Переплутані портрети на купюрах і друк у Канаді: 5 цікавих фактів про українську гривню

Національна валюта України святкує 25-річний ювілей

2 вересня 2021 року виповнюється 25 років з дня, коли гривня стала національної валютою України.

"Дивогляд" знайшов 5 цікавих фактів про гривню, яких ви, можливо, не знали.

Старіша, ніж здається

Хоча українська гривня святкує 25-й день народження, насправді цій грошовій одиниці набагато більше років. Набагато.

Гривня вважається однією із найстаріших грошових одиниць у Європі. Її назва походить від старослов’янського "гривна" – це були прикраси у вигляді намиста чи браслета.

Вважається, що поява гривні як грошової одиниці збігається з періодом хрещення Київської Русі. Тоді на Русі виник дефіцит грошей, тому почали активно відливати нові монети. За зразок для них послужили тогочасні гроші Візантії. На більшості монет Володимира зображено князя, що сидить на престолі, і розміщено напис: "Владімѣр' на столѣ" (Володимир на престолі).

У другій половині 13 століття, під час татаро-монгольської навали, срібну гривню почали ділити навпіл. Саме так з’явилися рублі – від слова рубати.

У 1918 році Центральна рада України прийняла закон, яким запровадила грошову одиницю гривню: вона поділялася на 100 "шагів" і дорівнювала 1/2 карбованця.

21166718457

Допомога діаспори

Перші банкноти для незалежної України було надруковано у Канаді компанією Canadian Bank Note Company. Цьому посприяла українська діаспора і новопризначений посол України в Канаді Левко Лук’яненко. Це були банкноти від 1 до 20 гривень.

А от банкноти номіналом 50 і 100 гривень спершу друкувалися у Великій Британії.

В Україні своя банкнотна фабрика з’явилася лише у 1998 році.

Курйоз із портретами

Портрет князя Володимира Великого для купюри номіналом 1 гривня малював художник Василь Лопата. Але, коли виявилося, що достовірних портретів князя не знайти, художник просто вирішив використати власний автопортрет.

1 гривня з князем Володимиром
1 гривня з князем Володимиром
Фото: Shutterstock

А от із портретом Івана Мазепи, який дивиться на нас із 10 гривень, вийшла інша історія. Коли художники Олександр та Сергій Харуки запропонували кілька варіантів портрета гетьмана, серед них випадково виявилося зображення іншого видатного політичного діяча – Пилипа Орлика. І, уявіть собі, саме цей портрет і затвердили для перших 10-гривневих купюр.

10 гривень
10 гривень
Фото: відкриті джерела

Найкрасивіша у світі

У 2008 році комісія з естетики Міжнародного фінансового банку визнала українську гривню однією із 5 найкрасивіших грошових одиниць світу.

Експерти розглянули понад 50 варіантів з різних країн світу. Серед критеріїв оцінювання були: естетичне оформлення, платоспроможність, банківське забезпечення, а також  історичне значення особистостей та архітектурних споруд, які зображені на банкноті.

У п’ятірку найкрасивіших також потрапили гроші Австралії, США, Болгарії та євро Євросоюзу.

Коротке життя і утилізовані мільярди

Паперові банкноти мають доволі короткий термін життя. І що менший номінал, то швидше вони зношуються.

Так, купюри номіналом 1, 2 і 5 гривень служать лише 6-8 місяців, від 10 до 100 грн – до 3 років, а от 200, 500 і 1000-гривневі банкноти можуть протриматися 5 років і довше.

Щороку Нацбанк через зношеність утилізує до чверті всіх банкнот, які перебувають в обігу. Вартість вилучених з обігу грошей становить десятки мільярдів гривень.

Читайте також: Денарії і монети-дельфіни: якими були "предки" української гривні

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше