Як реквізит для фільму використовували висушену голову, яка виявилася справжньою – фото 18+

За словами експертів, цей артефакт – ритуальна людська голова, висушена та зменшена в розмірах. Її вирішили відправити назад у країну виготовлення – Еквадор.

Фахівці з американського університету досліджували об'єкт для підтвердження його справжності. Для цього вони порівняли голову та інші відомі автентичні висушені голови. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Daily Mail.

Було невідомо, звідки взялася висушена голова, яку придбав колишній співробітник факультету Університету Мерсера в 1942 році. Згодом її виставили на загальний огляд, але особливого резонансу вона не викликала.

Під кінець 70-х років вона була позичена для створення фільму "Мудра кров", де вона "зіграла" в кількох сценах. Потім її дослідив біологічний антрополог Крейг Байрон і його колеги, які поділилися результатами аналізу в Heritage Science.

"Тсантси це не тільки унікальні і цінні давнини, вони також є людськими останками і культурними артефактами", – розповіли експерти.

Матеріальна цінність у ролі сувенірів і чудасій з'явилася у висушених голів лише в XIX століття. Колоніалізм і зовнішній ринок негативно вплинули на їх виробництво та призначення, бо багато установ можуть репатріювати їх у місця їхнього походження.

Однак, перед відправкою тсантсів на батьківщину є потреба у перевірці на справжність. Проведення аналізу цієї висушеної голови вимагали в еквадорському уряді. Причина цих перевірок досить прозаїчна – деякі висушені голови в музеях мають сумнівну справжність.

Саме тому процесор Байрон з колегами вирішив порівняти 33 складові голови Мерсера зі справжніми тсантсами. До уваги брали розміри, зачіску і структуру.

"Так звані "комерційні" тсантси, які були зроблені винятково для експорту на європейські та північноамериканські ринки, рідко мають усі характеристики своїх справжніх аналогів", – розповіли експерти.

Переважно висушені голови – майстерні підробки, зроблені з різних тварин. Для цього користувалися мавпами, лінивцями та навіть синтетичними матеріалами.

Тсантсу, котру проаналізували вчені, придбав у 1942 році доктор Джеймс Гаррісон, який колись входив у біологічний факультет Університету Мерсера. Він писав у своїх мемуарах, що став власником артефакту, коли був підполковником у ВПС США та подорожував еквадорською Амазонкою.

Було незрозуміло, хто зробив тсантсу, який у неї вік і кому належала голова перед тим, як її висушили. На думку професора Байрона, використання голови для фільму могло нанести їй шкоду. Це припущення може пояснити те, чому немає повної відповідності між усіма її характеристиками та справжніми ритуальними тсантсами.

Висушена голова в фільмі "Мудра кров"
Висушена голова в фільмі "Мудра кров"
Фото: New Line Cinema

Національний інститут культурної спадщини Еквадору встановив 33 відмінних відмінних характеристик справжніх тсантс, 30 з котрих відповідають голові з Університету Мерсера. Цього достатньо для заключення, що перед нами справжній артефакт, а не підробка.

Дослідники стверджують, що ця тсантса розміром з кулак дорослої людини, а також при зшитті її губ використали рослинне волокно, що також вказує її справжність.

Еквадорський уряд ухвалив результат дослідження та голову репатріювали. Також ученими була проведена комп'ютерна томографія тсантси, завдяки чому вони створили тривимірні моделі голови та її волосся. Це допомогло краще зрозуміти певні особливості артефакту.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв, що чоловік зізнався у вбивстві дружини, але знайденому тілу виявилося 1,6 тис років.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше