від кофеїну та його користі в поєднанні зі знеболюючими засобами, причина, чому надмірне вживання цієї речовини викликає головний біль, менш відома".

"Кофеїн, безумовно, палиця з двома кінцями. Це може покращити настрій та продуктивність, а іноді й зупинити біль, але надмірне вживання кофеїну та надмірна залежність від нього – це швидкий шлях до пульсуючого головного болю", – зазначив доктор Річард Ліптон.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, як зменшити ризик діабету завдяки ранковій каві.

Дивіться також відео 5 каналу: Унікальний випадок для України! Двом дівчатам зробили пересадку серця. Який настрій у пацієнток?

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше