Вулкан

Учені розповіли про небезпеку вулкана для світового клімату

Shutterstock

Фахівці почали аналізувати небезпеку вулкана після його виверження на острові Ява

Учені з Університету Колорадо в США з'ясували, що вулканічний попіл набагато сильніше впливає на клімат Землі, ніж раніше вважали дослідники. Таку статтю опублікували в науковому журналі Nature Communications.

Фахівці проаналізували дані про виверження вулкана Келуд на індонезійському острові Ява в 2104 році та створили математичну модель, що засвідчила: попіл залишається в атмосфері на кілька місяців. 

Хоча вулканічний попіл, багатий на сірку, може блокувати сонячне світло на поверхні Землі, він доволі важкий. Результати досліджень довели, що у вулканічному шлейфі багато легких частинок, що можуть довго перебувати у повітрі.

Припускали, що діоксид сірки, який міститься у вулканічних виверженнях,  взаємодіє з іншими молекулами в повітрі та перетворюється на сірчану кислоту. Теоретично на це йде кілька тижнів, однак нові дані доводять, що це може відбуватися і швидше. Молекули діоксиду приєднуються до часточок попелу в  повітрі та поєднуються в хімічній реакції. Завдяки цьому попіл пришвидшує перетворення вулканічних газів в атмосфері. 

Теоретично тривале збереження цих часточок в атмосфері може руйнувати озоновий шар, зменшувати кількість світла на планеті та сприяти її охолодженню. 

Раніше 5.UA демонстрував відео виверження вулкана в Японії. 

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ