"Коло зімкнулося": чому на Землі 66 млн років тому відбулося масове вимирання – учені

Учені стверджують, що один фактор безпосередньо вплинув на знищення 75% життя на Землі.

Про це повідомили в Forbes.

Відомо, що в 1960 році американському геологу Волтеру Альваресу вдалося знайти ділянку, яка мала однорідні шари вапняку та мергелю. Вона розташована в Перуджі (Італія).

Учений дослідив концентрацію рідкоземельних елементів у відкладеннях і знайшов іридієву аномалію. Зазначимо, що іридій є поширеним елементом у позаземних породах. Також він інколи зустрічається в лаві на нашій планеті.

У 1993 році Альварес і його батько, лауреат Нобелівської премії з фізики Луїс Альварес, висунули припущення щодо іридієвої аномалії. На їх думку, вона випарувалася під час удару астероїда, що призвело до утворення кратеру на південному сході Мексики. Мова йде про Чиксулуб, який має ширину 180 км.

Метеорит
Метеорит
Фото: Shutterstock

"Коло, нарешті, замкнулося", – стверджує професор геохімії з Брюссельського університету Стівен Годеріс.

Експерти взяли зразки з кратера, який похований під морським дном. Завдяки цьому вони могли зрозуміти, коли саме з'явилися відкладення з пилом, в якому багато іридія.

Від астероїда, який впав на нашу планету 66 млн років тому, вищезазначений пил – все, що залишилося. У рамках попередніх спроб датування піку концентрації іридію і моменту удару було досить важким процесом, так як різниця складала до тисяч років.

Серед учених були сумніви щодо збігу аномалії іридію і віку кратеру. Однак, завдяки новому дослідженню вони дізналися, що пил після падіння астероїда циркулював в нашій атмосфері максимум декілька десятиліть.

Найвища концентрація іридію виявлена в 5-сантиметровому керні породи, який знаходився у верхній частині зовнішнього краю кратеру. Його утворення відбулося після падіння небесного тіла.

Дослідники знайшли як іридій, так й інші елементи, котрі мають зв'язок з астероїдом. Їх концентрація та склад нагадують знахідки в шарах відкладень в 52 місцях по всій планеті.

Найбільш вірогідний сценарій наступний: 75% життя вимерли на нашій планеті через падіння астероїда. Ударна хвиля та вогненні бури спровокували викид великої кількості газу.

Астероїди
Астероїди
Фото: Shutterstock

Той з'явився з випаруваних порід, у яких було багато карбонатів і сульфатів. Реакція з водяною парою привела до утворення кислотних дощів. Окрім цього, виникла "ядерна зима", так як сонце не могло достатньо взаємодіяти з нашою планетою через пил в атмосфері.

Це безпосередньо призвело до зупинки фотосинтезу рослин і фітопланктону в водоймах. Смерть спочатку зачепила великих травоїдних тварин внаслідок голоду, а потім – м'ясоїдних.

До речі, нещодавно "Дивогляд" повідомляв про те, чому людська цивілізація може загинути за кілька десятиліть.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше