Археологи виявили у Кам'янці-Подільському підземний хід і цікаві артефакти – фото

Археологи НАН України досліджували сквер у Кам'янець-Подільському та знайшли там раніше невідому підземну галерею і різні предмети, найдавніші з яких датуються бронзовою добою.

"Дослідження в сквері поблизу Вірменського бастіону проводились на замовлення Музею мініатюр "Замки України". Для облаштування додаткового входу з вулиці Замкова вздовж муру була закладена траншея завдовжки 8 і завширшки 3 м. Мур споруджений у другій половині ХХ ст. при облаштуванні скверу. Колись тут існував проїзд із вулиці Францисканської на сучасну Замкову. Археологічні дослідження в цьому місці дали цікаві та несподівані результати", – розповів кандидат історичних наук, керівник Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції державного підприємства "Науково-дослідний центр "Охоронна археологічна служба" Інституту археології НАН України Павло Нечитайло.

Експерт стверджує, що на глибині близько півметра знайшли кут кам'яниці, яка відома з планів середини XVIII ст. У 1810 році там був "Домъ со службами командира артиллерийской гарнизонной команды". Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на "Укрінформ".

В іншому просторі траншеї була засипка, посеред якої знайшли артефакти, що датуються трипільською культурою, раннім залізним віком, Середньовіччям і Новим часом.

На глибині 3 метрів дослідники знайшли частину фундаменту більш древньої кам'яниці, яка датується XVII ст. Поблизу неї були фрагменти господарської ями другої половини ХІІІ — першої половини XIV ст.

Зокрема, там знайшли елементи чаш на кільцевому піддоні та монету. Є припущення, що завдяки монеті можна буде точніше встановити вік золотоординської ями.

Читайте також: У Великій Британії знайшли найбільший англосаксонський скарб в історії – фото

Читайте також: Що всередині піраміди Хеопса – відео

Читайте також: Учені знайшли останки одного з найзагадковіших родичів людини, якому від 241 до 335 тис років – фото

"Північніше було відкрито заглиблений котлован житла кінця XVI — початку XVII ст., який зруйнував надзвичайно цікаву споруду більш раннього періоду. Після зачистки котловану житла в північній частині під стовповою ямою відкрився фрагмент підземної галереї. Підземелля видовбане частково в суглинку і скельних породах. Має ширину 1 м, висоту 1,8 м. В місці виявлення склепіння пошкоджене котлованом житла. Продовження галереї в північно-східному напрямку теж повністю завалене. Втім, відкриття навіть невеликого фрагмента подібної підземної архітектури є великою удачею", – розповів Нечитайло.

Стверджують, що цю рідкісну підземну галерею звели раніше XVII ст. Тепер Музей мініатюр "Замки України" та дослідники хочуть забезпечити консервацію фрагмента унікального підземелля.

На стародавнє поселення також вказує знайдена кераміка, серед якої були артефакти часів Трипільської культури (IV-III тисячоліття до н. е.) і бронзової доби (II тисячоліття до н. е.).

"У районі Гамарня в Полонному ми разом з археологами Сергієм Маярчуком і Володимиром Захар'євим провели експедицію щодо підтвердження чи непідтвердження об'єктів археології, зафіксувавши місце розташування втраченого палацу Карвіцьких-Валевських і перевіривши всю цю земельну ділянку", – стверджує заступник директора з питань охорони культурної спадщини Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва Сергій Шпаковський.

До речі, раніше "Дивогляд" повідомляв про те, як археологи розкопали у заповіднику "Софія Київська" унікальний артефакт.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – тут може бути страшно, але весело!

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше